Go to content
Albertova vyhlídka v NPR Drbákov - Albertovy skály

Počasí

Neděle 21.07.

24 ° C

Pondělí 22.07.

25 ° C

Úterý 23.07.

24 ° C

Drbákov – Albertovy skály

Vyšlápněte si do ráje vyhlídek na naučnou stezku Drbákov – Albertovy skály. Tady oči přecházejí a dech se tají. Obdivovat budete jižní část slapské přehrady i hrubé srázy a husté lesy.

Naučná stezka začíná na parkovišti U Křížku poblíž Nalžovického Podhájí. Tam je umístěna první z informačních tabulí, které vás budou po celou dobu cesty doprovázet a zásobovat zajímavými poznatky. Dozvíte se třeba o tom, že část současné přírodní rezervace byla vyhlášena už v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy, odkazujícím na zdejší přirozený jehličnan červený tis, kvůli kterému vznikla. Roku 1977 se její území rozšířilo o sousední oblast Albertových, původně Bílých skal.

Na jednom z nejkrásnějších míst středního Povltaví tu jsou hojně zastoupena přirozená lesní společenstva se zmíněným tisem červeným a skalní stepi, které spolu tvoří jedinečný ekosystém.

Cesta přibližně 7,5 km dlouhé naučné stezky vede po strmých skalách a překonává značné převýšení. Nechybí vytvořené schody a řada míst, kde je potřeba přidržovat se přichystaného řetězu. Místy se stezka kouzelně klikatí mezi skalami. Pomyslnými třešničkami na dortu jsou při putování jedinečné vyhlídky – pěkně jedna za druhou. Vyšlápnete si na Albertovu vyhlídku, Bílou skálu, Tisovou vyhlídku či Bartůňkovu vyhlídku, pojmenovanou po Karlu Bartůňkovi, který se sám jako první průkopník už v polovině 20. století chopil krumpáče a stezku začal vytvářet. Jeho nástupce František Veselý ji posléze ještě zdokonalil.

Bartůňkova vyhlídka v NPR Drbákov - Albertovy skály, pes

Víte, že?

Z naučné stezky se dá odbočit po žluté a dojít až na pláž k řece Vltavě do Častoboře. Před vznikem slapské přehrady bývala její hladina o několik desítek metrů níže než dnes.

Auto můžete zaparkovat zdarma na parkovišti U Křížku.
Parkoviště

Parkoviště