Go to content
Hrabalova chata

Inspirace

Bohumil Hrabal a jeho místa v Polabí – klid lesa i ruch pivovaru

27. 3. 2024

„Se šípkovou nebo se zelím?“ Slavná scéna z neméně slavného filmu Slavnosti sněženek se při vyslovení jména Bohumil Hrabal vybaví asi většině z nás. A ještě Kersko, kde se příběh odehrává a kde se také natáčelo. To Kersko, kde přítomnost slavného spisovatele můžete vnímat dodnes.

Ačkoliv nebyl přímo zdejším rodákem, s krajem středních Čech, konkrétně s Polabím, byla spojena velká část jeho života.

Pivovar Nymburk
i
Pivovar Nymburk
Autor: Jiří Teper

Nymburk: skutečné Postřižiny

Bydlení v pivovaru – to musí být nekonečné dobrodružství. Malý Bohoušek se sem s rodiči přistěhoval z Brna ještě jako klouček. Francin Hrabal, jeho otčím, totiž přijal místo správce zdejšího pivovaru. A že tu asi mívali veselo, je vidět i ve filmové adaptaci jeho povídek s mnoha autobiografickými prvky – Postřižiny. Ostatně, jeho rodiče ochotnicky hráli divadlo a na jevišti se jako malý objevil i jejich syn Bohumil.

Strýček Pepin

Nezapomenutelná postava veselého a ukřičeného strýčka Pepina měla také svůj reálný předobraz. Otčímova bratra Pepina mladý Bohumil miloval a jeho životem a osobností byl natolik fascinovaný a ovlivněný, že nemohl chybět ani v jeho díle. A i ve skutečnosti se k nim jednoho dne přistěhoval a v pivovaru s nimi zůstal bydlet už napořád.

V Nymburce Bohumil Hrabal vychodil obecnou školu a maturoval na reálném gymnáziu – dnes Gymnázium Bohumila Hrabala. Další maturitu, tentokrát z latiny, absolvoval na gymnáziu Český Brod. Pivovar, v němž vyrůstal, dnes vaří Postřižinské pivo. Také se můžete projít Hrabalovou ulicí a dokonce si se slavným spisovatelem posedět na lavičce. Na náměstí Přemyslovců je totiž lavička s dřevěnou sochou Bohumila Hrabala i s kočkami a kupou knih. V nymburské části Zálabí pak najdete další Hrabalovo posezení U Tří Koček, které je hned u Hrabalovy cyklostezky.

„Pořádná knížka není pro to, aby čtenář líp usnul, ale vyskočil z postele a rovnou v podvlíkačkách běžel panu spisovateli naplácat držku.“

budova nádraží
i
Kostomlaty nad Labem
Autor: Jiří Teper

Kostomlaty nad Labem: Ostře sledované vlaky

Než se začal plně věnovat spisovatelské práci, vystřídal Bohumil Hrabal mnoho různých zaměstnání. Vyžíval se v pozorování lidí, což také následně řádně zúročil ve svých příbězích.

A tak na základě osobní zkušenosti vznikly i Ostře sledované vlaky, později úspěšně zfilmované Jiřím Menzelem a oceněné Oscarem.

Mladý Bohumil měl před dokončením studií práv, když přišlo v roce 1939 uzavření vysokých škol. Musel začít pracovat a cesty ho postupně zavedly až k práci na železnici.

Nejprve pracoval v dělnických profesích, ale po složení zkoušek se vypracoval až na výpravčího. Jako výpravčí proslul tím, že odbavoval vlaky pískáním na prsty.

„Nikdy jsem v životě nic nedělal s takovou láskou jako službu na nádraží. A když byla noční, žasnul jsem nad tou slavností, jak staniční pomocník rozžíhal petrolejové lampy a lucerny, jak ve staniční kanceláři neustále hrkaly a cvakaly a pípaly a vrněly telefonní a telegrafní přístroje a vybavovala se kolečka v bezpečnostním bloku, tak jsem pořád měl dojem, že jsem v hodinářském krámě, anebo v obchodě se zpěvným ptactvem. Kdybych si měl zvolit jedno zaměstnání, která jsem kdy měl, zase bych chtěl být panem výpravčím.“

Hrabalova chata
i
Hrabalova chata v Kersku
Autor: Jiří Teper

Kersko: kočenky a klid

V šedesátých letech, když se stal spisovatelem na volné noze, koupili s manželkou chatu v lesní osadě Kersko nedaleko Nymburka. Tady trávil čas, obklopený smečkou koček – svými milovanými kočenkami, a právě tady vznikla mnohá díla.

A jako vždy, prostředí Hrabala inspirovalo natolik, že jej zachytil, i s mnohými zdejšími lidičkami, ve své knize Slavnosti sněženek, později opět úspěšně zfilmované. A sám si ve filmu dokonce zahrál epizodní roličku. Vybavíte si kterou?

V Kersku dodnes můžete navštívit známou hájenku, kde se odehrávalo mnoho oblíbených scén. Stále si také můžete dát kančí se šípkovou i se zelím.

Nedaleko od hájenky nevynechejte návštěvu Lesního ateliéru Kuba, známého nejen keramikou, ale i častými výstavami českých umělců. Na zahradě si pak chvilku poseďte u Hrabalova Poesiomatu – na téhle speciální audiolavičce můžete slyšet i samotného spisovatele, který načetl svoji povídku Pábitelé.

Kerským lesem lze projít či projet na kole třeba po Hrabalově naučné stezce. Cestou se zastavte u půvabného Svatojosefského pramene nebo načerpejte síly ve stínu stromů u menhiru na stezce poblíž Labe.

A samotnou Hrabalovu chatu budete mít už brzo možnost navštívit, prochází rekonstrukcí a na jaře 2024 se zde chystá otevření muzea.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články