Go to content
hrad Křivoklát v zimě

Inspirace

10 tipů, kam v zimě na hrady a zámky

5. 1. 2024

Milujete tajemno hradních zákoutí a romantiku zámeckých komnat? Nemusíte čekat až na jaro, kdy hrady a zámky otevřou své brány návštěvníkům. Ve středních Čechách naleznete hned 10 míst, která využívají zimní atmosféru, a i v chladném období lákají k návštěvě. Tak teplé oblečení a dobrou mysl s sebou, vydáme se po stopách králů a šlechtických pánů.

1. Zámek Loučeň

Cestu začneme na Nymbursku. Pokud hledáte opravdu netradiční zážitek, a přitom si chcete vychutnat živý výklad o historii zámeckých prostor, pak se musíte vydat na zámek Loučeň. Tady totiž historie opravdu ožívá! Zámeckými komnatami vás provedou bývalí obyvatelé zámku z rodu Thurn-Taxis a seznámí vás se svým životem na zámku do posledního puntíku.

Pro děti si majitelé připravili speciální prohlídku, která je uzpůsobená jejich potřebám. A pokud venku zasvítí sluníčko, projděte se zámeckým parkem, ze kterého se vám pořádně zamotá hlava. Čeká tu na vás celkem 12 labyrintů a bludišť z nejrůznějších materiálů. Zámecký areál je v zimě otevřený každý den od 10 do 16 hodin.

zámek Loučeň s bludištěm
i
Labyrintárium na zámku Loučeň
Autor: Jan Přerovský

2. Zámek Brandýs nad Labem

Renesanční klenot s bohatým sgrafitovým zdobením si oblíbili především panovníci Habsburské dynastie. Císařský a královský zámek můžete navštívit při komentované zimní prohlídce každý víkend vždy v celou hodinu od 10 do 16 hodin. Prohlédnete si apartmán císaře Karla I. a císařovny Zity, zámeckou knihovnu toskánských Habsburků nebo výzbroj císařské kavalérie. Návštěvu doporučujeme doplnit o únikovou hru Ztracený poklad Rudolfa II., které jako kulisa slouží pravé zámecké prostory.

Letecký pohled na zámek Brandýs nad Labem
i
Letecký pohled na zámek
Autor: Jan Valečka

3. Zámek Radim

Zámek Radim je takový středočeský neobjevený skvost. Zvenčí zámek nepůsobí nijak honosně, ale uvnitř se ukrývá hotový renesanční poklad. Přesto na své velké objevení návštěvníky zatím čeká. Najdete ho jen kousek od Kolína a jeho návštěva opravdu stojí za to. Otevřeno je každý víkend a prohlídky začínají v  11, 13 a 15 hodin. Majitelé, kteří do záchrany památky vložili celé své srdce, si pro vás připravili hned 3 prohlídkové okruhy a jeden speciálek pro děti, při němž si vyzkouší dobové oblečení a pokusí se přemoci zlého černokněžníka.

Zámek Radim v zimě
i
Zámek Radim

4. Hrad Český Šternberk

Zrcadlí se na hladině řeky Sázavy a má hradní i zámeckou tvář. Kdo je to? Ano správně, je to hrad Český Šternberk, který je více než 700 let sídlem české šlechtické rodiny Sternbergů. Ačkoliv navenek může hrad působit chladně a stroze, ukrývá v sobě nádherně zdobené a bohaté komnaty, za které by se nemusel stydět lecjaký zámek. Až do Velikonoc se tu pořádají pravidelné prohlídky, a to vždy od 11 a od 14 hodin. 

Rytířský sál na hradě Český Šternberk
i
Rytířský sál
Autor: Libor Sváček

5. Zámek Mníšek pod Brdy

Seznámit se s životem šlechty za první republiky se vydejte na zámek Mníšek pod BrdyO víkendech vždy od 11 do 15 hodin a od března pak ve stejný čas denně kromě pondělí si můžete projít základní okruh První republika – reprezentativní salony. Pro dětské návštěvníky na zámku pořádají speciální Pohádkové prohlídky v době kolem poledne. Přes poledne je také otevřen zámecký výtvarný ateliér, ve kterém si děti mohou vymalovat různé sádrové odlitky či hrneček. Po prohlídce zámku se vydejte do nedalekého poutního areálu Skalka. Oheň, který se vždy od pátku do neděle rozhoří u místního občerstvení, vás ohřeje na těle i duši, a opečený špekáček zažene stesk po letních grilovačkách.

