Go to content
Lukostřelci historické slavnosti

Buďte v obraze

Přeneste se do minulosti: tipy na historické akce ve středních Čechách

17. 4. 2023

Máme je rádi! Koho? No přece historické slavnosti, které jsou tu od toho, aby připomněly minulost, kterou není radno zapomínat, a aby nás pobavily. Udělejte si výlet do středních Čech a do minulosti.

O oblibě historických akcí nejen ve středočeských městech svědčí třeba to, že mnohé z nich se konají pravidelně rok co rok už celá léta. Snad k tomu vybízí i historický náboj našich královských měst, které slavnostem propůjčují jedinečnou nezaměnitelnou kulisu. Mnohé ze středočeských historických akcí připomínají zdejší významné historické milníky a události. Ne vždy se ale obešly bez prolité krve bojovníků…

šašek, středověká slavnost, historická slavnost
i
Příbramská svatohorská šalmaj
Autor: Vladimír Kasl

Květnová dávka bojů a historie

Dobové kostýmy, řinčení zbraní, hluk na jarmarku, tanec do rytmu dobové hudby, kejklíři a dobrá nálada – nejradši byste někam vyrazili co nejdřív? Historické akce na sebe nenechají dlouhou čekat. Jubilejní 30. ročník festivalu středověku, Bitva Libušín, se uskuteční od 27. dubna do 1. května a letos se ponese v duchu pocty svatému Jiří.

V sobotu 13. května se vydejte do Kolína. Skupina historického šermu Páni z Kolína na letošek chystá rekonstrukci bitvy u Grunwaldu. Letošní téma – křižáci – bude představeno na Karlově náměstí i v místní jízdárně, kde se otevře i dobové tržiště. Historické slavnosti, které vás rovněž přenesou do doby husitských válek, se chystají také v dalším královském městěve Slaném, a to v sobotu 20. května. Na Masarykově náměstí bude připraven velkolepý historický jarmark s bohatým programem pro malé i velké. Hodokvas a rej bude pokračovat až do pozdních nočních hodin, kdy slavnosti zakončí ohňová show.

Bitevní adrenalinová nálada trvá, zažijte ji 27. května, kdy se uskuteční rekonstrukce bitvy u Lipan – bratrovražedná bitva nedaleko Českého Brodu, ve které byli husité drtivě poraženi. O poznání mírumilovnější historickou akcí jsou tradiční historické slavnosti v Nymburce, pořádané na konci května na počest královny Elišky Přemyslovny.

Kutnohorské stříbření, souboj, historická slavnost, středověká slavnost
i
Královské stříbření Kutné Hory

Než začnou prázdniny: návrat starých známých

První červnový víkend (3.–4. 6.) bude opět patřit Královskému průvodu, který tentokrát povede královna a císařovna Eliška. Berounskem poputuje v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského, a to z Králova Dvora do Srbska. Průvod bude možné uvítat také v Berouně a Tetíně. Těšte se na bohatý doprovodný program plný dobových stánků, řemesel, vystoupení a zábavy. Kdo bude mít chuť, může se k průvodu připojit a kus plánované cesty si projít v doprovodu rytířů, bubeníků, jezdců na koních a dalších dobových postav.

Královnu Johanku znáte? Druhá žena krále Jiřího z Poděbrad pocházela z malebného městečka Rožmitál pod Třemšínem, kam se každý rok navrací při slavnostech. Letos tato vzdělaná, uměnímilovná a statečná žena z rožmitálského panského rodu své rodné město navštíví v sobotu 24. června. Slavnost královny Johanky přinese nejen královnin velkolepý průvod, ale také jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnoho dalšího. Chcete se účastnit průvodu a nemáte vlastní kostým, který byste si oblékli? Žádný problém, zapůjčí vám ho ve zdejším Podbrdském muzeu.

Do kutnohorského kulturního a společenského kalendáře se opět vrací oblíbené tradiční Královské stříbření Kutné Hory. Velkolepý scénář slavnosti navrací město do začátku 15. století. Celé město o víkendu 24. a 25. června ožívá a vy můžete být součástí: oblékněte dobový kostým a vydejte se vstříc slavné historii stříbrného města, která vchází do ulic. Potkáte se s králem Václavem IV. a jeho půvabnou chotí a zažijete neopakovatelnou atmosféru.

U Křečhoře nedaleko Kolína se 18. června 1757 střetla císařská a pruská vojska, což mělo hluboký historický dopad i na evropské dějiny. O důstojnou připomínku konfliktu se stará projekt Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757, který jistě i na letošek připraví lákavý program.

Poselstvo vévody Štěpána, královský průvod, historická slavnost
i
Poselstvo vévody Štěpána
Autor: Roman Albrecht

O prázdninách do Zruče nad Sázavou i obce Mrač na Benešovsku

Proč? Abyste si užili historické slavnosti i festival. Středověký festival u tvrze v obci Mrač letos 29. července opět přinese hned dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a druhou z třicetileté války. Chybět nebude turnaj, dětská bitva, koncert, alchymista ani ohňová show. Ve Zruči nad Sázavou letos zámecký park 5. srpna ožije již třiadvacátým ročníkem Historických slavností. Po celý den se můžete těšit na dobový jarmark, hudbu, tanec, šerm, kejkle a střelbu – zkrátka na vše, co k nezapomenutelným historickým slavnostem patří.

Ještě předtím si ale udělejte výlet na hrad Točník, kde se ve dnech 5.–6. července uskuteční „Renesanční slavnosti“ Gladius, na nichž spatříte šermířská a divadelní vystoupení, zaposloucháte se do tónů dobové hudby nebo si sami vyzkoušíte rýžování zlata, ražbu mincí, výrobu pečetí, střelbu z luku a kuše a souboje s dřevci nebo navštívíte hradní věštírnu. Na tržišti v předhradí zakoupíte řemeslné výrobky i lahodné pochoutky.

Historickými slavnostmi ožívá hrad Křivoklát, zřícenina hradu Okoř, města Jílové u Prahy, Poděbrady a mnohá další. Už víte, kam letos vyrazíte za středověkou atmosférou?

A kdyby vám příjemná historická atmosféra a s ní spojený ruch po prázdninách chyběly, vydejte se hned 9. září na Příbramskou svatohorskou šalmaj: den plný dobové hudby, tance, divadla a řemesel. Vždyť to znáte… Tato dnes již tradiční akce vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti regionu. Propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s pozapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů vzbuzuje stále větší zájem návštěvníků o českou historii. Program je dramaturgicky uzpůsoben tak, aby zaujal širokou veřejnost všech věkových kategorií.

Ve stejný den se uskuteční také jubilejní dvacátý ročník Dobřichovické šermířské alotrie: šermířského festivalu na břehu Berounky.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat