Go to content
Zámek Žleby v noci

Buďte v obraze

Hradozámecká noc 2022 aneb rozloučení s prázdninami

23. 8. 2022

Rozlučte se s prázdninami stylově a navštivte tradiční Hradozámeckou noc v sobotu 27. srpna. Bohatý program ve středních Čechách přinese oživlé prohlídky, ohňovou show i tajemnou atmosféru a otevře běžně nepřístupné prostory.

Ke 13. ročníku Hradozámecké noci se ve středních Čechách připojuje celá řada hradů a zámků, ale nejen oni. Zábavný program pro děti i dospělé připravuje celkem 17 objektů a je tedy z čeho vybírat! Kromě hradů a zámků se připojí i klášter. Připravena je řada zajímavých akcí a na návštěvníky čekají nevšední zážitky.

Hradozámecká noc 2022 – program:

Zámek Březnice – k vidění bude divadelní adaptace na motivy románu Sira Arthura Conana Doyla Pes baskervillský aneb tajemný příběh o záhadné vraždě na blatech v Dartmooru, ve kterém tuhne krev v žilách a bránice se marně brání smíchu. Těšit se můžete také na oživené prohlídky, a to od 19 do 23 hodin.

Hrad Český Šternberk – speciální kostýmovaná prohlídka vás zavede do roku 1947. V předvečer své svatby s Maximiliánem Wratislavem z Mitrovic vám svůj domov ukáže Karolína Sternbergová. Prohlídky se budou konat průběžně po celý večer od 19 hodin do půlnoci. Atmosféru na nádvoří navíc zpříjemní malý koncert a občerstvení v hradní kavárně.

Zámek Hořovice – po několikaleté přestávce se na zámek opět vrací Hradozámecká noc a oblíbené divadelní prohlídky, při nichž zjistíte, že vracet se nenadále domů a najímat si podezřelá individua jako personál může být vražedné. Užijte si divadelní prohlídky Komorníci slečny Cecílie od 19 do 23 hodin, volně připravené na motivy divadelní hry Miroslava Horníčka.

noční sklepení na zámku Konopiště, Hradozámecká noc
i
Noční sklepení
Autor: Tomáš Droppa

Hrad Karlštejn – návštěvníci si mohou projít první prohlídkový okruh Císařská rezidence Karla IV. vlastním tempem bez průvodce, a to v době od 19 hodin až do půlnoci. V rámci této prohlídkové trasy bude připravena i módní přehlídka dobových kostýmů. Také bude možné navštívit jedinečné prostory Kaple sv. Kříže a vidět ohňovou show na nádvoří hradu, a to ve 21 a 22 hodin.

Zámek Konopiště – netradiční prohlídka určená pro milovníky historie, tajemna, romantiky i pro nejmenší návštěvníky vás zavede do běžně nepřístupných zámeckých prostor. Působivou atmosféru doplní veselá hudba, dobré jídlo a svit starých lamp na nádvoří. Chybět nebude ani tradiční noční prohlídka zámeckých skleníků a nasvícené Růžové zahrady. Jako bonus si na jižní terase prohlédnete luxusní barokní šaty a masky.

kostýmované prohlídky na zámku Žleby
i
Hradozámecká noc na zámku Žleby
Autor: archiv zámku Žleby

Hrad Krakovec – těšte se na středověké písně poutníků 12.-14. století v podání trubadúrky Hany Sar Blochové. Od 20 hodin proběhnou také speciální prohlídky s Leontýnkou a Dlouhým Jankem. Na závěr je připraven harmonizační multimediální koncert Zpěv krystalových mandal. Projekci pohybujících se mandal z přírodních minerálů doplní živý zpěv posvátných vokálů.

Hrad Křivoklát – Hradozámecká noc tu proběhne v duchu oživených prohlídek. Na zcela tradiční nebo mírně upravené prohlídkové trase bude k vidění několik krátkých zastavení s malými divadelními výstupy, které připomenou okamžiky z dějin hradu a českých zemí. Těšit se můžete na setkání s Karlem IV. a jeho synem Václavem IV., Janem Žižkou, Rudolfem II., T. G. Masarykem a dalšími významnými osobnostmi.

Zámek Loučeň – připraven je již tradiční maraton těch nejlepších prohlídek od setmění do svítání. Poslední prohlídka se totiž koná až v neděli v 5 hodin ráno! Těšit se můžete na zpřístupnění běžně uzavřených prostor, nasvícení zámku a přilehlé části parku, světelno-hudební show, doprovodný program na nádvoří až do půlnoci a dobroty od místního šéfkuchaře. Máte-li zájem, můžete dokonce ve vlastním stanu přespat v zámeckém parku.

Zámek Mělník – na programu budou ojedinělé večerní prohlídky zámku s jeho majitelem, panem Jiřím Lobkowiczem, na jejichž konci čeká na hosty malé překvapení. Prohlídky se budou konat od 18, 20 a 22 hodin a místa je nutné si rezervovat předem.

Zámek Mnichovo Hradiště – na návštěvníky čeká Valdštejnská kostýmová slavnost, která začíná již ve 14 hodin, což ocení především rodiče s malými dětmi. Na odpoledním programu jsou taneční vystoupení i sokolník. Od 17 hodin se těšte na módní přehlídku dobových kostýmů v zámecké konírně, noční prohlídky a slavnostně nasvícený zámek. Ve 22:45 je pak naplánované velké finále večera!

Zámek Mníšek pod Brdy – na co se těšit v podhůří Brd? Na dětské prohlídky konané každou hodinu, a to už od 15 hodin. Ve výtvarném ateliéru si děti ozdobí hrneček nebo sádrové odlitky rostlin, zvířátek a princezen. Od 20 hodin jsou pro dospělé návštěvníky připraveny detektivní prohlídky Pomoc! Unesli nám hraběnku? a od 21 hodin si užijete videomapping promítaný na fasádu zámku.

Zámek Radim – během Hradozámecké noci si užijete noční prohlídky, jejichž tématem bude život na zámku v době renesance. Seznámíte se s hospodařením, právem, vězeňstvím, zbraněmi, životy pánů a paní, výchovou dětí, alchymistickou laboratoří, všednodenností i se svátečním provozem kuchyně. Na kostýmované průvodce se můžete těšit nejen v zámeckých komnatách, ale také v temném sklepení. Nejen na duši zahřeje oheň v zámecké zahradě, kde si opečete lahodného buřta. (jen za příznivého počasí)

Černá kuchyně, zámek Radim
i
Černá kuchyně, zámek Radim
Autor: Ondřej Soukup

Klášter Sázava – těšte se na Den a noc u svatého Prokopa nejen pro rodiny s dětmi. Pestrý program je připraven pro malé i velké. Mezi 13. a 17. hodinou si děti užijí Archeoden v zahradě i sklepení. Od 14 hodin je připraven workshop o stavební historii kláštera. Zlatá hřeb večera bude pátrací hra s indiciemi na motivy „escape room“.

Hrad Točník – večerní výhled od bývalého královského hradu je zážitkem sám o sobě. Během Hradozámecké noci ho pak doplníte o noční prohlídky hradu s ale i bez průvodce, a to ve 20.30 a ve 23 hodin.

Zámek Veltrusy – čeká vás „neklidná noc„, jak zněl nadpis několika stránek deníku majitele zámku Veltrusy hraběte Jindřicha Chotka. Přijeďte přihlížet příběhu jako z románu, který se tu odehraje od 19:30 do 23:30. Citlivější povahy nechť si vezmou kapesník s sebou a děti raději zanechají doma.

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek se na jednu noc promění v pohádkovou říši. Hradozámecká noc tu odstartuje v 16:30 a svým programem se zaměří především na ty nejmenší návštěvníky. Kouzelné prohlídky, mini jarmark i malování na obličej završí promítání v letním kině.

Zámek Žleby – noční prohlídky se nevyhnuly ani pohádkovému zámku Žleby. Překvapivě se však nebude jednat o kostýmované či hrané prohlídky, ale o zcela klasické prohlídky s průvodcem uspořádané v netradiční večerní čas. Tím se oproti hradozámeckému programu ostatních hradů a zámků stávají Žleby zcela neobyčejné.

Další informace o hradozámeckém programu najdete ZDE.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články