Go to content
Letecký pohled na lom Velká Amerika

Počasí

Úterý 18.06.

20 ° C

Středa 19.06.

26 ° C

Čtvrtek 20.06.

19 ° C

Lom Velká Amerika

Vápencovému lomu Velká Amerika se přezdívá český Grand Canyon – tak impozantní je! Okolo vede turistická stezka s několika vyhlídkovými plošinami. Koupání a vstup jsou zakázány.

Má přezdívku český Grand Canyon, poskytl kulisy pro řadu českých i zahraničních filmů a dokáže navodit atmosféru pracovního tábora pro politické vězně minulého století. To všechno je vápencový lom Velká Amerika. 

Největší ze soustavy vápencových lomů v Českém Krasu, pojmenovaný Velká Amerika, je dlouhý zhruba 800 metrů, široký 200 metrů a dosahuje hloubky přibližně 100 metrů. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka. Další lomy, které v této lokalitě najdete, se nazývají Malá Amerika, Mexiko a Alkazar. Rovněž Malá Amerika je zatopená křišťálovou vodou. Lomy jsou navzájem propojeny podzemními štolami. 

Tip pro vás: Vstup přímo do lomu je zakázán – lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina s.r.o. a za porušení zákazu vám hrozí pokuta. Není zde tedy žádné vstupné ani otevírací doba. Zákaz vstupu je zde především z bezpečnostních důvodů. 

Pokud se ale přeci jen toužíte podívat do podzemních štol lomu Velká Amerika, existují 2 možnosti: 

  • Předem se domluvte na prohlídce štol se spolkem OS Hagen. Soukromé prohlídky a exkurze do podzemních štol jsou možné v počtu 10 a více osob. 
  • Navštivte lom v rámci každoročně konané akce „Evropský den chráněných území“, čeká vás naučná stezka i exkurze a průchod štolou od Dubu Sedmi bratří k lomu Malá Amerika. 
  • Zajímavost: Není divu, že je místo hojně vyhledáváno filmaři – na stříbrném plátně vypadá zdejší scenérie úchvatně. Britové si zamilovali Velkou Ameriku díky westernovému trháku Limonádový Joe aneb Koňská opera. Azurově modrá hladina jezírka, vytvořená zatopením těžebních štol, byla svědkem dojemné scény z Kachyňovy adaptace Andersenovy pohádky Malá mořská víla, kde Libuška Šafránková hrála vílu.
Velká Amerika na filmovém plátně

V posledních letech se do lomu zahraniční štáby vrací ve velkém: Velká Amerika zazářila po boku Rosamund Pike v seriálu podle slavné stejnojmenné knižní předlohy Wheel of Time, zatímco Orlando Bloom a Cara Delevingne si zahráli v Carnival Row. Kulisu tu našlo i americké akční drama Hannah a historické drama Britannia. Mezi významné filmy patří Nosferatu s hvězdami Bill Skarsgårdem, Willemem Dafoe a Lily-Rose Depp, německý hit Netflixu Army of Thieves a nejdražší český trhák od Petra Jákla, Jan Žižka.

Kam dál?

Od roku 2008 vede podél jeho severního okraje žlutě značená turistická trasa s několika vyhlídkovými plošinami. Stezka od západního konce pokračuje k lomu Mexiko a dále až k majestátnímu hradu Karlštejn.

 

možnost parkování v bezprostřední blízkosti lomu.
Parkoviště

Parkoviště

Nejbližší možnost občerstvení v Mořině nebo na Karlštejně.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat