Go to content
Mapa KCD

Počasí

Sobota 13.04.

19 ° C

Neděle 14.04.

18 ° C

Pondělí 15.04.

14 ° C

Pěší výlety

Po stopách Jindřicha z Kingdome Come: Deliverance

Vydejte se na výlet inspirovaný světoznámou příběhovou hrou z dílny Warhorse Studios. Trasa vás provede po nejvýraznějších místech děje a zároveň ukáže střet jejich středověké podoby s někdy krutou realitou dneška.

Příběh zasazený do posázavských reálií oživuje nejen historické památky, ale také celá města a vesnice jako jsou Sázava, Rataje nebo Talmberk. Následujte kroky hlavního hrdiny Jindřicha ze světoznámé hry Kingdome Come: Deliverance a na vlastní oči se podívejte, jak se středověká místa proměnila v čase.  

Vaše putování započne v Ratajích nad Sázavou, v ústředním místě celého příběhu, kam se ve hře hlavní hrdina dostal po tragických událostech v jeho rodném městečku Skalici. Již od vlakové zastávky se vám bude zdát krajina povědomá a není se čemu divit. Stejnou cestou vedly také první Jindřichovy kroky od Ratajského mlýna. Jakmile překonáte několik výškových metrů z údolí od řeky Sázavy do městečka a projdete kamennou branou, naskytne se vám pohled na hrad Pirkštejn. Gotický komplex tvořený palácem s hradební zdí a válcovou věží je známý coby sídlo Hanuše z Důbé, tehdejšího správce okolního kraje. Pár kroků od hradu se rozprostírá náměstí s kostelem sv. Matouše a v neposlední řadě také zámek Rataje nad Sázavou. 

  • Tip pro vás: Na nádvoří zámku dnes již kolbiště nenajdete. Herní nadšenci ale zajisté ocení zdejší expozici Kingdome Come, která vás prostřednictví populární hry seznámí s historií Ratají na přelomu 14.-15. století. Pokud moc nespěcháte a nevadí vám malá zacházka, zajděte si ještě na Ratajský výhled. Zdejší krajinu tak budete mít jako na dlani.  

Podél Sázavy se dostanete do obce Ledečko, odkud vás čeká stoupání posázavskými lesy. Nemusíte se ale obávat, o žádný velký krpál se nejedná. Odpočinout si můžete v altánku na vrcholu kopce, u památného sloupku sv. Prokopa 

Další historickou památkou, důležitou pro děj hry, je hrad Talmberk.  V roce 1403 drží hrad v majetku pan Diviš z Talmberka a ten poskytne Jindřichovi úkryt.  

  • Zajímavost: Do dnešních dnů se z hradu zachovaly jen trosky. Impozantní torzo okrouhlé hlavní věže kdysi dávno v dobách své největší slávy bránilo východní vstup do hradu. Cestou od hradu se pořádně rozhlédněte po okolí. Možná se vám vybaví větrný mlýn na protějším kopci nebo zahlédnete další místa, kde bylo odkryto nejedno tajemství.  

V polovině vaší výpravy se po lesních cestách přes Mrchojedy dostanete zpět k řece Sázavě. Podél proudu doputujete až do stejnojmenného města.  

  • Zpátky do hry: Jindřicha přivede do Sázavy pátrání po skupině padělatelů pražských grošů. V době, kdy se na klášterní dvůr dostává Jindřich, probíhá zrovna přestavba kostela, která však nebude nikdy dokončena.  

Torzo jižní lodě s věží z červeného nučického pískovce je dodnes jediným důkazem plánů stavby gotického chrámu. Svatostánek byl v 18. století barokně přestavěn a jeho vchod umístěn na obrácenou stranu. Z původní podoby objektu se zachovala jen okna a věže. Dnešní městečko Sázava je známé především Sázavským klášterem, třetím nejstarším mužským klášterem v Čechách úzce spojeným se sv. Prokopem, který tu v 11. století žil. Ze Sázavy zpět do Ratají se pak dostanete pohodlně vlakem. A že vám došly síly? Před odjezdem si skočte na něco dobrého do Sázavské Kozlovny, která se nachází jen pár metrů od nádraží.  

Začátek trasy:

Rataje nad Sázavou

Délka trasy:

14 km

Časová náročnost:

4,5 hodiny

Konec trasy:

Sázava

Převýšení:

+143 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat