Go to content
Vstupní brána a hradby obklopující poloválcovou věž

Počasí

Čtvrtek 30.05.

13 ° C

Pátek 31.05.

17 ° C

Sobota 01.06.

16 ° C

Zřícenina hradu Krakovec

Na okraji CHKO Křivoklátsko se ukrývá majestátní zřícenina hradu Krakovec, která se do našich srdcí zapsala především jako hrad Brtník z filmového muzikálu Ať žijí duchové.

Prohlídka hradu vás přenese do doby krále Václava IV., do období zvaného krásný sloh, nebo krásných madon. Navštívit hrad můžete samostatně s tištěným průvodcem nebo za doprovodu průvodce se záživným komentářem. Ať tak či onak, čas, který zde strávíte, si určíte sami. 

Do hradu se dostanete po celodřevěném, ručně tesaném mostě, jehož konstrukce napodobuje středověký vzor a jinde v Evropě svým rozsahem nemá obdoby. Prohlédnete si zbytky paláce, který měl 27 obytných místností s důmyslným systémem vytápění a troufale velkými obdélníkovými okny. Nakouknete do ve skále vytesaného vinného sklepa, či takzvané lidomorny. 

Hrad Krakovec byl postaven kolem roku 1383 pro Jíru z Roztok, vedoucího královské dvorní hutě a purkrabího nedalekého hradu Křivoklát. Na svou dobu byl hrad nebývale vyspělou luxusní stavbou, která svým komfortem směle konkurovala královským hradům. Na Krakovci došel také útočiště Mistr Jan Hus. Lze říci, že hrad byl místem jeho posledního dlouhodobějšího pobytu na území Čech, před odjezdem na Kostnický koncil. K pravdě a k vědomí, že pravdu nelze uhasit ani vyhnat, nás dnes nabádá alespoň mistrova socha v podhradí. Chátrat začal po roce 1783, kdy po zásahu bleskem vyhořely jeho dřevěné části. 

  • Zajímavost: Na Krakovci se často odehrávají básnická sympozia, divadelní představení, koncerty, bohoslužby i Husova pouť. Zkrátka to tu žije!  
Kam dál?

Toužíte-li po výhledech, které si z oken Krakovce také užijete, zavítejte na nedaleké rozhledny. Dřevěná rozhledna s betonovým podstavcem se nachází na Senecké hoře u Pavlíkova. Druhou hledejte ve Velké Bukové, odkud je to už jen kousíček na hrad Křivoklát. Udělejte si více času a prozkoumejte taktéž CHKO Křivoklátsko, vyhlášené jako biosférická rezervace UNESCO. V jeho lesích najdete romantická Skryjská jezírka i další bývalé královské sídlo – zříceninu hradu Týřov. Tak co navštívíte jako další? 

  • Zajímavost: Část hradu, konkrétně věž, kaple a palác, byla zastřešena zelenou střechou, která z okolních svahů splývá s hradním okolím. Toto experimentální zastřešení má zabránit další devastaci hradní zříceniny. 
Socha sedícího mistra Jana Husa u hradu Krakovec

Kontakty

Adresa:

Státní hrad Krakovec, Krakovec 4, 270 35 Petrovice

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 313 549 302

Přejít na web

Parkoviště je k dispozici cca 250 m od hradu. Pro lidi s pohybovým omezením je možnost dojet přibližně 70 m před vstupní bránu. Automobil je pak ale třeba dovézt zpět na parkoviště.
Parkoviště

Parkoviště

Lidé pohybující se pomocí berliček jsou schopni s větším, či menším úsilím obejít celou prohlídku. Schody jsou sice nestandartní výše, ale není jich moc. Na kolečkovém křesle se dá vjet na nádvoří.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Vaši čtyřnozí miláčkové jsou na hradě vítáni, pokud je budete mít na vodítku. Pokud by z Vašeho čtyřnohého přítele či přítelkyně vypadlo něco hmatatelnějšího než myšlenka, prosíme o úklid.
Mazlíčci

Mazlíčci

Vzhledem k bezpečnosti je v areálu hradu ZAKÁZÁNO se pohybovat na kole. Kolo je potřeba zanechat při vstupu u brány.
Cyklisté

Cyklisté

Občerstvit se můžete v restauraci nedaleko hradu Krakovec. Nachází se na jedné z přístupových cest cca 100m od hradu.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat