Go to content
Karlštejn

Buďte v obraze

Přeneste se do minulosti: tipy na historické akce ve středních Čechách

20. 4. 2024

Máme je rádi! Koho? No přece historické slavnosti, které jsou tu od toho, aby připomněly minulost, kterou není radno zapomínat, a aby nás pobavily. Udělejte si výlet do středních Čech a do minulosti.

O oblibě historických akcí nejen ve středočeských městech svědčí třeba to, že mnohé z nich se konají pravidelně rok co rok už celá léta. Snad k tomu vybízí i historický náboj našich královských měst, které slavnostem propůjčují jedinečnou nezaměnitelnou kulisu. Mnohé ze středočeských historických akcí připomínají zdejší významné historické milníky a události. Ne vždy se ale obešly bez prolité krve bojovníků…

Bitva rytířů
i
Bitva rytířů

Jarní dávka bojů a historie

Dobové kostýmy, řinčení zbraní, hluk na jarmarku, tanec do rytmu dobové hudby, kejklíři a dobrá nálada – nejradši byste někam vyrazili co nejdřív? Historické akce na sebe nenechají dlouhou čekat. 31, ročník festivalu středověku, Bitva Libušín, se uskuteční 27. dubna a letos se ponese v duchu pocty Janu Žižkovi.

O Bitvě Olbramovice jste už slyšeli? Sobota 4. května nese podtitul Princezna na útěku. Celodenní program nabídne autentickou atmosféru středověkého jarmarku s dobovým tržištěm, kde si budete moci prohlédnout a zakoupit řemeslné výrobky a pochutiny. Otestujte své schopnosti v lukostřeleckém nebo šermířském turnaji a nechte se vtáhnout do pohádkové bitvy, kde se dobro střetne se zlem v epickém souboji.

V sobotu 11. května se vydejte do Kolína. Skupina historického šermu Páni z Kolína na letošek chystají jubilejní 30. ročník historické bitvy na kolínské jízdárně. Čeká vás dobový jarmark, průvod městem s malým šermířským turnajem na Karlově náměstí a rekonstrukce historické bitvy na jízdárně.

Bitevní adrenalinová nálada trvá, zažijte ji 25. května, kdy se uskuteční rekonstrukce bitvy u Lipan – bratrovražedná bitva nedaleko Českého Brodu, ve které byli husité drtivě poraženi.

Kutnohorské stříbření, souboj, historická slavnost, středověká slavnost
i
Královské stříbření Kutné Hory

Než začnou prázdniny: návrat starých známých

První červnový víkend (1.–2. 6.) bude opět patřit Královskému průvodu, který povede královna a císařovna Eliška Pomořanská. Berounskem poputuje v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského a arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, a to z Králova Dvora do Srbska. Průvod bude možné uvítat také v Berouně a Tetíně. Těšte se na bohatý doprovodný program plný dobových stánků, řemesel, vystoupení a zábavy. Kdo bude mít chuť, může se k průvodu připojit a kus plánované cesty si projít v doprovodu rytířů, bubeníků, jezdců na koních, trubačů a společně s gardou provolávat Vivat Regina.

O víkendu 7. a 6. června proběhnou oslavy šestistého výročí bitvy u Malešova. Přátelský pivovar Malešov společně s městysem pořádají akci nevídaného rozměru, která má nejen uctít památku padlých, ale také přiblížit důležité okamžiky z dob husitských válek.

U Křečhoře nedaleko Kolína se 18. června 1757 střetla císařská a pruská vojska, což mělo hluboký historický dopad i na evropské dějiny. O důstojnou připomínku konfliktu se stará projekt Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757, který jistě i na letošek připraví lákavý program. Vzpomínková akce k 267. výročí bitvy u Kolína se letos odehraje 14.-16. června.

Královnu Johanku znáte? Druhá žena krále Jiřího z Poděbrad pocházela z malebného městečka Rožmitál pod Třemšínem, kam se každý rok navrací při slavnostech. Letos tato vzdělaná, uměnímilovná a statečná žena z rožmitálského panského rodu své rodné město navštíví v sobotu 22. června. Slavnost královny Johanky přinese nejen královnin velkolepý průvod, ale také jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnoho dalšího. Chcete se účastnit průvodu a nemáte vlastní kostým, který byste si oblékli? Žádný problém, zapůjčí vám ho ve zdejším Podbrdském muzeu.

Do kutnohorského kulturního a společenského kalendáře se opět vrací oblíbené tradiční Královské stříbření Kutné Hory. Velkolepý scénář slavnosti navrací město do začátku 15. století. Celé město o víkendu 22. a 23. června ožívá a vy můžete být součástí: oblékněte dobový kostým a vydejte se vstříc slavné historii stříbrného města, která vchází do ulic. Potkáte se s králem Václavem IV. a jeho půvabnou chotí a zažijete neopakovatelnou atmosféru.

Poselstvo vévody Štěpána, královský průvod, historická slavnost
i
Poselstvo vévody Štěpána
Autor: Roman Albrecht

O prázdninách do Zruče nad Sázavou i obce Mrač na Benešovsku

Proč? Abyste si užili historické slavnosti i festival. Středověký festival u tvrze v obci Mrač letos 27. července opět přinese hned dvě zuřivé bitvy – jednu husitskou a druhou z třicetileté války. Chybět nebude turnaj, dětská bitva, koncert, alchymista ani ohňová show. Ve Zruči nad Sázavou letos zámecký park 3. srpna ožije již třiadvacátým ročníkem Historických slavností. Po celý den se můžete těšit na dobový jarmark, hudbu, tanec, šerm, kejkle a střelbu – zkrátka na vše, co k nezapomenutelným historickým slavnostem patří.

A kdyby vám příjemná historická atmosféra a s ní spojený ruch po prázdninách chyběly, vydejte se hned 14. září na Příbramskou svatohorskou šalmaj: den plný dobové hudby, tance, divadla a řemesel. Vždyť to znáte… Tato dnes již tradiční akce vznikala postupně jako malé hudební a divadelní ohlédnutí do minulosti regionu. Propojení soudobé hudební a divadelní tvorby na historická témata s pozapomenutou atmosférou potulných muzikantů, kejklířů, kouzelníků, komediantů, tanečnic a rytířských soubojů vzbuzuje stále větší zájem návštěvníků o českou historii. Program je dramaturgicky uzpůsoben tak, aby zaujal širokou veřejnost všech věkových kategorií.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články