Go to content
Lukostřelci historické slavnosti

Buďte v obraze

Přeneste se do minulosti: Tipy na historické akce ve středních Čechách

9. 5. 2022

Máme je rádi! Historické slavnosti jsou tu od toho, aby připomněly minulost, kterou není radno zapomínat, a aby nás pobavily. Cestujte v čase ve středních Čechách.

O oblibě historických akcí nejen ve středočeských městech svědčí třeba to, že mnohé z nich se konají pravidelně rok co rok už celé roky. Snad k tomu vybízí i historický náboj našich královských měst, které slavnostem propůjčují jedinečnou nezaměnitelnou kulisu. Mnohé ze středočeských historických akcí připomínají zdejší významné historické milníky a události. Ne vždy se ale obešly bez prolité krve bojovníků…

Šašek, historické slavnosti

Stihnete ještě v květnu

Dobové kostýmy, řinčení zbraní, hluk na jarmarku, tanec do rytmu dobové hudby, kejklíři, dobrá nálada… nejradši byste někam vyrazili co nejdřív? Historické akce na sebe nenechají dlouhou čekat. Některé se letos již odehrály, jiné budou brzy následovat. V sobotu 21. května ani nebudete vědět, kam dřív skočit. Do Slaného? Dobrá volba. Odehrají se tu totiž Husitské slavnosti. Začnou již tradičně průvodem ulicemi královského města. Na Masarykově náměstí bude připraven velkolepý historický jarmark s bohatým programem pro malé i velké. Hodokvas a rej bude pokračovat až do pozdních nočních hodin, kdy slavnosti zakončí ohňová show. Anebo se raději vydáte do Kolína? Skupina historického šermu Páni z Kolína si na kolínské jízdárně připravila Válku růží. Letošním tématem bude polovina 15. století a Válka růží v Anglii. A u královských měst ještě zůstaneme.

Nejen Slaný a Kolín, ale i Velvary jím byly, a to od svého povýšení roku 1482 českým králem Vladislavem II. Jagellonským, který potvrdil původní majestát a privilegia císaře Karla IV. Lucemburského, zničená požárem města. Přesně 540 let poté se ve Velvarech dne 29. května pořádají celodenní slavnosti s bohatým programem, rytířským turnajem na koních i hostinou. Chcete-li, nahlédněte do středověké kuchyně i do městského vězení na radnici.

Chcete se v minulosti přenést ještě dál? Navštivte Nové Strašecí. Místní muzeum tam 20. května pořádá Den s Kelty, který každoročně připomíná výročí nálezu slavné opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Pro letošní 79. výročí je opět připraven bohatý celodenní program v muzeu a jeho okolí, tentokrát s tématem Hroby válečníků.

Průvod Rožmitálu pod Třemšínem

Než začnou prázdniny

Přestože se v letošním roce neuskuteční oblíbený průvod císaře Karla IV. z Radotína na Karlštejn, máte se na Berounsku na co těšit. Druhá větev Královského průvodu, Poselstvo vévody bavorského, je již připravena. Vévoda Štěpán II. bavorský s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede ve vší slávě v sobotu 4. června z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, kde přenocuje. V neděli 5. června se pak vydá půvabným údolím řeky Berounsky do Srbska. Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let a její námět byl opřen o historickou postavu vévody, u nás známého z filmu Noc na Karlštejně.

Královnu Johanku znáte? Tato druhá žena krále Jiřího z Poděbrad pocházela z malebného městečka Rožmitál pod Třemšínem, kam se každý rok navrací při slavnostech. Letos tato vzdělaná, uměnímilovná a statečná žena z rožmitálského panského rodu své rodné město navštíví v sobotu 18. června. Slavnost královny Johanky přinese nejen královnin velkolepý průvod, ale také jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnoho dalšího. Chcete se účastnit průvodu a nemáte vlastní kostým, který byste si oblékli? Žádný problém, zapůjčí vám ho ve zdejším Podbrdském muzeu.

S králem Václavem IV., jeho půvabnou chotí a návštěvnou královského páru v Kutné Hoře letos nepočítejte. Oblíbené tradiční Královské stříbření Kutné Hory bylo zrušeno. Buďte v obraze a sledujte oficiální webové stránky všech historických slavností a festivalů. Člověk nikdy neví…

Na Okoři to žije. Vydejte se v sobotu 11. června na ikonickou středočeskou zříceninu a jako lusknutím prstu se přeneste do minulosti. Středověká Okoř je celodenní akce na hradě, jejíž součástí je mimo jiné dobové tržiště, hudba, zpěv a tanec.

A teď za skutečnou a konkrétní historií! Navštivte nedaleko Kolína jedno z nejdůležitějších bojišť, které předznamenalo osudy našeho národa. U Křečhoře se dne 18. června 1757 střetla císařská a pruská vojska, což mělo hluboký historický dopad nejen na okolí, ale i na evropské dějiny. O důstojnou připomínku konfliktu se stará projekt Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757, který i na letošní rok chystá připomínkovou akci. Uskuteční se ve dnech 17.-19. června, program už se připravuje.

O prázdninách do Zruče nad Sázavou i obce Mrač na Benešovsku

Proč? Abyste si užili historické slavnosti i festival. Středověký festival u tvrze v obci Mrač letos 30. července opět přinese hned dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a druhou ze třicetileté války. Chybět nebude šermířský turnaj o ceny, vystoupení středověkých kapel, fakíra ani akrobatická ohňová show. Předvádět se bude jak právo útrpné, tak zboží na dobovém tržišti. Ve Zruči nad Sázavou letos zámecký park 6. srpna ožije již dvaadvacátým ročníkem Historických slavností. Po celý den se můžete těšit na dobový jarmark, hudbu, tanec, šerm, kejkle a střelbu – zkrátka na vše, co k nezapomenutelným historickým slavnostem patří.

A kdyby vám příjemná historická atmosféra a s ní spojený ruch po prázdninách chyběly, vydejte se hned 10. září na Příbramskou svatohorskou šalmaj: den plný dobové hudby, tance, divadla a řemesel. Vždyť to znáte… Tato dnes již tradiční akce vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti regionu. Propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s pozapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů vzbuzuje stále větší zájem návštěvníků o českou historii. Program je dramaturgicky uzpůsoben tak, aby zaujal širokou veřejnost všech věkových kategorií.


Podobné články