Go to content
Rusalka na Vysoké

Inspirace

S Antonínem Dvořákem po středních Čechách nejen za Rusalkou

24. 4. 2024

Vášnivý obdivovatel a milovník vlaků, chovatel holubů, zahradník i turista. A hlavně světový hudební skladatel a významná osobnost našich dějin. To všechno je Antonín Dvořák, jehož 120. výročí úmrtí si 1. května 2024 připomínáme.

Část života sice bydlel v Praze, ale byl středočeským rodákem, tady vyrůstal a Prahu celý život nadlouho opouštěl. Každoročně totiž od jara do podzimu trávil čas s rodinou na letním bytě ve Vysoké u Příbramě.

Antonín Dvořák
i
Socha Antonína Dvořáka u rodného domu v Nelahozevsi
Autor: Good Agency s. r. o.

Nelahozeves: rodný dům i místo prvních koncertů

Slavný skladatel se narodil v Nelahozevsi v malém domě,  který byl zároveň i hospodou. Od dětství byl zvyklý pracovat, jako prvorozený syn měl převzít řeznickou a hostinskou živnost. Naštěstí jeho otec byl i muzikant a hudebního talentu malého Toníka si všiml. Dal jej učit na housle a už brzy hrával Antonín při vesnických tancovačkách. A nejen tam, jedno z prvních vystoupení měl v kostele sv. Ondřeje přímo proti jeho rodnému domu.

Do Dvořákova rodného domu už se brzo podíváte i sami. Po rozsáhlé rekonstrukci se tu koncem letošního jara  otevírá nová multimediální expozice, která rozhodně potěší i vaše uši. Toužíte ještě po dalších zážitcích? Na dohled od domu je zámek Nelahozeves s rozsáhlou uměleckou sbírkou rodiny Lobkowicz.

Cestou se můžete občerstvit v restauraci Vinopalna nebo v bistru Skála s venkovním posezením a hezkým hřištěm. Aktivní zážitky i občerstvení na vás čekají u řeky v Marině Vltava. Pěší a cyklo turisté tu najdou spoustu stezek pro výlety, mnohými z nich chodíval i Antonín Dvořák. Dvořákova stezka vás tak dovede podél řeky i železnice do Kralup nad Vltavou, opačným směrem se zas zakrátko dostanete k zámku Veltrusy i s jeho krásným parkem. Kam dál vám rádi poradí v originálním infocentru s kavárnou.

Antonín Dvořák už od dětství miloval vlaky. Jeho zálibu pravděpodobně vybudily dětské zážitky ze stavby železnice procházející Nelahozevsí. Železniční dopravou byl téměř posedlý – pečlivě studoval jízdní řády a na nádražích často debatoval se strojvůdci. Fascinovala ho dokonalost složitých lokomotiv. Vedl si i přesnou evidenci rychlíků z Prahy do Vídně! Když pobýval v Praze, pravidelně ráno šel na procházku nad tunel u Hlavního nádraží a pozoroval a zapisoval vlaky. Dokonce když byl pracovně v zahraničí, posílal na nádraží zapisovat své děti či studenty.

Antonín Dvořák a rodina
i
Antonín Dvořák a rodina
Autor: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Zlonice: zrození skladatele

Do Zlonic nedaleko Slaného poslali rodiče dvanáctiletého Antonína ke strýci, snad aby se vyučil na řezníka.

Tady mu však osud přivedl do cesty učitele a muzikanta Antonína Liehmanna, který začal rozvíjet Dvořákův hudební talent. U něj se učil hrát nejprve na housle, následně na klavír a varhany. A pod jeho vedením později vznikaly i první skladby, které mladičký Dvořák komponoval. A byl to právě Liehmann, kdo přesvědčil Dvořákova otce, aby jej poslal na studia hudby na pražskou varhanickou školu. Tady se vyučovala i kompozice.

Ve Zlonicích můžete navštívit Památník Antonína Dvořáka, kde uvidíte mnoho předmětů ze skladatelova osobního vlastnictví, které muzeu věnoval jeho syn Otakar. Najdete tu i notový záznam Dvořákovy úplně první skladby či třeba růžový šáteček, který daroval své první lásce Terince. V sousední Varhaníkovně se pak ocitnete v bytě učitele Liehmanna, tak jak vypadal, když sem docházel na hodiny student Antonín.

Užili jste si už kultury dostatečně a chcete zabavit i děti? Nejen jim a železničním nadšencům se bude líbit Železniční muzeum Zlonice. Ostatně vlaky miloval i sám Antonín Dvořák. A pokud vás přepadl hlad, zastavte se v sousedních Beřovicích v Gurmán restaurantu Staré Slaný, najdete ho v areálu Golf Beřovice.

Z dochovaných fotografií Antonína Dvořáka by se mohlo zdát, že to byl vážný, usedlý až zasmušilý muž. Opak je ale pravdou. Byl považován za podivínského výstředníka - velmi rád nosil nápadné oblečení, potrpěl si na vesty a vázanky výrazných barev. A své myšlenky si zapisoval kamkoli, co se zrovna naskytlo, třeba i na manžety košil.

Antonín Dvořák, Památník ve Vysoké u Příbramě
i
Středočeské kulturní léto
Autor: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Vysoká u Příbramě: „Cítím se zde velice šťastným.“

Dvořák navštívil Vysokou poprvé, když byl pozván na svatbu manželčiny starší sestry Josefíny s hrabětem Kounicem. Pro Dvořákovi to byl tragický rok, přišli o všechny své tři děti, a tak pobyt v přírodě byl pro ně balzámem na duši. Možná i proto je místo natolik okouzlilo, že sem začali pravidelně jezdit na letní byt, a později už ve vlastní Vile Rusalka trávili s celou rodinou každoročně čas od května do podzimu.

Antonín Dvořák se zde mohl naplno věnovat komponování, stejně jako své další velké vášni – chovu holubů, a také zahradničení a sadaření. Vstával časně a každý den začínal procházkou nebo účastí na mši v nedalekém Třebsku, dopoledne pak komponoval. Občas rád zašel se sousedy až na poutní místo Svatá Hora v Příbrami. Procházky, zpěv ptáků a klid přírody mu opravdu svědčil, ve Vysoké vzniklo zhruba 30 děl, mezi nimi např. symfonické básně podle Erbenovy Kytice, opery Čert a Káča, Jakobín, Dimitrij, Armida a samozřejmě slavná Rusalka.

Při procházce rozlehlým zámeckým parkem si v létě můžete v kavárně v budově Sládkovny vychutnat lokální kávu z Brd či domácí limonádu.

Rusalčino jezírko
i
Rusalčino jezírko
Autor: Hudební festival Antonína Dvořáka, Martin Andrle

Rusalčino jezírko

Novorenesanční zámeček Vysoká u Příbramě (dnes Památník Antonína Dvořáka), kde žila Dvořákova švagrová Josefína s manželem hrabětem Kounicem, je obklopen romantickým lesním parkem se dvěma jezírky. Rusalčino jezírko, vzniklé po těžbě rašeliny, bylo inspirací pro operu Rusalka. Jeho temné vody, okolní les a páry z něj vycházející probouzejí fantazii i dnes.

Kouzlu míst, která inspirovala Antonína Dvořáka, určitě podlehnete při představení opery Rusalka, které se v rámci Středočeského kulturního léta 2024 odehrává v zámeckém parku. Těšte se hned na dva termíny, 22. a 24. června 2024. Nově se na Vysoké v letošním roce představí i Čert a Káča, a to jak v klasickém operním podání (16., 18. a 20. června 2024), tak i v tom loutkovém (10. srpna 2024).

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články