Go to content
CHKO Brdy, lesní cesta

Inspirace

Kam do lesa – tipy (nejen) na jarní výlety

21. 3. 2024

Příroda se probouzí, nejvyšší čas vyrazit ven. Ať už objímáte stromy, sbíráte houby či se jenom procházíte, výlet do lesa má ráda většina z nás.

Ale les není jen na houby, nazujte pevné botky a vydejte se na čerstvý vzduch.  A houby možná také najdete, i na jaře už některé rostou…

Přístupová brána
i
Kostelec nad Černými Lesy
Autor: Ondřej Soukup

Černokostelecko – hluboké lesy i spousta rybníků

Když chcete jít do lesa, tak už samotný název – Kostelec nad Černými Lesy  vám říká, že jste na správném místě. Lesy se tu táhnou na jih až k Sázavě, západním směrem pak k Říčanům a Mnichovicím.

V Kostelci rozhodně nevynechejte naučnou stezku modelových mokřadních biotopů. Za složitým názvem se skrývá kouzelná trasa, kterou najdete jen nedaleko od města, poblíž arboreta lesnické fakulty. Za necelou hodinu sem dojdete po modré turistické značce od černokosteleckého pivovaru. Stezka je navíc bezbariérová a díky dřevěným chodníkům je přístupná celoročně.

Chcete-li se projít víc, červená turistická značka vás z Kostelce dovede do národní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Naučnou stezkou se tu pak projdete bukovými lesy, údolím Jevanského potoka i kolem několika rybníků.

Svůj výlet pak můžete zakončit třeba v Černokosteleckém pivovaru, kde kromě výborného piva najdete i Národní muzeum pivovarnictví.

Tisové bludiště v labyrintáriu Loučeň
i
Tisové bludiště
Autor: Jan Přerovský

Svatojiřský les – zábava pro celou rodinu

S dětmi běžte do Svatojiřského lesa. Že ho neznáte? Tak se vydejte jen kousek na sever od Nymburka – v oblasti na okraji polabské nížiny vás čeká spousta zážitků. Kromě procházek mezi stromy můžete vyrazit do přírodního Labyrintária na zámku Loučeň, kde si to užijí nejen děti.

A nezapomeňte na čápy s mákem – tuhle regionální specialitu si dáte jedině v zámecké restauraci Vtipná kaše, která je na jaře otevřená o každém víkendu.

Svatojiřský les, to není jen zámek Loučeň. Skrývá třeba i Jabkenickou oboru. Něco vám to říká? No ano – tady pobýval Bedřich Smetana a zde také napsal mnoho svých děl. V altánku, který dodnes stojí na břehu rybníka Vidlák, vznikla čtvrtá věta slavné symfonické básně Má vlastZ českých luhů a hájů.

Inspirovaly ho i procházky ke studánce Boží voda, kterou už v květnu uvidíte tak, jak ji znával Bedřich Smetana. Zámek Loučeň a obec Jabkenice ji totiž opravují a v den 140. výročí úmrtí slavného skladatele tady zazní Smetanovy Večerní písně v podání sólistky opery Národního divadla Sylvy Čmugrové.

Posázaví, řeka Sázava
i
Posázaví, řeka Sázava
Autor: MCU, Libor Sváček

Posázaví – nejen romantika

Pro milovníky vlaků a trampingu je ideální vyrazit na výlet vlakem. Legendární Posázavský pacifik projíždí romantickou zalesněnou krajinou těsně kolem řeky Sázavy. Pro výlet do lesa můžete vystoupit téměř kdekoliv po cestě, nebo pokračovat třeba do Českého Šternberka.

Když si dostatečně užijete chození přírodou, vyrazte na hrad Český Šternberk – mají otevřeno přes celé velikonoční prázdniny. Některé prohlídky jsou nejen o Velikonocích přizpůsobené pro rodiny s dětmi a vede je klíčnice či klíčník v dobovém kostýmu. Jen si nezapomeňte vstupenky rezervovat předem či koupit online.

A jestli vám cestou vyhládlo, v kavárně na hradním nádvoří si kromě kávy a domácích dezertů, dáte i malý oběd.

Brdy Protected Lanscape Area, Třemšín Peak
i
Třemšínská bouda
©Dan Řežábek

Brdy a Podbrdsko – ticho a nekonečné lesy

Pokud rádi chodíte hodiny a hodiny tichým lesem, aniž byste potkali živáčka, zamiřte na jihozápadní okraj Středočeského kraje. Lesy kolem Rožmitálu pod Třemšínem jsou hluboké, kopce vysoké, plné pramenů a studánek.

Když budete šplhat na Třemšín svatojakubskou cestou, potkáte třemšínskou boudu – přestavěnou kapli, která nyní funguje jako útulna, na vrchu pak najdete další kapličku i pozůstatky stejnojmenného hradu.

Nechce-li se vám šlapat dlouhé hodiny, to nejlepší z místní přírody si užijete, když se na okraji města vydáte naučnou stezkou U Drtiče – Bílá skála. Dvě kouzelné vyhlídky budou odměnou za trochu námahy.

Víte, že je Rožmitál spjatý s českými Vánocemi? Právě zde totiž působil kantor, který se postaral o jejich tradiční hudební podobu. Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční, tady vedl i chrámový sbor a hrál na varhany. Ty můžete dodnes vidět a slyšet v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Z centra k němu dojdete nádhernou alejí Johanky z Rožmitálu, která vede podél Podzámeckého rybníka.

Ve městě taky nevynechejte Podbrdské muzeum na břehu rybníka Kuchynka. Ze sedmi stálých expozic si určitě vyberete, navíc tu po celý rok chystají spoustu zajímavých kulturních akcí. Ty se občas konají i na rožmitálském zámku.


Podobné články

Berounka

Řeky středních Čech: Přírodní klenoty i turistické lákadlo

V přírodě plní nenahraditelnou funkci. Rozvádějí vodu po krajině, zásobují území vodou. Řeky se však stávají také oblíbeným turistickým cílem. Ve středních Čechách narazíme hned na naše dva největší a nejznámější vodní toky, z nichž jeden se stal slavnou symfonií a druhý důležitou lodní cestou. Vltava a Labe ovšem nejsou jediné řeky, které si zaslouží pozornost.

Prozkoumat