Go to content
Mapa KCD

Inspirace

Po stopách Kingdome Come: Deliverance

22. 4. 2024

Pojďte si s námi připomenout místa a klíčové momenty, spojené s prvním dílem světoznámé hry Kingdome Come: Deliverance.

Kingdome Come: Deliverance
i
Stříbrná Skalice
Autor: Ondřej Soukup, Warhorse Studios

Haló, haló… z dílny Warhorse Studios vyletěla do světa nová radostná zpráva, díky které určitě zaplesá nejedno gamerské srdíčko. Fanoušci hry Kingdome Come: Deliverance se po několikaleté odmlce konečně dočkali a koncem roku 2024 se můžou těšit na vytoužené pokračování.  Čeká na vás spousta dalších dobrodružství, během kterých zavítáte na nová místa a odhalíte osudové příběhy hlavních hrdinů. Na chvíli, než se budete moci naplno ponořit do pokračujícího děje hry, si budete muset ještě chvíli počkat. Co si ale zkrátit čekání malou rekapitulací a připomenout si místa a klíčové momenty, spojené s prvním dílem. Začneme pěkně od začátku, v rodné vesničce hlavního hrdiny Jindřicha, ve Stříbrné Skalici.

Stříbrná Skalice
i
Stříbrná Skalice
Autor: Ondřej Soukup

Stříbrná Skalice

Vesnice obklopená krásnou posázavskou přírodou se nachází jihovýchodně od Říčan. Příběh zde započne v kovárně, kde žije Jindřich se svými rodiči. Během plnění prvních úkolů se seznámíte s některými místními obyvateli, jejich obydlími i krčmou, centrem společenského dění. Idylické atmosféře středověké vesnice však učiní přítrž vpád Zikmundových vojsk na jaře roku 1403. Tato tragická událost následně donutí Jindřicha prchnout na nedaleký hrad Talmberk.

Pokud do Stříbrné Skalice zavítáte, určitě si vyšlápněte ke kostelu sv. Jana Nepomuckého. Na stejném místě, před vojenským nájezdem, stával impozantní hrad. Dodnes jsou dochované zbytky brány, kus hradby a kamenná zeď parkánu se vstupem do gotického sklepa, na jehož základech byl kostel vystavěn. Že se hrad do dnešní doby nedochoval si ale koneckonců zoufat nemusíte. Ač se z hradu do dnešních dob zachovalo jen pramálo, díky hře si jej nemusíte jen představovat, ale skutečně jej vidět v celé jeho kráse. Musíte si ovšem s kocháním ve hře pospíšit, protože z impozantního hradu po vpádu Zikmundova vojska zbydou jen doutnající trosky.

Hrad Talmberk
i
Hrad Talmberk
Autor: David Vančišin, Kutnohorsko Kolínsko

Kostel sv. Jakuba Většího v Rovné

Kostel sv. Jakuba patří mezi nejkrásnější dochované románské kostely v Čechách. I přesto, že jeho blízkost ke Stříbrné Skalici mu zapříčinila stejně pohnutý osud jako městečku, nebyl naštěstí úplně srovnán se zemí. Podařilo se zachovat řadu pozoruhodných kamenných reliéfů a za zmínku určitě stojí umělecká výzdoba z 12. a 13. století.

Hrad Talmberk

Bytelné zdi talmberského hradu poskytnou Jindřichovi úkryt při útěku z rodné Skalice. Není to ale jediná událost, která vás na hrad přivede, během plnění úkolů se budete mít možnost ještě několikrát vrátit. Roku 1403 je totiž hrad v držení pána Diviše z Talmberka a ten nejednou podá hlavnímu hrdinovi pomocnou ruku. Dnes jsou z hradu jen trosky. Nejzachovalejší je torzo hlavní věže, v dobách své slávy bránící východní vstup do hradu.

Pohled na hrad Pirkštejn z údolí Živého potoka
i
Pohled z údolí Živého potoka
Autor: Dan Řežábek

Rataje nad Sázavou

Obec Rataje nad Sázavou je ústředním místem celého příběhu. Na povědomá místa tu narazíte takřka na každém rohu, ať už se jedná o rozlehlé náměstí, kostel sv. Matouše, hrad Pirkštejn, nebo zdejší zámek.

Prvním místem, které pravděpodobně z Ratají uvidíte, bude hrad Pirkštejn, tyčící se na skalnatém ostrohu. Gotický komplex tvořený palácem s hradební zdí a válcovou věží je známý coby sídlo Hanuše z Důbé, tehdejšího správce okolního kraje.

Přes rozlehlé náměstí, v jehož spodní části se ve hře nachází šibenice, uvidíte kostel sv. Matouše, v horní části náměstí pak zámek. Na nádvoří Ratajského zámku dnes již kolbiště nenajdete, zato se tu nachází stálá výstava Kingdom Come: Deliverance – Rataje od středověku po současnost.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích
i
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích
Autor: Ondřej Soukup

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích

V dnešní době se tento kostel dá považovat za jednu z nejhodnotnějších památek sakrální architektury. Na farním kostele roku 1403 zrovna probíhá přestavba. Vzpomenete si na velmi netypického faráře, kterého v těchto místech máte možnost v rámci děje hry potkat?

Kromě samotné stavby obec Úžice i okolní příroda představuje řadu míst, která mohly tvůrce inspirovat při vytváření herních lokací. Nedaleké lesy, louky a říčka tak tvoří malebnou krajinu s nádechem středověké atmosféry z Kingdome Come.

Letecký pohled na Sázavský klášter
i
Sázavský klášter
Autor: MCU média Libor Sváček

Sázava

Do Sázavy Jindřicha zavede pátrání po skupině padělatelů pražských grošů. Jedná se patrně o nejvíce zachovalé místo, jehož ztvárnění ve hře je od reálné podoby takřka k nerozeznání. Dokonce v rámci příběhu nejste ochuzeni ani o interiéry Sázavského kláštera, za jehož zdmi se skrývá utajený zrádce Kumánských banditů. V době, kdy se na klášterní dvůr dostane Jindřich, probíhá zrovna přestavba kostela, která však nebyla nikdy dokončena.

Kromě kláštera si připomeňte také kostel sv. Martina v Sázavě. Původně gotický kostel byl v 18. století barokně přestavěn. Zachovala se zejména okna a věž. Ve hře se s ním seznámíte za velmi dramatických okolností.

Obecně návštěva Sázavy a zdejšího kláštera je skvělou příležitostí, jak na vlastní oči spatřit místa, která se mohla stát předobrazem pro lokace světoznámé hry.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články