Go to content
Lidová architektura ve skanzenu Kouřim

Počasí

Čtvrtek 05.10.

12 ° C

Pátek 06.10.

15 ° C

Sobota 07.10.

15 ° C

Příspěvkové organizace

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem u nás. Objevíte stavitelské památky ze středních, východních i severních Čech z období od 17. do 19. století.

Muzeum bylo založeno v roce 1972 Regionálním muzeem v Kolíně. Jeho hlavním cílem bylo a stále je zachraňovat a široké veřejnosti prezentovat vesnické stavby a jiné objekty pocházející z několika českých krajů. Díky svému širokému záběru nabízí skanzen unikátní přímé srovnání různorodých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V roce 1996 byl areál muzea prohlášen kulturní památkou České republiky a v roce 2012 byla zahájena postupná a rozsáhlá realizace projektu dostavby muzea.

V současné době je zpřístupněno čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů a několik drobnějších památek z oblasti středních, východních a severních Čech, přičemž Středočeský kraj je zastoupen stavbami z Posázaví, Benešovska, Polabí, Podbrdska a povodí Berounky. Za samostatnou zmínku stojí jedna z památek – roubená stodola z Durdic u Votic z roku 1648, která je nejstarší zachovalou stavbou tohoto typu na území Čech. Téměř všechny objekty jsou vybaveny interiérovými expozicemi přibližující návštěvníkům venkovský styl života století minulých. Například v rychtě z Bradlecké Lhoty je k vidění cenný soubor nábytku z přelomu 18. a 19. století a zajímavá je také rekonstrukce školní třídy z konce 19. století.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi spadá pod Regionální muzeum v Kolíně. Na území skanzenu se během roku pořádá mnoho národopisných a jiných kulturních doprovodných akcí, o nichž se dozvíte na oficiálních stránkách instituce.

Parkoviště se stáním pro automobily a autobusy se nachází před vchodem do areálu muzea.
Parkoviště

Parkoviště

Do muzea je možný bezbariérový přístup, avšak interiéry většiny umístěných památek lidové architektury bezbariérový přístup postrádají.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

V areálu jsou k dispozici toalety i bezbariérové WC.
WC

WC

Se psem je návštěva muzea možná, musí být na vodítku a měl by mít náhubek.
Mazlíčci

Mazlíčci

Stání pro jízdní kola je umístěno v areálu muzea.
Cyklisté

Cyklisté

Stravovací možnosti ve městě Kouřim.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat