Go to content
Budova Hamousova statku ve Zbečně

Počasí

Čtvrtek 13.06.

17 ° C

Pátek 14.06.

16 ° C

Sobota 15.06.

18 ° C

Hamousův statek

Přeneste se v čase a dopřejte si chutný zážitek v Hamousově statku, který láká na vůni čerstvě upečeného chleba.

Hamousův statek je jedinečnou památkou lidové architektury. Patřil k těm větším, a tak zde můžete obdivovat nejen roubený obytný dům, ale také zděné chlévy, stáje se sýpkou, stodolu nebo výměnek. Všechny vystavené exponáty si navíc osaháte a vyzkoušíte.

Expozice v Hamousově statku přibližuje tradiční řemesla a způsob života ve venkovské usedlosti. Je pojata tak, že si všechno můžete směle osahat a – pokud je to technicky možné – také vyzkoušet. Cítíte tu vůni? Pan správce v dobovém oblečení právě vytahuje z pece čerstvě upečený chléb. Návštěvníkům se tato podívaná – ukázka pečení chleba – nabízí vždy v sobotu dopoledne od května do září.

  • Zajímavost: Ještě do poloviny 20. století ve Zbečně polovinu chalup tvořily lidové roubenky, které ovšem byly následně přestavovány nebo demolovány, aby ustoupily nové výstavbě. Kromě Hamousova statku! V tom až do roku 1992 trvale bydlel místní zemědělec, který svůj život přizpůsobil usedlosti, a svému obydlí i hospodářství se řádně a s láskou věnoval.

Usedlost sloužila především k hospodářským účelům. Byla tu zřízena jakási krčma a na krátký čas za hospodaření Dominika Hamouse také rychta. Do stavení se vchází středem přímo do síně, kde naproti vstupu stojí černá kuchyně s dobovou chlebovou pecí. Během návštěvy si prohlédnete také obytné místnosti, sklípky, které sloužily jako sklad piva, vína, ovoce a zeleniny, nebo výměnek, kde spokojeně dožíval hospodář se svojí ženou.

Hamousův statek se řadí mezi nejstarší veřejnosti zpřístupněné památky lidové architektury ve středních Čechách. Velmi dlouhou historii má i obec, v jejímž srdci se nachází: sahá až do dob prvních Přemyslovců. Zbečno bylo centrem knížecího hvozdu a královským dvorcem až do doby, kdy vedoucí roli převzal hrad Křivoklát.

  • Zajímavost: Stáří stavby je vskutku unikátní – základ spodní komory pochází z konce 16. století. Nejmladší z celé budovy je pak krov z konce 18. století.
Kam dál?

Na majestátní královský hrad Křivoklát. Vydat se k němu můžete klidně i pěšky. Necelých 7 km dlouhá stezka vás povede také přírodní rezervací Brdatka se zachovalými lesními porosty. Zpátky se můžete svézt tři zastávky vlakem anebo dobrodružněji doplout po řece Berounce. Raději byste se ještě trochu prošli? Vydejte se k vodní nádrži Klíčava. Klíčavská přehrada je zásobárnou pitné vody pro široké okolí, veřejnosti je proto přístupná pouze její hráz. Stojí ovšem za to, stejně jako procházka plná úžasných výhledů na Křivoklátsko a údolí Berounky.

Pohled oknem z malé světnice Hamousova statku, Zbečno

Kontakty

Adresa:

Hamousův statek čp. 22, 270 24 Zbečno

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 724 980 456

Přejít na web

Parkoviště je k dispozici v blízkosti Hamousova statku, ve vzdálenosti do 100m.
Parkoviště

Parkoviště

Areál statku je pouze částečně bezbariérově přístupný. V areálu se nachází 2-3 schody, které jsou ale s pomocí překonatelné i pro vozíčkáře.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Do areálu Hamousova statku není povolen vstup se zvířaty.
Mazlíčci

Mazlíčci

Hamousův statek se nachází na cyklotrase Křivoklátských okruhů. Kolo si můžete během prohlídky zaparkovat ve dvoře.
Cyklisté

Cyklisté

V obci Zbečno se v blízkosti statku nachází obchod s potravinami a tři další možnosti občerstvení: Pohostinství U Mostu, Hostinec U Šebků a Občerstvení Pod Mostem
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat