Go to content
Skryjská jezírka

Počasí

Čtvrtek 13.06.

11 ° C

Pátek 14.06.

17 ° C

Sobota 15.06.

21 ° C

Skryjská jezírka

Přírodní rezervace Skryjská jezírka patří k nejvyhledávanějším a nejobdivovanějším lokalitám na Křivoklátsku. Turisty láká malebnost místa i bohatá fauna a flóra v okolní krajině.

V malebném údolí Zbirožského potoka, nedaleko obce Skryje, se skrývají dva poklady přírody – Horní a Dolní Skryjské jezírko. Tato idylická místa jsou součástí stejnojmenné přírodní rezervace, která patří k nejvyhledávanějším lokalitám na Křivoklátsku.

Horní jezírko, těsně pod Skryjským vodopádem, je zčásti obklopeno skalními stěnami a zčásti je k němu přístup otevřený. Naopak Dolní jezírko, které leží níže mezi stromy, poskytuje klidnější a odlehlejší prostředí.

  • Věděli jste, že: Podoba a vývoj vzniku tohoto křivoklátského klenotu jsou následující – dvě malá jezírka spojená Zbirožským potokem, jehož součástí je Skryjský vodopád, jsou obklopena skalami (Horní jezírko) a stromy (Dolní jezírko). Vznikla ve skalní průrvě – v puklinách se vytvořila soutěska, tu poté zahradily balvany a za touto přírodní hrází se následně jezírka vytvořila.

Přírodní rezervace Skryjská jezírka, rozkládající se na necelých 60 hektarech, hostí vzácné druhy živočichů, jako jsou ledňáček, vydra či rak. Cesta k jezírkům po modré turistické trase nabízí nejen pohodlný přístup, ale také pohledy na bohatou faunu a flóru okolní krajiny.

  • Zajímavost: Skryjská jezírka nejsou známá pouze v rámci České republiky. Slávu jim přinesl francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande (1799–1883), který zde objevil významná paleontologická naleziště zkamenělin. Jezírka a okolní obec Skryje tak zaujímají významné místo nejen v krajině, ale i v historii paleontologie.
Kam dál?

Přímo ve vesničce Skryje navštivte Památník Joachima Barranda. Najdete v něm nejen paleontologické a geologické dědictví oblasti Křivoklátska či informace o životě ve Skryjích ale i podrobnosti z historie nedalekého hradu Týřov.

Skryjská jezírka

Víte, že...

K jezírkům se dá dostat po modré turistické trase, buď z obce Skryje odkud půjdete necelé 3 kilometry, anebo od Podmokelského mlýna, z něhož je cesta dlouhá asi 1,5 km.

Zaparkovat lze v obci Skryje na velkém bezplatném parkovišti nebo i z druhé strany u Podmokelské hájovny.
Parkoviště

Parkoviště

Ve Skryjích je restaurace i obchod s potravinami.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat