Go to content
Letecký pohled na lom Velká Amerika

Počasí

Úterý 03.10.

12 ° C

Středa 04.10.

15 ° C

Čtvrtek 05.10.

14 ° C

Lom Velká Amerika

Vápencovému lomu Velká Amerika se přezdívá český Grand Canyon – tak impozantní je! Okolo vede turistická stezka s několika vyhlídkovými plošinami. Koupání a vstup jsou zakázány.

Největší ze soustavy vápencových lomů pojmenovaný Velká Amerika je dlouhý zhruba 800 metrů, široký 200 metrů a dosahuje hloubky přibližně 100 metrů. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka. Další lomy, které v této lokalitě najdete, se nazývají Malá Amerika a Mexiko. Rovněž Malá Amerika je zatopená křišťálovou vodou. Lomy jsou navzájem propojeny podzemními štolami.

Není divu, že je místo hojně vyhledáváno filmaři – na stříbrném plátně vypadá zdejší scenérie úchvatně. Natáčely se zde například scény snímků Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo Micimutr. Rovněž lokalita, kde lomy leží, patří mezi oblíbené turistické cíle. Jedná se o chráněnou krajinnou oblast Český kras a velkým lákadlem je také nedaleký státní hrad Karlštejn. I přesto, že vstup do lomu není povolen, je možné jeho krásy obdivovat. Od roku 2008 vede podél jeho severního okraje žlutě značená turistická trasa s několika vyhlídkovými plošinami. Stezka od západního konce pokračuje k lomu Mexiko a dále až ke zmíněnému Karlštejnu.

Vstup přímo do lomu je zakázán a není tedy jednoduchý způsob, jak se dostat dolů. Lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o. a za porušení zákazu vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Není zde tedy žádné vstupné ani otevírací doba. Zákaz vstupu je zde především z bezpečnostních důvodů.

Pokud ale přeci jen toužíte se podívat do podzemních štol lomu Velká Amerika, existují 2 možnosti:

1. PŘEDEM DOMLUVENÁ PROHLÍDKA ŠTOL SE SPOLKEM OS HAGEN

Soukromé prohlídky a exkurze do podzemních štol jsou možné v počtu 10 a více osob, případně dle domluvy. Pro více informací na e-mail: [email protected].

2. KAŽDOROČNÍ AKCE „EVROPSKÝ DEN CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍ“

Pouze jeden den v roce se koná tato akce, při které vás čeká naučná stezka i exkurze a průchod štolou od Dubu Sedmi bratří k lomu Malá Amerika. Pro informace o aktuální akci sledujte stránky CHKO Českého Krasu.

KOUPÁNÍ V LOMECH MALÁ A VELKÁ AMERIKA

Koupání je v lomech rovněž zakázáno. Při porušení zákazu Vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Bohužel ani není možné koupání domluvit se spolkem OS Hagen.

možnost parkování v bezprostřední blízkosti lomu.
Parkoviště

Parkoviště

Nejbližší možnost občerstvení v Mořině nebo na Karlštejně.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat