Go to content
Rozkvetlé stromy u zámku v Lánech

Buďte v obraze

Čarodějnice, první máj a rozkvetlé parky

26. 4. 2023

Blíží se první máj – lásky čas. Každý by si přál dostat polibek pod rozkvetlou třešní. Prožít příjemné chvíle v některém z volně přístupných rozkvetlých středočeských parků je rozhodně dobrá jarní volba -– ať už s polibkem nebo bez. Jak velí tradice, nezapomeňte ani na pálení čarodějnic a stavění tradiční májky.

Pálení čarodějnic
i
Pálení čarodějnic

Upálit čarodějnice a vše zlé s nimi

Každá žena by prvního května měla být podle tradice políbena pod rozkvetlou třešní, aby měla zaručenou krásu a plodnost.

Ještě než se tak stane, je potřeba očistit se od všeho zlého. Alespoň tak si to dávná tradice žádá. Už staří Keltové si zapalovali v noci na přelomu dubna a května velké ohně, protože věřili, že plameny mají nadpřirozené účinky. Ve středních Čechách je tato tradice v mnoha obcích stále živá: pálí se čarodějnice.

Na tradiční pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem můžete vyrazit do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Čarodějnice na Mayrovce začínají 30. dubna od 16 hodin. Od 15. hodin začíná čarodějnický program také na zámku Nelahozeves. Občerstvení je zajištěno a masky vítány.

Čarodějnický podvečer prožijte také v Zooparku Zelčín poblíž Mělníka, kde je letošní pálení čarodějnic spojeno s buřtováním. Buřty k opékání zakoupíte na místě, masky jsou rovněž vítány. Přes den se můžete těšit také na komentované krmení zvířat, jízdy na koních a při příznivém počasí také na nafouknutí všech jedenácti vzduchových trampolín.

Beltain v Nižboru
i
Beltain v Nižboru
Autor: Dagmar Malinová

Kde vlastně hledat kořeny tradičního pálení čarodějnic? V keltském svátku Beltain. Prožijte ho také 29. dubna na nádvoří zámku Nižbor, kde se zároveň opět otevírá stálá expozice o Keltech. Veselí bude doprovázeno hudbou a dobovými tanci. Vše přímo naproti proslulému keltskému oppidu Stradonice.

V minulosti se lidé čarodějnic opravdu báli, a protože noc z konce dubna na začátek května byla obzvlášť příznivá jejich rejdům, snažili se zabezpečit sebe i své hospodářství před uhranutím. Jak to dělali? To zjistíte ve skanzenu v Kouřimi při akci pojmenované Před filipojakubskou nocí. Uskuteční se 30. dubna. Těšte se na rámusení proti čarodějnicím a další související bohatý program.

Lidé tancující v krojích na májových slavnostech
i
Májové slavnosti Berounsko
Autor: Vladimír Kasl

Přespat v sadu a užít si májové slavnosti

Co takhle vyrazit do ovocného sadu a rovnou tam přespat? Pravda, prvního května si přespání více užijí otužilci, ale pokud mezi ně nepatříte, můžete si počkat na léto a zážitek v podobě přespání mezi voňavými stromy si dopřejete třeba v jabloňovém sadu nedaleko Českého Brodu. Nocovat budete v jurtách. Regenerace těla i mysli je zaručena. Anebo si své místo pro stan či bydlíka zarezervujte na Kokořínsku. Starý sad na okraji lázeňského Mšena pro vás bude tím pravým májovým.

Nejen první máj oslavuje jaro a lásku. Kam letos vyrazit na májové slavnosti? Uskuteční se například už 1. května v zámeckém parku ve Vlašimi anebo 20. května na Dobříši. Na dobříšském zámku se také ve dnech 25.–28. května uskuteční Dny soukromých hradů a zámků, a vy tak budete mít možnosti zúčastnit se komentovaných prohlídek místní krásné francouzské zahrady.

Nenechte si ujít ani poberounský folklórní festival Staročeské máje – letos hned v devíti obcích na Berounsku a Podbrdsku. Postupně se ve všech květnových víkendech uskuteční v obcích Svinaře, Karlštejn, Beroun, Hlásná Třebaň, Vinařice, Černošice-Mokropsy, Zadní Třebaň, Všeradice a Vižina.

Tradiční májka ozdobená pentlemi a věncem jako symbol lásky, plodnosti a mládí i jako strážce obce se tradičně stavěla – a mnohde stále staví – buď na návsích anebo také před domy místních slečen, které už nejsou k mání. Tak schválně, kolik májek letos v květnu při svých cestách po středních Čechách potkáte?

Průhonický zámek v rozkvetlém parku
i
Průhonický zámek a park
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Nechat se políbit v rozkvetlém parku

Kam vyrazit do parku? Při návštěvě Průhonického parku, zapsaného i na seznamu UNESCO, nemůžete šlápnout vedle. Jedinečný anglický přírodně krajinářský park o rozloze 250 hektarů patří k vrcholům krajinářské architektury u nás. Když rozkvete, oči přecházejí.

Líbit se vám bude v Lánech. Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti letního sídla českých prezidentů plynule přechází v lesopark s jedinečnými promenádami. Zkuste si změřit, kolik kilometrů v parku nachodíte. Dnešní podoba parku je výrazně ovlivněna úpravami slavného architekta Jože Plečnika.

nejrozlehlejším parkům u nás patří ten, který obklopuje zámek ve Veltrusech. Užijete si v něm nejen výhledy na jarní rozkvetlou přírodu, ale také na šarmantní barokní zámek či na některou z alegorických soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, která ho zdobí.

Romantické a zvídavé duše si přijdou na své v parku kolem zámku Loučeň, kde se od 29. dubna až do 4. června koná Květ(n)omluva. Přijeďte za zábavným putováním za květinami z celého světa a těšte se i na dárky od květinové víly.

Jarní květnové paprsky náramně sluší takřka nekonečnému zámeckému parku ve Vlašimi i tomu na Kačině. Užijete si pobyt v parku u zámků Konopiště či Žleby anebo ve Zruči nad Sázavou. Krásná je jarní zahrada u GASKu v Kutné Hoře, kde se zároveň díky vystaveným uměleckým dílům ocitnete v jakési galerii pod širým nebem. Nikdy neomrzí ani poděbradský lázeňský park. Na jaře se z něj stává barevná, voňavá oáza klidu, která se jen těžko opouští.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články