Go to content
Večeře nad soutokem Labe a Vltavy

Buďte v obraze

Svátek lásky ve středních Čechách: znáte naše dojemné zamilované příběhy?

11. 2. 2024

Když je tu ten Valentýn, přeneste se do minulosti na poutavá místa středních Čech a poznejte skutečné milostné příběhy plné emocí, láskou bojující s předsudky a dalšími nástrahami.

Máme pro vás deset nejzajímavějších příběhů o lásce, které se odehrály v dávných dobách i nedaleké historii nejen na pohádkových zámcích u nás, v srdci Čech. Někdy láska hory přenáší, jindy vzkvétá postupně. Vydejte se za skutečnou romantikou a nechte se jí okouzlit při svých výletech.

Zámek Brandýs nad Labem
i
Zámek Brandýs nad Labem
Autor: Zámek Brandýs nad Labem

1. Zámek Brandýs nad Labem a heslo: víc pro tebe než pro sebe

Psal se rok 1908, kdy na krásný renesanční zámek do Brandýsa nad Labem, kde v průběhu staletí pobývali všichni panovníci habsburské dynastie, přijel Karel I. Rakouský. Ve Františkových Lázních zanedlouho potkal svou budoucí atraktivní ženu Zitu. Přestože byl nucen do rychlého sňatku, trvalo ještě dva roky, než ji požádal o ruku. Na svou zásnubní fotografii si Zita připsala heslo, které se stalo mottem celého jejího života: Víc pro tebe než pro sebe.

Ze svatební cesty přijel novomanželský pár opět na zámek do Brandýsa, kde ovšem prožil jen krátkou novomanželskou idylu. Kartami totiž zamíchal atentát na Františka Ferdinanda d’Este a Karel musel nastoupit na trůn i na válečné fronty. Zita jej neohroženě doprovázela. O všech reformních i mírových jednáních se s ní Karel radil. Od svých třiceti let, kdy Zita ovdověla, už na sebe nikdy neoblékla jiné šaty než černé.

Na brandýském zámku máte po předchozí rezervaci jedinečnou příležitost ocitnout se v běžně nepřístupných prostorách, ve kterých byla vytvořena úniková hra pro celou rodinu nebo přátele. Dokážete nalézt ztracený poklad, který podvodný alchymista před více než 400 lety ukradl Rudolfovi II. a ukryl ho právě tady?

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
i
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Autor: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

2. Roztoky u Prahy a neobyčejná svobodná slečna

Objevte v ateliéru nedaleko tvrze v Roztokách u Prahy působivou expozici malířky Zdenky Braunerové – první ženy 19. století, která odmítla roli ženy pouze jako dobré matky a manželky a pustila se do kariéry výtvarné umělkyně. Ač okouzlila řadu mužů a prožila několik lásek, tu pravou nikdy nenašla. Stala se první Češkou, která se živila výtvarným uměním.

První v řadě svých lásek prožila v Paříži, a to s českým malířem Antonínem Chittussim, který ji přivedl ke krajinomalbě. Další vztah s básníkem Juliem Zeyerem nepřekročil rozměr platonického přátelství. Partnerství s dramatikem Vilémem Mrštíkem, kterého po všech stránkách podporovala a se kterým spolupracovala na ilustracích jeho děl, skončilo krátce před sňatkem. Bouřlivý vztah prožila malířka také během krátké návštěvy Augusta Rodina v Čechách, kdy se proslulému sochaři stala více než průvodkyní a překladatelkou. Vztah měla i s mnohem mladším překladatelem Milošem Martenem. Všichni osudoví muži si byli podobní – jednalo se o komplikované intelektuály. Nejeden zamilovaný příběh se odehrál právě v roztockém ateliéru.

město Mělník, vinice
i
Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla v zimě
Autor: MCU média, Libor Sváček

3. Zámek Mělník a příliš emancipovaná panovnice

Jeden z méně harmonických manželských vztahů byl vztah Barbory Celské, římské císařovny, královny uherské a české, s císařem Zikmundem Lucemburským. Barbora byla srdnatá, vášnivá a talentovaná žena. Její náruživost k mužům Zikmund zpočátku shovívavě toleroval – sám často pobýval na dlouhých taženích obklopený ženami. Později ale manželku i s dcerou vykázal od královského dvora do Uher kvůli pomluvě. A partneři se odcizovali… Barbora ovšem podvědomě vycítila, že nastal správný čas stát opět po boku krále. Roku 1436 svého manžela doprovázela do Prahy, kde byl přijat za českého krále. O rok později byla českou královnou prohlášena i ona a při té příležitosti jí Zikmund věnoval město Mělník spolu s ostatními věnnými městy a dalšími statky.

S jejím pobytem město ožilo a nabylo na důležitosti. Hospodářsky prosperovalo a konaly se tu důležité porady. Udělejte si výlet a objevte jeho historické uličky a zámek postavený přímo nad místní vyhlášenou vinicí. Vystoupejte do věže chrámu sv. Petra a Pavla, odkud se vám naskytne nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Zavítejte i do městského podzemí – ať už za vínem nebo na obhlídku unikátní středověké studny.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
i
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
Autor: Kamila Kohoutová

4. Nelahozeves, Vysoká u Příbrami a múzy Antonína Dvořáka

Každý umělec má svou múzu, rodák z Nelahozevsi Antonín Dvořák měl múzy a životní lásky, které ho inspirovaly a podporovaly celý život, hned dvě. Půvabnou Josefínu nakonec nezískal, časem se však zamiloval do její mladší sestry Anny. Josefína, která jeho city neopětovala, se později provdala za významného politika, hraběte Václava Roberta z Kounic. Namísto truchlení Dvořák vložil své city do hudby a zkomponoval cyklus Cypřiše podle romantické básnické sbírky. Josefíně a Václavu Robertovi šel také za svědka. Sídlem Kouniců se na dalších dvacet let stal zámeček Vysoká, kde se i Dvořák cítil dobře a v létě tam odpočíval a skládal.

Dnes v zámečku ve Vysoké u Příbrami sídlí Památník Antonína Dvořáka – vydejte se do něj za objevováním zdejších příběhů. Součástí prohlídky je také promítání hudebního filmového dokumentu Dvořák na Vysoké. Konají se tu dočasné výstavy a mnoho zajímavých akcí.

Advent na zámku Nelahozeves
i
Zámek Nelahozeves, zima, sníh
Autor: Zámek Nelahozeves

5. Nelahozeves podruhé, mimo zaběhlé pořádky

Krásná, inteligentní a úspěšná Polyxena byla věrnou katoličkou, která díky svému majetku, šarmu i politické angažovanosti získala přídomek „první dáma království“. Vše se jí dařilo, jen v soukromém životě porušovala zaběhlé sňatkové zvyklosti 16. století. Poprvé se vdávala v jednadvaceti letech na hranici staropanenství. Provdala se za otcova přítele, staršího o 31 let. Po jedenácti letech od smrti manžela se provdala podruhé, tentokrát za nejvyššího kancléře království, Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz, kterému ve svých čtyřiatřiceti letech porodila potomka.

Polyxena po roce 1621 skupovala levná panství po konfiskaci, jedním z významných přírůstků rodu se stal i zámek Nelahozeves. Dnes je prvotřídní ukázkou renesanční architektury. V rozsáhlé expozici najdete mimo jiné významnou část lobkowiczké sbírky vzácných obrazů.

O tom, že láska hýbe světem, historií, lidskými osudy i technologiemi se přesvědčte na zámku Loučeň od 11. února do 12. března při speciálních prohlídkách pojmenovaných Příběh lásky.

Zámecká věž na zámku Konopiště v zimě
i
Zámecká věž v zimě
Autor: Libor Sváček

6. Konopiště a jak láska zákony přenáší

Na přelomu 19. a 20. století bylo uzavření sňatku právem jen pro „vyvolené“. Právě proto životní příběh české šlechtičny Žofie Chotkové a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este překonal veškerá tehdejší tabu. V době, kdy se následník trůnu František Ferdinand v Praze zamiloval do dvorní dámy bez špetky panovnické krve Žofie, byl sňatek mimo okruh nejvyšších nemyslitelný. Aby se svatba mohla uskutečnit, František Ferdinand musel překonat nevůli starého císaře a roční lhůtu na rozmyšlenou. Po letech tajné lásky, odloučení a sveřepého boje se svatba skutečně konala.

Manželé roku 1900 odjeli na zámek Konopiště, kde strávili líbánky a mohli být konečně oficiálně spolu. Nákladně přestavěný zámek se stal jejich milovanou rezidencí. Ovšem ne na dlouho, roce 1914 byl na manžele spáchán atentát. Tato událost se stala jednou z příčin rozpoutání první světové války.

Přeneste se do období šťastných let manželského páru a nenechte si ujít odpolední čaje nebo zvěřinové soirée, které se na Konopišti pořádají po předchozí dohodě kdykoliv v průběhu roku. Kromě prohlídek zámku i okolního parku se můžete těšit také na pestrý program pro dospělé návštěvníky i děti.

Zámek Poděbrady
i
Zámek Poděbrady
Autor: Lázně Poděbrady

7. Brdy, Poděbrady a pevná citová vazba

Příběh Johany z Rožmitálu, druhé manželky Jiřího z Poděbrad, je dojemným příběhem o silném citovém manželském poutu, a přitom sňatek byl ve svém počátku ryze pragmatický. Jiřího první manželka zemřela a Johana byla z diplomatického hlediska vhodnou manželkou, aby došlo ke konci svárů v zemi zmítané husitskými válkami. Jiřího velkým snem bylo založení poděbradské dynastie. K tomu potřeboval syna narozeného do manželství, a tím byl Hynek, kterého Johana porodila na zámku v Poděbradech na svátek svatého Jiří. Po otcově smrti povýšil Poděbrady na město, udělil mu četná práva a městský znak.

Prozkoumejte poděbradský zámek, na jehož nádvoří vytryskl i první zdejší léčivý pramen, který dal vzniknout zdejšímu lázeňství. Expozice uvnitř zámku otevře opět s novou turistickou sezónou. Pomalu se začínejte těšit také na konec června, kdy se v rodném městě královny, v podbrdském Rožmitále pod Třemšínem, uskuteční oblíbená Slavnost královny Johanky.

Pohled z parku na levou stranu zámku Vrchotovy Janovice
i
Pohled z parku na zámek
Autor: Vít Švajcr

8. Vrchotovy Janovice a ženská inspirace básníků, spisovatelů i malířů

Poslední šlechtická majitelka zámku ve Vrchotových Janovicích Sidonie Nádherná z Borutína po celý život inspirovala muže. Přitahovala předního německého básníka Rainera Maria Rilkeho, jemuž se stala múzou i mecenáškou. Malíř Max Švabinský se do Sidonie zamiloval poté, co přijal zakázku namalovat její portrét. I přesto, že ona jeho lásku neopětovala, vytvořil jeden z nejlepších Sidoniných portrétů, zobrazující ženu něžnou i sebevědomou zároveň. Osudovým se stal vztah s významným rakouským literárním kritikem a spisovatelem Karlem Krausem. Utajovaný milostný vztah přestál několik rozchodů a komplikací i to, že se Sidonie po hádce s Krausem provdala za sportovně založeného knížete Thuna-Hohensteina, se kterým se následně po půl roce rozešla a vrátila se ke Krausovi.

Svůj milovaný zámek Vrchotovy Janovice byla nucena opustit poté, co se do něj za druhé světové války nastěhovalo nacistické velitelství s vojsky, a poté byl zámek i s hospodářstvím zabaven státem. Neudržitelná situace nakonec Sidonii donutila k emigraci do Anglie. Až se zámek s následující sezónou opět otevře, prohlédněte si v něm například expozici pojmenovanou Společnost v Čechách 19. století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice.

Letecký pohled na areál zámku Březnice
i
Letecký pohled na areál zámku
Autor: MCU média Libor Sváček

9. Březnice a jedno z nejšťastnějších manželství v historii habsburského rodu

Láskyplný příběh neurozené Filipíny Weiserové a Ferdinanda II., syna císaře, je dojemným svědectvím o velké a upřímné lásce. Dlouhá léta musela být utajovaná, své děti si Filipína musela adoptovat, byly vyloučeny z habsburské posloupnosti, Ferdinand se musel vzdát polského trůnu, který byl podmíněn rozchodem s Filipínou… Přesto přese všechno je toto nerovné manželství dcery obchodníka a potomka císaře považováno za jedno z nejšťastnějších v historii habsburského rodu. A kde se oba zamilovaní poprvé setkali? Na zámku v Březnici, který patřil tetě neurozené Filipíny.

Na zámku Březnice se ukrývá renesanční klenot: nejstarší knihovna v Čechách, která se dochovala v takřka nezměněné podobě. Knihy jsou zde uloženy ve skříních připomínajících zeď. Absolvujte také nový multimediální okruh Renesance na dotek, který vás renesancí provede netradičním způsobem s pomocí audiovizuálních modulů.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
i
Památník Karla Čapka
Autor: Vladimír Holan

10. Stará Huť u Dobříše a osudová žena Karla Čapka

Kdo si počká, ten se dočká? Možná právě to se honilo hlavou světově proslulému spisovatelovi Karlu Čapkovi, když patnáct let vyčkával s žádostí o ruku své osudové lásky. S mladičkou herečkou Olgou Scheinpflugovou se třicetiletý Karel setkal kde jinde než v divadle. Rodina Čapkova jejich společnou budoucnost zcela vetovala, Karel s Olgou spolu tedy žili na hromádce. Ke svatbě obdrželi doživotní právo obývat sídlo Václava Palivce, Čapkova dobrého přítele, empírovou vilu nad rybníkem Strž u Staré Huti. Romantický dům s krásným pozemkem se stal místem, kde pak Karel Čapek psal svá vrcholná díla, a kde s Olgou přijímali hosty.

Dnes ve vilce sídlí Památník Karla Čapka, kde si můžete mimo jiné prohlédnout expozici zaměřenou na život a dílo obou manželů. Poodhalíte i to, proč český spisovatel svou životní lásku o ruku požádal anglicky. Jak známo, láska má tisíce podob.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

sklářství, tradice, řemeslo, děti

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat