Go to content
Řeka Berounka, CHKO Český kras

Počasí

Čtvrtek 18.07.

18 ° C

Pátek 19.07.

25 ° C

Sobota 20.07.

25 ° C

CHKO Český kras

Bohatství Českého krasu, největšího krasového území v Čechách, můžete objevovat jak na povrchu, tak pod zemí – v jeho unikátních jeskyních.

Český kras, nejvýznamnější krasové území v Čechách, vás očaruje svým teplým a pohostinným charakterem. Tato chráněná krajinná oblast, zahrnující rozlohu 130 km², je výsledkem jedinečné spolupráce člověka s přírodou. Střídají se tu vápencové skály, světlé listnaté lesy, a lesostepi s rozkvetlými skalami a kaňonovitými údolími řeky Berounky.

Oblast ukrývá 21 maloplošných zvláště chráněných území, 12 památných stromů a 1 bezzásahové území. Některá z těchto chráněných území jsou součástí evropské soustavy Natura 2000, což zvyšuje význam tohoto unikátního místa.

Vápenec, který zde tvoří převážnou část geologické stavby, umožnil vznik krasového reliéfu, což znamená, že tu můžete objevit krasové rokle, kaňonovitá údolí, krasové vývěry, drobné ponorné toky a jeskyně. Krasovění, jehož výsledkem jsou škrapy, kaňony a jeskyně, dává této krajině dynamiku a tajemství. Zdejší zkameněliny fascinovaly i světoznámého paleontologa Joachima Barranda v 19. století.

  • Zajímavost: V celém Českém krasu můžete objevit téměř 700 jeskyní, z nichž deset vyniká délkou přes 300 metrů. Korunu tomu všemu nasazuje systém Koněpruských jeskyní na Zlatém koni, který se táhne přes dva kilometry. Tento nejdelší jeskynní systém v Čechách nabízí částečně zpřístupněnou cestu do podzemí, odkrývající jeho fascinující krásy.

Poklady ale nehledejte jen pod zemí! Nadšeni budete i z dechberoucích kaňonů a jeskyní nebo z kulturní pokladů, mezi nimiž vyniká majestátní hrad Karlštejn, malebná obec Svatý Jan pod Skalou a historický Tetín s dvěma naučnými vyhlídkovými stezkami. Muzeum Českého krasu v Berouně se detailně věnuje chráněným oblastem, osvětluje přírodní zázraky a mapuje historii Berounska.

Český kras je, mimo jiné, protkán sítí turistických značených cest a šesti naučnými stezkami, což vám poskytuje možnost prozkoumat a plně si užít krásy této turistické oblasti. Zahrnuje i známé romantické lomy Velká a Malá Amerika, Mexiko, Alcazar, které dodávají této oblasti jedinečný šarm.

Silnice v CHKO Český kras

Zajímá vás geologická minulost Země?

Tak to byste neměli minout berounský Geopark Barrandien v Muzeum Českého krasu! Unikátní expozice hornin pod širým nebem zabaví malé i velké ručičky. Určitě nezapomeňte mít oči na stopkách, třeba se vám v kameništi poštěstí najít trilobita.

Mohlo by vás zajímat