Hrad Karlštejn
Mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Je jedním ze symbolů české státnosti. Za jeho zdmi se ukrývaly i korunovační klenoty. Seznamte se: jeho veličenstvo Karlštejn.
Prozkoumat
Počasí
Sobota 23.09.
14 ° C
Neděle 24.09.
16 ° C
Pondělí 25.09.
16 ° C
Bohatství Českého krasu, největšího krasového území v Čechách, můžete objevovat jak na povrchu, tak pod zemí – v jeho unikátních jeskyních.
Teplé a pohostinné vápencové území Českého krasu je nejvýznamnějším krasovým územím v Čechách. Je pozoruhodnou chráněnou krajinnou oblastí, ve které se střídají vápencové skály, rozvolněné světlé listnaté lesy a lesostepi spolu s rozkvetlými skalami a kaňonovitým údolím řeky Berounky. Je také největším krasovým územím v Čechách a své počátky má v prvohorním moři před 400 miliony lety.
Vápenec, se kterým se všude v Českém krasu setkáváme, tu tvoří převážnou část geologické stavby. Jedná se o usazenou horninu vzniklou z vápnitých schránek mořských bezobratlých živočichů. Jeho schopnost rozpouštět se ve vodě a za příhodných podmínek se jinde usazovat umožňuje takzvané krasovění. Proto je dnešní krajina Českého krasu rozryta škrapy, kaňony a roklemi, a provrtána mnoha jeskyněmi: objevíte jich tu na 700! Byl to právě vápenec, který tu dal vzniknout pestré, mnohotvárné, dynamické i tajuplné krajině.
Český kras je světově proslulý výskytem zkamenělin. Místními nálezy zkamenělých organismů byl fascinován už celosvětově známý vědec a paleontolog Joachim Barrande v 19. století. Zároveň je Český kras také světově jedinečným územím z hlediska geologie, uložení prvohorních vrstev siluru a devonu a výzkumu rozvoje života v těchto obdobích historie naší země. Mimořádný geologický i paleontologický význam dokládá mnoho přirozených i umělých odkryvů prvohorních vrstev.
Chráněná krajinná oblast Český kras s rozlohou 130 km² byla vyhlášena v roce 1972. Nachází se v ní 21 maloplošných zvláště chráněných území, 12 památných stromů a 1 bezzásahové území. Některá chráněná území jsou také zařazena do evropské soustavy Natura 2000.
Mimořádná pestrost rostlin a živočichů v Českém krasu je výsledkem spolupráce člověka a přírody. Člověk místní přírodu ovlivňoval a ovlivňuje od pravěku dodnes. Tím, že zde tisíce let hospodařil na drobných polích a v lesích, pásl dobytek, sekal louky, dobýval kámen a stavěl si svá sídla, nevědomě zvýšil unikátní pestrost zdejší krajiny.
Vápenec se tu těží odedávna? Množství starých, většinou malých lomů má dnes přírodní charakter. Novější velké lomy do zdejší krajiny výrazně zasahují.
Mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Je jedním ze symbolů české státnosti. Za jeho zdmi se ukrývaly i korunovační klenoty. Seznamte se: jeho veličenstvo Karlštejn.
Prozkoumat
Kam vás naučná stezka na svých 11 km zavede? Ze Srbska údolím Bubovického potoka kolem Kubrychtovy boudy, přes vodopády, kolem vrchu Doutnáče na Boubovou a Vysokou stráň. Už jdete?
Prozkoumat
Jeskyně? Ty máme rádi! Pozornost právem přitahují vápencové Koněpruské jeskyně: nejdelší jeskyní systém v Čechách se třemi patry a délkou přes dva kilometry. Čím vás okouzlí tentokrát?
Prozkoumat
Proč je Berounka tolik oblíbená? Pro mírný tok a nádherné přírodní scenérie kolem. Výlet z Berouna do Karlštejna hravě zvládne každý, žádné jezy ani záludné překážky úsek neskýtá.
Prozkoumat
Vojta Náprstek byl zakladatelem Klubu českých turistů v roce 1889. A právě po něm je také pojmenovaná nejstarší značená turistická cesta v Čechách.
Prozkoumat