Vltava slaví a my slavíme s ní! 3. března, přesně před 200 lety, se narodil Bedřich Smetana, který proslavil matku českých řek téměř po celém světě. Zaposlouchejte se do jejích zvuků stejně jako kdysi Smetana a navštivte místa, kde génius české hudby čerpal ke skládání inspiraci.
Vstupte dál do světa klasické hudby! Vydejte se na místa, kudy směřovaly Smetanovy kroky a která jsou bytostně spjata nejen se životem, ale i odkazem jednoho z nejvýznamnějších světových skladatelů. Zamiřte do krajiny Pojizeří a Polabí, která hudebníka provázela zejména v posledních letech jeho života.
Vyrazte za Smetanou do Jabkenic
Nedaleko Mladé Boleslavi leží obec Jabkenice, místo spojené s životem a dílem Bedřicha Smetany. Právě tady vznikla většina jeho nezapomenutelných děl, jako jsou opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, stejně jako klavírní cykly Sny a České tance.
Jabkenická myslivna sloužila původně jako rezidence lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů a od roku 1875 se stala domovem pro Josefa Schwarze, zetě Bedřicha Smetany a manžela jeho dcery Žofie.
Pro milovníky hudby i historie je tu otevřený památník, který nabízí možnost ponořit se do atmosféry Smetanových posledních let. Památník je přístupný celoročně, avšak v období od října do března je nutné si prohlídku objednat předem. V sezóně, od dubna do září, je možná návštěva od úterý do neděle. Těšit se můžete z návštěvy hned dvou expozic. Jedna z nich, Putování za rodokmenem Bedřicha Smetany, vás provede rodinnou historií skladatele a ukáže vám fotografie a artefakty z rodinného archivu, včetně materiálů od žijících potomků Smetany.
Právě zde, v Jabkenické myslivně, dokončil Smetana své vrcholné dílo – cyklus Má vlast, a to i přesto, že byl již hluchý.
Smetana na panství Thurn-Taxisů
Na konci 19. století se Smetana opakovaně představoval svými koncerty na zámcích v Loučeni a Mcelích. Často navštěvoval oba zámky a společně s knížetem Alexandrem Thurn-Taxis hrával v loučeňském hudebním salonu. Připomínkou do dnešních dní je dochované klavírní křídlo, které zažilo koncertní soirée jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů.
Rodina Thurn-Taxisů byla nejen přáteli, ale také mecenáši Bedřicha Smetany. V roce 1880 (některé zdroje uvádějí rok 1881) Smetana dokonce věnoval knížecímu páru skladbu nazvanou Z domoviny, což jen potvrzuje těsné pouto mezi oběma zámeckými sídly, která jsou od sebe vzdálena jen kousek. Panství jsou propojena pěší stezkou, která vede přes Svatojiřský les i přes národní přírodní rezervaci Čtvrtě. Dochované valy a příkopy jsou nejsnáze přístupné ze Studců po modré turistické značce.
Během března 2024 se na zámku konají speciální prohlídky při příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Poznejte Smetanu jako gentlemana, umělce i milovníka přírody na prohlídkách s kostýmovaným průvodcem. Prohlídky se konají každý víkend, 3x denně.
Smetanova stopa nedaleko Dobrovic
Nedaleko Dobrovic najdete malou vesnici Chloumek s přibližně 130 obyvateli. Pokud se ocitnete na návsi, doporučujeme vám udělat si malou odbočku doleva po červené turistické stezce. Budova dnešní myslivny, kde kdysi Smetana pobýval u svého bratra, je dnes však soukromým majetkem a veřejnosti zcela nepřístupná.
Jen necelé čtyři kilometry odsud najdete Dobrovická muzea, která vás vždy přivítají s otevřenou náručí. Prohlédněte si Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství, oblast okolo Dobrovic je totiž kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území, a výroba cukru zde probíhá nepřetržitě od roku 1831.
Nenechte si ujít ani exkurzi samotného cukrovaru. Pojdete se továrnou největšího cukrovaru v České republice, který je současně nejstarším stále činným cukrovarem ve střední a východní Evropě, a některé z produktů během prohlídky dokonce i ochutnáte.
Rok české hudby & Smetana200
Tak jako každých deset let, po celý letošní rok slavíme Rok české hudby. Věděli jste, že roky končící číslem 4 často přinášejí významná výročí pro významné české skladatele jako je Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Josef Suk starší, nebo klíčové momenty, jako je vznik české státní hymny? Mnoho akcí se koná pod záštitou projektu Smetana200, který si klade za cíl připomenout géniův odkaz přesně na výročí 200 let od jeho narození. Objevte, co vám nabízí rok 2024 ve světě klasické hudby!
Koncerty a festivaly v průběhu roku
Oslava Roku české hudby, 19. března 2024 – Muzeum Škoda | Slavnostní koncert harmonicky spojuje tři české hudební giganty – Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Tento koncert je součástí série Rok ve 4 ročních obdobích.
Dvořákův festival, 1. května – 8. září 2024 – různá místa | 68. ročník začíná 1. května 2024 na zámku v Lánech a pokračuje další zastávkou ve středočeském Kolíně. 28. července si vychutnejte Trio Coucou na Bartolomějském návrší. Zajímá vás nezapomenutelný zážitek na lodích na festivalu Dvořáka? V srpnu pak parník Florentina pluje vodami středních Čech.
- 10. srpna: Plavba z Kralup nad Vltavou do Nelahozevsi s melodiemi opery Prodaná nevěsta.
- 11. srpna: Loď Il Bohemo vyplouvá z Brandýsa nad Labem
- 14. srpna: Nastupte v lázeňském městě Poděbrady, originální Pražský Syncopated Orchestra obohatí váš zážitek na palubě.
- 15. srpna: Mělník ožívá slavnými, duchaplnými áriemi z opery Rusalka, a další.
Smetana u Dvořáka, 2. března 2024 – Vysoká u Příbramě | V rámci oslav 200letého výročí narození Bedřicha Smetany Památník Antonína Dvořáka pořádá koncert v historickém interiéru zámečku na Vysoké. Diváci si budou moc vychutnat nejznámější dílo Bedřicha Smetany, cyklus symfonických básní Má vlast v úpravě pro čtyřruční klavír v podání klavírního dua Four hands.
Slavnostní otevření naučné stezky J. L. Zvonaře, Kublov – 27. dubna 2024 | U příležitosti 200 let od narození Josefa Leopolda Zvonaře, významného hudebního skladatele, dojde v jeho rodném Kublově ke slavnostnímu otevření nové naučné stezky.
Oslavy 200 let od narození J. L. Zvonaře, Kublov – 25. května 2024 | Opět v Kublově, tentokrát však na náměstí, se odehraje hlavní událost ze série akcí k výročí 200 let od skladatelova narození. Zazní třeba i jeho píseň „Čechy krásné, Čechy mé“.
Středočeské kulturní léto přinese:
Čert a Káča, Vysoká u Příbramě – 16.-20. června 2024 | Druhá opera v řadě, jejíž provedení vzniká ve spolupráci Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě a Opera studio Praha rozezní zámeček na Vysoké tóny jedné z nejslavnějších Dvořákových oper hned ve třech termínech.
Rusalka, Vysoká u Příbramě – 22. června 2024 | Rusalka Antonína Dvořáka je klasický pohádkový příběh o velké, nenaplněné touze vodní víly. Toto operní představení je projektem společnosti Opera studio Praha, z.s. Hodinu před začátkem představení se mohou diváci připojit na komentovanou procházku po okolí památníku.
Tohle stojí za to navštívit
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě
Jeden z největších géniů české hudby našel svůj druhý domov ve Vysoké u Příbramě. Prozkoumejte místo, kde vznikal klenot české i světové opery – Rusalka.
Prozkoumat
Hornické muzeum Příbram
Největší české hornické muzeum hledejte v Příbrami. Expozice, které jsou umístěné v historických objektech, přibližují bohatou montánní minulost a nabízí spoustu nevšedních zážitků.
Prozkoumat
Škoda Muzeum
Mladoboleslavské Škoda Muzeum je moderně koncipovanou výkladní skříní značky, která zve návštěvníky k pestré, poutavé, interaktivní a multimediální procházce historií firmy.
Prozkoumat
Zámek Loučeň
Doslova evropská rarita se ukrývá na Nymbursku. Celoročně přístupný zámek Loučeň ve svém netradičním parku schovává labyrintárium - 12 bludišť a labyrintů vybízejících ke hře i relaxaci.
Prozkoumat
Zámek Nelahozeves
Jedno z nejkrásnějších renesančních sídel v Čechách, inspirované stavitelstvím severní Itálie, patří rodu Lobkowiczů a nachází se v něm expozice ilustrující životní styl šlechty v 19. století.
Prozkoumat
Zámek Veltrusy
Barokní zámek s charakteristickým půdorysem písmena X. Nadchne vás zámecká budova, zajímavé návštěvnické okruhy i park patřící k nejrozlehlejším v Čechách s řadou romantických staveb.
Prozkoumat