Go to content
Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Počasí

Čtvrtek 13.06.

14 ° C

Pátek 14.06.

15 ° C

Sobota 15.06.

18 ° C

Příspěvkové organizace

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Jediný nadregionálně zaměřený skanzen v České republice najdete v Kouřimi. Jsou zde nashromážděny stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech.

Muzeum lidových staveb neboli skanzen v Kouřimi je jednou z poboček Regionálního muzea v Kolíně. V rámci naší republiky se jedná o jediný nadregionálně zaměřený skanzen. Během celého roku se zde pořádají národopisné pořady prezentující nejvýznamnější tradiční svátky v působivé historické podobě.  

V Kouřimi, jen asi kilometr od centra královského města, se v prostředí starého ovocného sadu rozprostírá malá historická vesnička, kde naleznete stavitelské památky přeneseny nejen z blízkého okolí, ale prakticky z celých Čech. Nabízí se tak přímé srovnání několika regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století.  

  • Tip pro vás:  Jednodenní kurzy lidových řemesel se zde pořádají pravidelně. Naučíte se řemeslné dovednosti a odnesete si domů svůj vlastnoručně vyrobený suvenýr.  

Vyhlášené jsou zdejší národopisné pořady, prezentující nejvýznamnější tradiční svátky v působivé historické podobě. Ať už do Kouřimi vyrazíte za slavnostmi k ukončení zemědělských prací, vinobraní, posvícení nebo třeba na Vánoce či Velikonoce, vždy se rázem posunete v době o mnoho let nazpět a poutavou formou se dozvíte mnoho informací.  

  • Zajímavost: Muzeum lidových staveb v Kouřimi je poměrně oblíbenou lokalitou pro filmaře. Mezi nejznámější snímky, které se zde natáčely patří bezpochyby pohádky Nesmrtelná teta a Tajemství staré bambitky.  

Ve skanzenu neustále probíhá dostavba. V současné době v něm uvidíte 14 větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Zaujme vás chalupa s roubeným špýcharem, statek, rychta, kovárna, rumpálová studna, dřevěná pístová pumpa nebo včelín. Celý areál je doplněn drobnými památkami sakrálního charakteru jako jsou sochy svatých, křížky a zvonička.  

Kam dál?

Nezapomeňte si v Kouřimi prohlédnout samotné město s dochovanými hradbami známé třeba ze seriálu Bylo nás pět. Minout byste při přitom neměli Muzeum Kouřimska, které je rovněž součástí Regionálního muzea v Kolíně. Jako další část Regionálního muzea navštivte Podlipanské muzeum v Českém Brodě, tvrz Hradenín nebo Památník tří odbojů v Lošanech. Hlavní sídlo muzea je pak v Kolíně, kde na vás čeká Veigertovský a Červinkovský dům a také Nová farní škola. 

Parkoviště se stáním pro automobily a autobusy se nachází před vchodem do areálu muzea.
Parkoviště

Parkoviště

Do muzea je možný bezbariérový přístup, avšak interiéry většiny umístěných památek lidové architektury bezbariérový přístup postrádají.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

V areálu jsou k dispozici toalety i bezbariérové WC.
WC

WC

Se psem je návštěva muzea možná, musí být na vodítku a měl by mít náhubek.
Mazlíčci

Mazlíčci

Stání pro jízdní kola je umístěno v areálu muzea.
Cyklisté

Cyklisté

Stravovací možnosti ve městě Kouřim.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat