Go to content
Lidová architektura ve skanzenu Přerov nad Labem, léto

Inspirace

Skanzeny tradiční i neobvyklé: od chaloupky až k vodní elektrárně

2. 4. 2024

Když se řekne skanzen, většinou se nám vybaví dřevěné chalupy, selský nábytek, možná i tradiční řemesla. Muzeum v přírodě, jak se také skanzenu říká, ale může přinést i pohled do doby nedávné či ukázat technické zajímavosti. Přinášíme vám přehled různorodých skanzenů, které můžete ve středních Čechách navštívit.

Velké tradiční skanzeny najdete ve středních Čechách hned tři: v Kouřimi, v Přerově nad Labem a ve Vysokém Chlumci.

Skanzen Přerov nad Labem
i
Skanzen Přerov nad Labem
Autor: Dan Řežábek

Venkovský život a řemesla

V Muzeu lidových staveb v Kouřimi si můžete prohlédnout čtrnáct vybavených venkovských stavení z různých částí Čech. Uvidíte tady chalupy, stodoly, statek i rychtu. Nejlepší čas pro návštěvu je během některého z mnoha oblíbených národopisných pořadů, které se tu v průběhu roku konají. Tehdy totiž chalupy ožívají svým dávným běžným životem – pečou se zde buchty i chleba, v kovárně kovář kuje podkovy a před svátečními dny se vyrábí dobové dekorace. A akce Před filipojakubskou nocí má i nádech tajemna a magických rituálů.

Víte, jak žili lidé v polabských vesnicích od poloviny 18. století až do poloviny 20. století? V Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem najdete nejen architekturu středního Polabí, ale v zařízených chalupách také uvidíte, jak lidé na venkově žili. V každé chalupě je připravena jiná scéna z tehdejšího běžného života. Najdete zde i spoustu drobných staveb, třeba dřevěný včelín či kapličku.

Den řemesel, skanzen Vysoký Chlumec
i
Den řemesel ve Skanzenu Vysoký Chlumec
Autor: Skanzen Vysoký Chlumec

Především z oblasti Sedlčanska jsou domy, které najdete v Muzeu vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci. Kromě různých stavení tu najdete i včelín s malou včelařskou expozicí a dvanácti zrekonstruovanými úly. A při speciálních tematických programech, které se tu občas konají, si dokonce sami můžete vyzkoušet i některá řemesla.

Zavítáte-li na Křivoklátsko, nezapomeňte navštívit Hamousův statek ve Zbečně. Tradiční řemesla a ukázky způsobu života ve venkovské usedlosti, které představuje stálá expozice, jsou při sobotních prohlídkách doplněny o ukázkové pečení chleba v černé kuchyni. Oblíbené jsou i zdejší řemeslné jarmarky.

Skanzen Třebíz je zvláštní tím, že to není uzavřený areál, ale jedná se o vesnickou památkovou rezervaci. V některých domech jsou expozice Národopisného muzea Slánska, takže si prohlédnete i jejich interiéry. Všechny zajímavosti Třebíze poznáte, obejdete-li náves po naučné stezce Okolím Třebíze. Ta vás pak dovede i ke skalním reliéfům na kraji obce.

Rýžoviště zlata v Botanicus Ostrá
i
Rýžoviště zlata
Autor: Pojizeří a Polabí

Vyzkoušejte si středověk na vlastní kůži

S dětmi určitě navštivte Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem. Když projdete vstupní bránou, rázem se dostanete do jiné doby. V téhle podmanivé středověké vesnici se místo běžných peněz platí místními groši. Jídlo si tu nedáte v restauraci, ale v hodovní síni, a všichni, co tu o vás budou pečovat, vypadají, jak kdyby se sem zatoulali z historického filmu.

Už jste si někdy sami vyrobili svíčku? A co takhle provaz, mýdlo, mošnu nebo list papíru? Každý domek tu skrývá dílnu některého z nezbytných řemesel našich předků, které si můžete i vyzkoušet. A nejen dílnu – děti i dospělé je těžké odtrhnout od koryt s vodou, ze kterých si rýžují „zlato“. A tím zábava nekončí. O sobotách jsou tu k vidění i kejklířská, divadelní či hudební představení. Relaxovat pak můžete v některé z mnoha přístupných rozlehlých zahrad, jimiž je celá vesnička obklopena. V nich jsou v bio režimu pěstovány bylinky, ovoce a zelenina používané pro kosmetiku a dobroty Botanicus.

Skanzen Solvayovy lomy
i
Skanzen Solvayovy lomy
Autor: Berounsko

Hornické skanzeny

Na jízdu hornickým vláčkem po povrchu v areálu Ševčinského dolu určitě nalákáte děti i mnohé dospělé. Hornický skanzen Březové Hory toho ale nabízí mnohem víc. Do podzemí se dostanete na dole Anna, kde Prokopskou štolou projedete důlním vláčkem až k ústí nejhlubší šachty březohorského revíru. Sfárat výtahem jako horníci můžete na dole Vojtěch – dostanete se tak do vodního patra k důlnímu dílu Wasserlauf z 16. – 17. století. Ve všech dolech jsou navíc muzejní expozice věnované hornictví, životu horníků, těžbě stříbra, uranu a dalších rud i technickým zajímavostem a památkám.

V hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna zažijete atmosféru běžného pracovního dne horníka. Expozice je totiž vytvořena tak, jako by horníci právě odešli ze směny. Při prohlídce areálu uvidíte nejen dochované těžební stroje a další techniku, ale třeba i řetízkovou šatnu horníků. Od průvodců se tu dozvíte spoustu zajímavostí – velkou část z nich totiž tvoří bývalí horníci.

Skanzen Solvayovy lomy poblíž Loděnice je dokladem těžby vápence pro potřeby chemického průmyslu. Velkou atrakcí je úzkorozchodná dráha, kterou se tu můžete svézt. Novinkou od loňského roku je zrenovovaná krásná malá parní lokomotiva Bronhilda. Nadšenci ze spolku Společnost Barbora z.s., kteří skanzen provozují, tu v sezóně o víkendech pořádají spoustu akcí.

Kam dál?

Úplně jiný typ zážitku najdete v Elektroskanzenu Čechův mlýn ve Šlovicích. V krásné krajině Křivoklátska se na břehu Berounky ukrývá technická památka – malá vodní elektrárna, kterou počátkem minulého století ve svém mlýně vybudoval mlynář Václav Čech. Při prohlídce se seznámíte s dochovaným technickým zařízením elektrárny, o kterém vám bude vyprávět vnuk zakladatele elektrárny. Od něj se dozvíte i zajímavosti z rodinné historie a třeba i nakouknete do rodinné kroniky mlynářského rodu Čechů. Návštěvu vám doporučujeme domluvit předem telefonicky.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články