Go to content
Kutná Hora, Chrám sv. Barbory, exteriér v zimě

Inspirace

7 středočeských měst, která v zimě rozhodně nespí

3. 12. 2023

Plno památek se uložilo k zimnímu odpočinku a prázdné městské ulice kontrastují s přeplněnými horami. Myslíte si, že v nížinách není v zimě co dělat? Přečtěte si o 7 středočeských městech, která v zimě rozhodně nespí, a my vás přesvědčíme o opaku!

1. Mladá Boleslav

historický vůz ŠKODA
i
Škoda Muzeum
Autor: Lukáš Sochor

První město, do kterého vás pozveme, je domovem proslulé české automobilky. Ostatně navštívit expozici Škoda muzea můžete po celý rok sami. V bývalých výrobních halách na vás čeká více než 300 exponátů osobních vozů, prototypů i závodních speciálů. Preferujete raději cestování vzduchem než po zemi? Pak navštivte Letecké muzeum Metoděje Vlacha, které stojí hned vedle mladoboleslavského letiště. Za dobrého počasí můžete pozorovat malá letadla přímo v akci. Kromě historických i soudobých letadel tu na vás čekají také letecké simulátory nebo opravdová skluzavka z dopravního letounu.

Chcete-li se o městě nad řekou Jizerou dozvědět více, vydejte se na hrad! Dnes zde sídlí Muzeum Mladoboleslavska a jeho stálé expozice vám přiblíží život našich předků ve městě i na venkově. Nebo se vydejte do Městského paláce Templ, ve kterém dle legendy sídlili záhadní templáři. Uvnitř najdete galerii i multimediální výstavu věnovanou archeologii. Další galerii naleznete v budově staré radnice na Staroměstském náměstí. Za příznivého počasí se můžete po historickém jádru města rozhlédnout z ochozu radniční věže ve výšce téměř 32 metrů.

Pořád toho nemáte dost? Do italských Benátek vás přenese návštěva Sboru českých bratří. Za návštěvu stojí také židovský hřbitov. Jen pozor, abyste nepřijeli v době šábesu. Žádné významné místo Mladé Boleslavi neminete, vydáte-li se po Metalové cestě. A jestli vám to stále ještě nestačí, vydejte se do nedalekých Dobrovických muzeí, kde se seznámíte s výrobou českého kostkového cukru.

2. Kutná Hora

Kutná Hora, Chrám sv. Barbory, exteriér v zimě
i
Západní strana chrámu s parkem
Autor: MCU média, Libor Sváček

Jestli se o nějakém městě dá říct, že v zimě rozhodně nespí, pak je to královská Kutná Hora. Město zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO láká návštěvníky z celého světa především svou neopakovatelnou atmosférou. Kdo by si snad myslel, že zajímavá je zde jen Kostnice a chrám sv. Barbory, ten by se hluboce mýlil. Při návštěvě Kutné Hory si přijde na své každý turista.

S dětmi se vydejte do Muzea lega, kde se v herně vyřádí všichni malí stavitelé. Najdete ho na půl cesty mezi Kostnicí katedrálou v Sedlci, která se pyšní samonosným schodištěm. Ani katedrála na zimu nezavírá. Nebo s malými mlsálky zavítejte do Muzea čokolády. Kromě samotného muzea zde můžete ochutnat čokoládu z celého světa a nějaký ten kousek na obalení nervů si koupit i domů. V bývalé jezuitské koleji se ukrývá Galerie Středočeského kraje, zkráceně GASK. Na velké návštěvníky tu čekají díla mladých umělců a na ty malé pak dětský koutek s interaktivními herními prvky i prostorem pro vlastní tvorbu. Kdo ví, třeba si malůvka vašeho malého umělce jednou najde cestu do expozice GASKu.

Abyste načerpali genia loci Kutné Hory, nesmíte vynechat návštěvu mincovny ve Vlašském dvoře. A jako suvenýr si odsud odnesete vlastnoručně vyražený pražský groš. Chtěli jste si v informačním centru koupit pohlednici? A co si takhle pohled vyrobit? Sami si ho vytiskněte na historické tiskárně v Knihtiskárně naproti Muzeu stříbra se středověkým dolem. Na stříbrný důl si však budete muset počkat do jara, až otevře po zimní přestávce. V pátrání po historii královského města pokračujte do kaple Božího těla, předchůdkyni chrámu sv. Barbory.

Stále nemáte Kutné Hory dost? Dobrá. Pak doporučujeme ještě návštěvu Dačického domu s interaktivní výstavou o památkách UNESCO. Celý dům můžete prolézat od sklepa až po půdu, jak je ctěná libost. Filmové fanoušky nadchne nové Aliens museum, které se věnuje ságám o krvežíznivém Vetřelci a humanoidním Predátorovi. Nebo vystoupejte na vrchol rozhledny Havířská bouda, která v sobě ukrývá kavárnu, a rozhlédněte se po královském městě z ptačí perspektivy.

3. Kolín

Pohled na zadní část synagogy v Kolíně, vpředu svícen
i
Interiér synagogy
Autor: Josef Čáslava

U královských měst ještě chvilku zůstaneme a přesuneme se z Kutné Hory jen pár kilometrů severně. Na březích řeky Labe leží Kolín s nepřehlédnutelnou dominantou – chrámem sv. BartolomějeBartolomějské návrší je nádherné v každé roční době. A ačkoliv bylinná zahrada v klidu odpočívá zimním spánkem, stále je tu plno míst, co stojí za návštěvu. Začněte samotným chrámem od Petra Parléře, pokračujte do tajemné kostnice, vstupte do zvonice s předměty z chrámové pokladnice, podívejte se do staré farní školy a na konec objevte Regionální muzeum, kde se seznámíte s historií města i s jeho významnými osobnostmi.

Město také právem používá přízvisko Jeruzalém na Labi. První Židé se zde usídlili krátce po založení Kolína Přemyslem Otakarem II. a ve městě po nich dodnes zůstalo plno stop. Navštívit tak můžete starý, ale i nový židovský hřbitov, kde odpočívají příbuzní spisovatele Franze Kafky nebo členové významných rodin Feldmannových, Gugenheimerových či Petschkových. Jméno poslední zmiňované rodiny je spojeno s nechvalně známým Petschkovým palácem – sídlem gestapa během 2. světové války. Nebo se projděte křivolakými uličkami židovského ghetta se synagogou a pracovnou rabína Federa v bývalé židovské škole.

Kolín se vedle toho pyšní ještě jednou zajímavostí: bývalá vodárenská věž dostala v roce 2015 nové neotřelé využití a stala se z ní rozhledna Vodárna Kolín.

4. Příbram

Svatá Hora v Příbrami
i
Svatá Hora v Příbrami
Autor: Jan Valečka

Z výšek přímo do hlubin. Ale ne študákovy duše, nýbrž do hlubin příbramských dolů. Od úterý do pátku můžete v Hornickém muzeu sfárat do dolů. Jízda důlním vláčkem vykouzlí úsměv na tváři malých i velkých návštěvníků. Jen nezapomeňte na teplé oblečení, v podzemí je zima. Chcete-li ale vidět opravdovou kuriozitu, zavítejte do expozice nerostných hornin. Mají tady totiž skutečný chlupatý kámen! Po prohlídce se zahřejte výstupem na Svatou Horu. Z centra k poutnímu místu vede kryté schodiště s 343 stupni.

V blízkosti náměstí T. G. Masaryka navštivte Galerii Františka Drtikola, umělecky založeného příbramského rodáka. Nebo zajděte na návštěvu do Domu Natura, kde se dozvíte vše o Brdech – středočeském pohoří, na jehož úpatí Příbram leží. Součástí Domu je také unikátní Sphingidae muzeum. Že nevíte, co to je? Jedná se sbírku motýlů čeledi lišajovitých. Za touto zajímavostí byste jinak museli až do Londýna, protože existují pouze dvě taková muzea.

