Go to content
Velký Blaník, léto, děti

Inspirace

Naučné stezky – 5 tipů, kam ve středních Čechách vyrazit s dětmi za poznáním

30. 4. 2024

Naučné stezky nemusí vždy jen poučovat. Přinášíme vám tipy na výlety za poznáním, které budou bavit i vaše děti. Tak svačinky do batohu a vyrazte do přírody. Ve středních Čechách na vás čeká spousta zábavných tras.

Velký Blaník, léto, děti
i
Naučná stezka
Autor: Eva Kamitzová

Když se dětem nechce moc šlapat

S malými dětmi, které toho ještě moc neujdou, vám určitě přijdou vhod krátké zábavné stezky.

Mladá Boleslav: naučná stezka veverky Štěpánky

V lesoparku Štěpánka na okraji Mladé Boleslavi čeká na děti veverka Štěpánka, od které se dozvědí zajímavosti o životě veverek, o lesních zvířatech, stromech, lesních plodech, houbách a léčivých bylinách. Na většině zastavení musí plnit i fyzické úkoly, nudu tedy určitě nečekejte. Délka trasy je 680 m.

Příbram: naučná stezka Padák

S příbramským Padákem z letadla nevyskočíte, ale v lesoparku stejného jména na jihu Příbrami si děti poskočí radostí. Z malovaných tabulí získají hravou formou informace o ekosystému lesa, fotosyntéze, vodním režimu a o životě a práci v lese v jednotlivých měsících roku. Délka trasy je 2,7 km.

V obou městech najdete i plno dalších turistických lákadel, takže o program na celý den budete mít postaráno. V Mladé Boleslavi zajděte třeba do Leteckého muzea Metoděje Vlacha, za vidění stojí také Škoda muzeum nebo Palác Templ, kde si můžete vyrazit pamětní minci. Příbram svoji bohatou hornickou minulost předvádí v Hornickém muzeu. Jízda důlním vláčkem nebo po skluzavce do podzemí bude zážitkem i pro vás.

naučné stezky, Hrusice, Ladův kraj
i
Ladův kraj, Hrusice
Autor: Dagmar Malinová

Ladův kraj pro děti jako stvořený

Všestary: naučná stezka Hurá do Hůry

Už jste někdy slyšeli dřevěnou tabuli zpívat? Na stezce vedoucí na kopec Hůra nedaleko od Říčan to skoro zažijete. Krásně malované tabule totiž obsahují i QR kód, díky kterému si můžete poslechnout hlasy obyvatel lesa. Délka trasy je 1 km.

Hrusice: prostě pohádkové

Rodiště spisovatele a ilustrátora Josefa Lady je obklopeno krajinou doslova pohádkovou. Možná i proto se tady zrodilo vyprávění o kocourovi, co mluví lidskou řečí a chodí po dvou nohách. A spousta dalších pohádek, veselých a laskavých, které se jen hemží bubáky, hastrmany, vílami, hejkaly i mluvícími zvířaty. Se všemi se můžete potkat na zastaveních několika naučných stezek v Ladově kraji.

Pro nejdelší putování – Cestu kocoura Mikeše – si v infocentru vyzvedněte Mikešův pas. Trasu dlouhou 25 km, si můžete rozdělit na několikrát, jen nezapomeňte cestou sbírat razítka do pasu. Na konci cesty v Mukařově vás za to čeká odměna.

Mnohem kratší je naučná stezka Pohádkové Hrusice. Provede vás po nejvýznamnějších pohádkových místech a na panelech najdete i úryvky z Ladových knih o kocouru Mikešovi nebo bubácích a hastrmanech. Délka trasy je 2,1 km.

naučné stezky, zámek Zruč nad Sázavou
i
Stezka rytíře Miloty, Zruč n. S.
Autor: Eva Kamitzová

Pro malé rytíře

Zruč nad Sázavou: stezka rytíře Miloty

Stezka rytíře Miloty vedoucí zámeckým příkopem je skutečně interaktivní. Děti si tu jako uchazeči o glejt rytíře Miloty Kolowrata, který je bude pasovat do stavu rytířského, vyzkouší dovednosti středověkých rytířů. Kterému dítěti by se nelíbila třeba lukostřelba, šplh na totem, kuželník nebo hod sekyrkou? Po jejich zdolání se stane členem družiny rytíře Miloty. Stezka je expozicí zámku Zruč nad Sázavou, je tedy přístupná pouze v otevírací době zámku a za příznivého počasí.

Ve Zruči ještě můžete vyšlápnout na rozhlednu Babka nebo po naučné stezce projít zámeckým parkem. Dětem ale největší radost uděláte, když navštívíte nedaleké Hulice. Tady se na dlouhé hodiny zabaví v interaktivním Včelím světě a pořádně se vyřádí ve středisku Vodní dům.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články