Go to content
Lázeňské město Poděbrady

Počasí

Neděle 21.07.

28 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Úterý 23.07.

26 ° C

Poděbrady

Jediné lázeňské město ve středních Čechách se pyšní dlouhou historií, bohatým kulturním životem i celou řadou úspěchů v léčbě srdečních onemocnění. Jen minerálními prameny ale věhlas Poděbrad rozhodně nekončí.

Na srdce jsou Poděbrady! A to doslovně i v přeneseném významu. Lázeňské město proslavila především léčba onemocnění oběhového systému, ale vedle šviháků lázeňských tu narazíte na skvělou gastronomii, sklárnu, která svým jménem dobyla svět, zámek nebo přístaviště výletních lodí. 

K Poděbradům neodmyslitelně patří lázeňské budovy s krásně upravenou lázeňskou kolonádou, minerální prameny v čele s Poděbradkou, křehká krása českého křišťálu i jeden z nejvýznamnějších českých králů Jiří z Poděbrad. Jeho socha v nadživotní velikosti na Jiřího náměstí byla vytvořena podobnou technikou jako socha Svobody v New Yorku.  

Památník krále Jiřího z Poděbrad je umístěn v budově nedalekého zámku, který je dominantou města i místem, kde ze země roku 1905 vytryskl první minerální uhličitý pramen. Již tři roky nato byla v Poděbradech zahájena první lékařská sezóna s lázněmi specializovanými na léčení srdečních a cévních onemocnění. Jméno jejich zakladatele, kardiologa Václava Libenského, dodnes nese prosklená kolonáda nad pramenem Boček. Jen kousek od ní najdete také proslulé květinové hodiny. 

  • Zajímavost: Český král Jiří z Poděbrad v mnohém předstihl svou dobu. Tak například jeho myšlenka na vytvoření spojené Evropy, tedy obdoby dnešní Evropské Unie, předběhla dobu o celá staletí. I proto dnes na nádvoří zámku najdete hned 28 plastik srdcí (umístěných v srdci Evropy, v lázeňském městě zaměřeném na léčbu srdečních onemocnění), které představují rozlišnost, a přesto jednotnost 28 členských zemí EU. 

Město s bohatou minulostí plné zajímavých domů, příjemných kaváren a dalších podniků s lahodnou gastronomií se rozkládá na obou březích řeky Labe. Nasedněte na výletní loď král Jiří nebo loď Blanice a nechte se unášet jeho okolím. Doplout můžete až do sousedního královského města Nymburk. Upoutá vás i zdymadlo a prvorepubliková vodní elektrárna, která patří k nejstarším svého druhu na Labi. Nedaleké Jezero Poděbrady láká k letnímu odpočinku u průzračně čisté vody s písečnými plážemi.  

Poděbrady jako magnet lákají cyklisty a in-line bruslaře. Do Nymburka se vedle lodě či vlaku můžete dostat také na kole po Labské stezce. Anebo se vydejte na opačnou stranu do Libice nad Cidlinou, kde v minulosti stávalo slavníkovské hradiště.   

  • Tip pro vás: V Poděbradech to opravdu žije. Pobyt lázeňským hostům, ale i běžným návštěvníkům zpestřuje řada kulturních akcí po celý rok. Velkým lákadlem je například letní Soundtrack Poděbrady, mezinárodní festival filmové hudby 

Poděbrady ovšem nejsou jen lázně či historie. S krásou českého křišťálu se potkáte na exkurzi ve sklárně Crystal Bohemia Poděbrady, která se zrodila už na počátku 18. století a v průběhu doby významně ovlivnila světové sklářství. Jejich výrobky dnes kupují turisté z celého světa. 

Léčivý pramen v Poděbradech

Kontakty

Adresa:

Nám. T. G. Masaryka 210/17, 290 01 Poděbrady

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 325 511 946

Přejít na web