A co se takhle podívat i po okolí královského města Příbram? Stačí se vydat na jih, kde se v areálu bývalého dolu Řimbaba nachází Muzeum Bohutínska s možností vystoupání na vyhlídkovou věž. Nebo ještě kousek více jižněji se v lesích ukrývá novorenesanční zámečekPamátníkem Antonína Dvořáka. O tom, že historie nebyla vždy jen růžová se přesvědčíte v Památníku Vojna v Lešeticích, kde se nachází jediný dochovaný komunistický lágr u nás. Pozor! Pro jeho atmosféru nedoporučujeme citlivějším osobám.

5. Kladno

Řetízková šatna v hornickém skanzenu Mayrau
i
Řetízková šatna
Autor: Ondřej Soukup

Se starou technologií těžby jste se již seznámili. Tak co se podívat po moderních způsobech dobývání uhlí a rud? Na okraji největšího středočeského města se ukrývá opravdový skvost. Hornický skanzen Mayrau, který je pobočkou Sládečkova muzea, vznikl na místě bývalého dolu. Dodnes tu vše vypadá stejně jako v roce 1997, kdy důl opustil poslední horník. Řada z nich po ukončení těžby našla nové uplatnění jako průvodci ve skanzenu. A tak máte neopakovatelnou příležitost vyslechnout si skutečné historky a zážitky „krtčích“ mužů.

Víte, že Krteček je kladenskou VIP? Kreslená postavička, která si získala srdce dětí po celém světě, našla svůj domov v kladenském zámečku. Vedle expozice o kladenskému rodákovi Zdeňku Milerovi a jeho kreslené postavičce, navštivte také umělou důlní štolu, která se v zámku nachází.

Kromě kladenských pamětihodností doporučujeme návštěvu také nedalekých Lidic. Malá nenápadná ves se svým osudem nesmazatelně zapsala do českých i světových dějin, který připomíná celoročně přístupný památník.

6. Mělník

město Mělník, vinice
i
Mělnický zámek a kostel sv. Petra a Pavla v zimě
Autor: MCU média, Libor Sváček

Za vínem nemusíte až na Moravu. Centrem českého vinařství je královské město Mělník, jehož dominantou je celoročně otevřený zámek s rozsáhlými vinnými sklepy. S dějinami města, ale také s vinařskou tradicí v Čechách se seznámíte v Regionálním muzeu. Znovu se vydejte do podzemí a zjistěte, jak to vypadá pod náměstím. A jestli preferujete výšky před hloubkami, vystoupejte na Pražskou bránu, ve které se ukrývá kavárna a Galerie Ve věži.

Podívejte se po okolí královského města. Zámek Liblice dnes sice slouží jako ubytování s wellness, ale každou neděli si interiéry zámku prohlédnete při komentované prohlídce. Nedlouhou procházkou si projděte zámecký park a oboru. Nejmenším cestovatelům uděláte radost návštěvou Zooparku Zelčín s kontaktními výběhy i komentovaným krmením.

7. Poděbrady

párová masáž
i
Procedury v lázních Poděbrady
Autor: Lázně Poděbrady

Putování po středočeských městech zakončíme zaslouženým odpočinkem. Poděbrady jsou oblíbenou destinací šviháků lázeňských i dam hledající zasloužený odpočinek. Pokud však nehodláte věnovat veškerý čas lázeňským procedurám, vydejte se na průzkum města. Na náměstí, jemuž dominuje zámek se srdci na nádvoří a Památníkem krále Jiřího z Poděbrad uvnitř, se nachází Film Legends Museum, které vás vtáhne do děje vašich oblíbených filmů. S dětmi zaskočte do Muzea lega, pobočky stejnojmenného kutnohorského muzea. Ohřát se můžete při prohlídce sklárny Crystal Bohemia, jejichž křišťál nakupují zahraniční turisté v centru hlavního města. S historií lázeňského městečka se seznámíte v Polabském muzeu.

Půjčte si kola a vyjeďte si na projížďku podél Labe třeba do Nymburka nebo na soutok Labe a Cidliny. I v zimně můžete zažít romantiku na lodi. Výletní loď Král Jiří pluje po Labi od března do prosince. Kotví pod zámkem a před chladem se ukryjete v uzavřené kajutě.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články