Go to content
Berounka

Inspirace

Řeky středních Čech: Přírodní klenoty i turistické lákadlo

11. 3. 2024

V přírodě plní nenahraditelnou funkci. Rozvádějí vodu po krajině, zásobují území vodou. Řeky se však stávají také oblíbeným turistickým cílem. Ve středních Čechách narazíme hned na naše dva největší a nejznámější vodní toky, z nichž jeden se stal slavnou symfonií a druhý důležitou lodní cestou. Vltava a Labe ovšem nejsou jediné řeky, které si zaslouží pozornost.

Pro mnohé je turistika v okolí řek spojená s létem, ale užít si je můžete v každém ročním období a na mnoho způsobů. Buďte první, kdo si sjede rozbujelou jarní Sázavu, nebo se vydejte na procházku podél divokého potůčku Javornice. Milujete výhledy? Na Vltavu nebo Berounku je jich ve středních Čechách více než dost!

Vodáci na řece
i
Vodáci na řece
Autor: CzechTourism, Jan Hocek

Odemkněte středočeské řeky

Tradiční odemykání řeky Sázavy letos proběhne v Týnci nad Sázavou pod budovou Bisportu v sobotu 6. dubna. Sázava se odemkne pomyslným klíčem a pak si užijete první letošní splutí úseku z Týnce nad Sázavou do Pikovic.

Cidlinu znáte? Řadí se mezi líné toky, takže je vhodná i pro příležitostné nebo začínající pádlisty. Odemykání proběhne 18. května v rámci akce s názvem Želviáda na Cidlině. Popluje se z obce Žehuň k jezu v Kaníně, kde bude připraven bohatý doprovodný program.

O Velikonoční neděli se uskuteční Velikonoční Mastník. Proč si sjet tento potok zrovna 31. března? Protože právě v tento den na něm organizátoři akce zajistí dostatek vody. Splouvaný úsek ze Sedlčan do Radíče příjemně teče a meandruje, radost se svézt! Užijte si to!

Čerchov
i
Vyhlídka Čerchov
Autor: Kamila Kohoutová

Řeky z trochu jiné perspektivy

Sjíždění vodních toků nebo aktivity v jejich blízkosti mají dozajista své kouzlo, avšak krásnou vyhlídku na krajinu s protékající řekou jen tak něco nenahradí, a že takových vyhlídek ve středních Čechách je!

Jen v okolí Berounky existuje nespočet míst, ze kterých budete mít výhled jako malovaný. Vyhlídka Čerchov u Nižboru vám nabídne pohled na bezmála 1,5 kilometru dlouhý úsek Berounky lemovaný vzrostlými stromy. Na okraji Tetína, v místě bývalého hradu, zase uvidíte Berounku s ostrůvkem a kolem ní vinoucí se železniční trať. Na atraktivní výhledy je neméně bohatá také Sázava, kde poblíž Českého Šternberka spatříte spolu s klikatícím se proudem řeky i zdejší hrad. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani Labe a Vltava. Jejich soutok můžete pozorovat z Vrázovy vyhlídky v Mělníku nebo z místa mezi mělnickým zámkem a kostelem sv. Petra a Pavla.

Ačkoli se nejedná o typické výhledy na řeku, nýbrž na nádrž, tak by v tomto výběru neměla chybět trojice Máj, Mařenka a Myšák. Skalní vyhlídky, pod kterými se rozprostírá podkova Štěchovické přehrady, uhranou nejednoho návštěvníka a právem jsou zařazovány k nejkrásnějším vyhlídkám v celé České republice.

Zřícenina hradu Krakovec
i
Zřícenina hradu Krakovec
Autor: MCU média, Libor Sváček

Pěšky údolím Javornice na hrad Krakovec

Dobrodruzi, kteří rádi překonávají překážky, si v údolí Javornice přijdou na své. Rozvodněná jarní říčka zde v kombinaci se stezkou, která ji na několika místech protíná, vytváří mnoho zajímavých brodů. Nemusíte se však bát, Javornice není žádný veletok a jde spíše o příjemné zpestření už tak atraktivní trasy. Výchozím bodem je obec Zvíkovec, kde u soutoku Javornice s Berounkou začíná žlutá turistická značka. Ta vás dovede k Machově mlýnu nedaleko vesničky Milíčov. Po cestě narazíte na další, dnes již bývalé mlýny, a především na krásnou přírodu. U Milíčova se žlutá značka napojuje na červenou, po níž dojdete až ke zřícenině hradu Krakovec. Torzo vyhořelého hradu je dominantou okolí a společně s přilehlou hospůdkou tvoří ideální zakončení 11 kilometrů dlouhého výletu.

 

Nepořádek v přírodě
i
Odpadky posbírané na značené turistické trase
Autor: Dan Řežábek

Cestujme udržitelně aneb úklid v okolí řek

Řeky dávají a my bereme, naštěstí si to můžeme občas vyměnit a zapojit se do úklidu v rámci dobročinných projektů, které se snaží zachovat řeky a jejich okolí krásné i pro příští generace. Mnohé akce probíhají v rámci akce Ukliďme Česko dne 6. dubna. Letos zároveň ve dnech 12.-14. dubna proběhne již 19. ročník tradiční akce Čistá řeka Sázava, která v minulosti byla jednou z prvních akcí svého druhu. Rovněž 19. ročník dobrovolnického čištění Berounky se uskuteční dne 27. dubna v úseku Zvíkovec–⁠Roztoky. Dobrovolníci sbírají ze břehů vše, co na ně nepatří. Přidáte se?

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články