Zámek Mníšek pod Brdy
i
Zámek Mníšek pod Brdy
Autor: Jan Valečka

6. Hrad Karlštejn

Kdo nebyl na Karlštejně, jako by ani nebyl. Karlštejn by prostě neměl chybět na návštěvním seznamu každého z nás. Pokud jste se na hrad ještě nedostali, můžete to napravit v zimě. V lednu a v únoru vždy od pátku do neděle od 10 do 15 hodin a v březnu denně kromě pondělí od 9.30 do 16 hodin navštivte soukromé a reprezentativní komnaty zakladatele hradu při komentovaném okruhu Císařská rezidence Karla IV. Projděte se místy, kudy chodila největší osobnost českých dějin, a nasajte středověkou atmosféru hradu, který zná takřka celý svět. Ve stejnou dobu je rovněž volně přístupný areál hradu s audioprůvodcem ve vašem telefonu.

Hrad Karlštejn v zimě
i
Hrad Karlštejn
Autor: Kamila Kohoutová

7. Hrad Červený Újezd

Na první pohled by se mohlo zdát, že hrad Červený Újezd už na svém místě stojí staletí. Nenechte se zmást, hrad nedávno oslavil teprve své dvacáté narozeniny! Doslova od základů byl postaven v letech 2001–2002 Pavlem Ornou. Dnes zde kromě krčmy naleznete muzeum českého venkova, které seznamuje s každodenním životem venkovanů od 17. do 20. století. V zahradě se pak ukrývá malý skanzen s replikou větrného mlýna, sušárnou chmele, zvonicí, vinnými sklepy a dalšími stavbami. Podívat se na tento unikát na vlastní oči můžete v zimě každý víkend od 9 do 16 hodin. Restaurace Krčma je otevřena ve čtvrtek od 11 do 16 hodin a od pátku do neděle od 11 do 20 hodin.

Hrad Červený Újezd
i
Hrad Červený Újezd
Zdroj: Adobe Stock

8. Hrad Křivoklát

Putování po zimních hradech a zámcích ukončíme stylově. Křivoklát je jedním z nejstarších hradů u nás a jeho historie sahá až k prvním přemyslovským králům. Až do Velikonoc můžete v rámci okruhu Gotické paláce navštívit interiéry hradu, který svou krásou učaroval celé plejádě českých i zahraničních filmových produkcí, a to každý víkend v čase od 11 do 15 hodin. Zavítejte do míst, kde se ukrývaly české korunovační klenoty, nedobrovolně pobýval podvodník a šarlatán Edward Kelley a kde vzkvétala utajovaná láska mezi arcivévodou Ferdinandem Tyrolským a Filipínou Welserovou.

Hrad Křivoklát v zimě
i
Pohled od pomníku Karla Egona II. z Fürstenberka
Autor: Kamila Kohoutová

9. Zámek Veltrusy

Barokní zámek Veltrusy poutá pozornost mnohých cestovatelů především díky svému vzhledu, půdorysu v podobě písmene X a také parkem s mnoha romantickými stavbami, který si svou krásou nezadá s mnohem známějším Lednicko-Valtickým areálem. Každý zimní víkend od 27. 1. v časech od 11 do 15 hodin můžete navštívit prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce nebo Laboratorium, kde se dozvíte vše o provozu zámku, jeho rekonstruování i o tom, jak probíhají renovace historických sbírek.

zámek Veltrusy v zimě
i
Zámek Veltrusy
Autor: Národní památkový ústav

10. Zámek Mělník

Až se zima bude chýlit ke svému závěru, přesuneme se do královského města s vinařskou tradicí. Zámek Mělník, stojící nad soutokem Labe a Vltavy, se pyšní uměleckými sbírkami i rozsáhlým vinným sklepem. Můžete si ho projít sami a vychutnávat si tak každou místnost a historické klenoty v ní ukryté tak dlouho, jak budete chtít. Nebo využijte průvodce, který zodpoví i tu nejvšetečnější otázku. Otevřeno bude opět od března 2024. 

město Mělník, vinice
i
Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla v zimě
Autor: MCU média, Libor Sváček

+ Bonus

Hradů není nikdy dost! Pod to se s klidným srdcem podepíšeme. Tak co si vyrazit ještě na zříceniny hradů, které neměly to štěstí, aby se do dnešních dob ve své celé kráse zachovaly? V Českém ráji navštivte Valečov, kousek od Mladé Boleslavi pohádkové Zvířetice a v okolí malebné Sázavy se vydejte objevit třeba Zlenice nebo Zbořený Kostelec. Nad líbeznou Berounkou v tichu stráží krajinu zřícenina královského hradu Týřov, který je ještě o něco starší než zmiňovaný Křivoklát. Anebo se vypravte na Toulavu, kde se v Kamýku nad Vltavou ukrývá zřícenina královského hradu Vrškamýk.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články