Go to content
Socha Jiřího z Poděbrad na náměstí a rozkvetlé tulipány

Buďte v obraze

Čarodějnice, první máj a rozkvetlé parky

25. 4. 2022

Blíží se první máj – lásky čas. Kde byste si letos přáli dostat tradiční polibek pod rozkvetlou třešní? Své kouzlo bude mít jistě v sadu anebo v parku. Ať už tam třešeň najdete anebo ne, prožít příjemné chvíle v některém z volně přístupných rozkvetlých a voňavých středočeských parků je rozhodně dobrá jarní volba. Jak velí tradice, nezapomeňte asi na pálení čarodějnic a stavění májky.

Pálení čarodějnic

Upálit čarodějnice a vše zlé s nimi

Každá žena by prvního května měla být podle tradice políbena pod rozkvetlou třešní, aby měla zaručenou krásu a plodnost.

Ještě než se tak stane, je potřeba očistit se od všeho zlého. Alespoň tak si to dávná tradice žádá. Už staří Keltové si zapalovali v noci na přelomu dubna a května velké ohně, protože věřili, že plameny mají nadpřirozené účinky. Ve středních Čechách je tato tradice v mnoha obcích stále živá: pálí se čarodějnice.

Na tradiční pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem můžete vyrazit do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Čarodějnice na Mayrovce začínají 30. dubna od 16 hodin.

Anebo je prožijte v Zooparku Zelčín poblíž Mělníka. Tradiční pálení čarodějnic je tam spojeno se zábavným programem pro celou rodinu. Pobaví vás skupiny historického šermu, živá i reprodukovaná hudba, soutěže pro děti i samotné zapálení hranice a opékání buřtů. Děti v maskách mají vstup zdarma.

Kde hledat kořeny tradičního pálení čarodějnic? V keltském svátku Beltain. Prožijte ho také 30. dubna na nádvoří zámku Nižbor, kde se zároveň opět otevírá stálá expozice o Keltech. Veselí bude provázenou hudbou a dobovými tanci. Vše přímo naproti proslulému keltskému oppidu Stradonice.

Lidé tancující v krojích na májových slavnostech

Přespat v sadu a užít si májové slavnosti

Co takhle vyrazit do sadu a rovnou tam přespat? Pravda, prvního května je na to ještě zima, ale počkáte-li si na léto, zážitek v podobě přespání v ovocném sadu si můžete dopřát třeba v jabloňovém sadu nedaleko Českého Brodu. Spát budete v jurtách. Regenerace těla i mysli zaručena. Anebo si své místo pro stan či bydlíka zarezervujte na Kokořínsku. Starý sad na okraji lázeňského Mšena pro vás bude tím pravým májovým.

Nejen první máj oslavuje jaro a lásku. Kam letos vyrazit na májové slavnosti? Uskuteční se například v Dobříši anebo v zámeckém parku ve Vlašimi. Nenechte si ujít ani Poberounský folklórní festival Staročeské máje – letos hned v devíti obcích na Berounsku a Podbrdsku.

Tradiční májka ozdobená pentlemi a věncem jako symbol lásky, plodnosti a mládí i jako strážce obce se tradičně stavěla – a mnohde stále staví – buď na návsích anebo také před domy místních slečen, které už nejsou k mání. Tak schválně, kolik májek letos v květnu při svých cestách po středních Čechách potkáte?

Průhonický zámek v rozkvetlém parku

Nechat se políbit v rozkvetlém parku

Kam vyrazit do parku? Při návštěvě Průhonického parku, zapsaného i na seznamu UNESCO, nemůžete šlápnout vedle. Jedinečný anglický přírodně krajinářský park o rozloze 250 hektarů patří k vrcholům krajinářské architektury u nás. Když rozkvete, oči přecházejí.

Líbit se vám bude v Lánech. Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti letního sídla českých prezidentů plynule přechází v lesopark s jedinečnými promenádami. Zkuste si změřit, kolik kilometrů v parku nachodíte. Dnešní podoba parku je výrazně ovlivněna úpravami slavného architekta Jože Plečnika.

nejrozlehlejším parkům u nás patří ten, který obklopuje zámek ve Veltrusech. Užijete si v něm nejen výhledy na jarní rozkvetlou přírodu, ale také na šarmantní barokní zámek či na některou z alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, která ho zdobí.

Jarní květnové paprsky náramně sluší takřka nekonečnému zámeckému parku ve Vlašimi i tomu na Kačině. Užijete si pobyt v parku u zámků Konopiště či Žleby anebo ve Zruči nad Sázavou. Krásná je jarní zahrada u GASKu v Kutné Hoře, kde se zároveň díky vystaveným uměleckým dílům ocitnete v jakési galerii pod širým nebem. Nikdy neomrzí ani poděbradský lázeňský park. Na jaře se z něj stává barevná voňavá kráska, která se jen těžko opouští.


Podobné články