Go to content
Marmelády Šafránka

Inspirace

Lidé ze středních Čech: tradice a odkaz budoucnosti

7. 11. 2023

Představujeme vám několik významných podnikatelů ze středních Čech, kteří u nás navazují na tradici, obnovují památky, zakládají nové zahrady i výrobny a tvoří odkazy budoucnosti. Kam se za jejich díly vydat?

Tvrz Malešov
i
Tvrz Malešov
Autor: Malešov camp

Ondřej Slačálek a živý Malešov

Už jste prozkoumali Malešov? Místní zajímavost středověká tvrz – patří nadšenému Ondřeji Slačálkovi, který se do ní na první pohled zamiloval ještě v době, kdy památka chátrala. Z manažera několika nadnárodních firem se tak stal budovatel. Obnovil tvrz, rozjel zde muzeum, krčmu a také pivovar a středověký kemp.

Rekonstrukce trvala 15 let až do roku 2017 a nutno dodat, že nápady rozhodně nedocházejí. Celoročně to v Malešově žije v místním Přátelském pivovaru, jehož obnova – ať už budovy samotné či výroby piva – navázala na obnovu tvrze. Pod tvrzí byl také vybudován jedinečný glamping, ve kterém se můžete ubytovat v luxusních a plně moderně vybavených stanech se středověkou atmosférou.

Malešov leží nedaleko královského a stříbrného města Kutná Hora, v údolí říčky Vrchlice. Dá se odsud vyrážet na nepřeberné množství výletů. Ovšem i pobyt v samotném Malešově díky Ondřeji Slačálkovi dnes rozhodně stojí za to.

Zahrady Myšlín
i
Zahrady Myšlín na jaře
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Zahrady Myšlín – oáza klidu díky Janě Moravové

Není vám lhostejný vztah k přírodě a hledáte v ní hlubší smysl? Stejně tak to má Jana Moravová, která po 26 letech opustila největšího českého prodejce zahradní techniky, kde se propracovala až na nejvyšší post generální ředitelky. Založila Zahrady Myšlín – oázu klidu a odpočinku nedaleko Prahy. Zpustlé území objevila v roce 2017 a nápady přicházely. Spolu se svou rodinou tu založili sad, obnovili polní cesty, aleje i rybníky. Budují se tu také naučné zážitkové stezky. Pěstují se tu bylinky, ovoce i zelenina. Na svou obnovu čeká i místní statek, jehož součástí bude malý penzion a prostory pro cvičení, meditaci a tvoření.

Hledáte-li místo, kde byste si mohli parádně odpočinout a dát si něco dobrého na zub, jste v Myšlíně poblíž Mnichovic správně! Nová energie se tu čerpá jedna radost, navíc se v objektu pořádá celá řada akcí všeho druhu.

Bedřich Smetana na zámku Loučeň
i
Zámek Loučeň, kostýmované prohlídky
Autor: Dan Ŕežábek

Bílá paní z Loučeně Kateřina Šrámková

Hrdou majitelkou a ředitelkou celého zámeckého resortu v Loučeni je paní Kateřina Šrámková. Osud ji sem zavál na konci 90. let minulého století a dodnes ji můžete potkat například coby Bílou paní při zdejších komentovaných prohlídkách. Zámek se jí podařilo zrekonstruovat do dnešní podoby, stejně tak jako další související okolní budovy a přilehlý park s unikátním a velmi vyhledávaným labyrintáriem. Při úpravách zvítězila klasická interiérová expozice, kterou mají návštěvníci rádi. Kdo by to byl na začátku řekl, že se celoročně otevřený zámek Loučeň na Nymbursku stane jedním z nejnavštěvovanějších zámků u nás?

Ať už se sem vypravíte kdykoliv, těšte se na kostýmované prohlídky včetně speciálních prohlídek pro děti, celou řadu výstav a akcí, i nekonečné možnosti zdejšího parku. Všude budete nevědomky vnímat také veškerou starost a úsilí, které za obnovou zámku stojí.

Romana Šafránková v marmeládovně
i
Romana Šafránková v marmeládovně
Autor: Archiv Šafránka

Romana Šafránková a sladké marmelády

Vydejte se na výlet, při kterém se vám budou sbíhat sliny – zvlášť pokud máte rádi české tradice a sladké marmelády. Marmelády Šafránka je rodinná manufaktura založená roku 2014, která v srdci Čech v malebné krajině Posázaví s láskou vyrábí ovocné bio džemy, marmelády a čatní. Vše ručně, bez chemie a přidaného pektinu s velmi malým množstvím cukru.

Výrobnu najdete ve Čtyřkolech nedaleko Prahy, ovoce používané k výrobě roste v nejbližším okolí. S láskou k tradici se tu vaří v malých dávkách v měděných mísách. Za vším přitom stojí paní Romana Šafránková, ovlivněná rodinnými předky. Dědeček z matčiny strany byl například prvorepublikový hoteliér, který miloval kuchyni a vaření a jeho šarm při vytváření pokrmů zanechal v paní Šafránkové hluboké stopy.

Broušení skla ve sklárně Ruckl
i
Broušení skla ve sklárně Ruckl
Autor: Sklárna Ruckl

Sestry Rücklovy aneb jak se navazuje na staleté tradice?

Když se řekne Rükl, jedním dechem se dodává prvotřídní české broušené sklo. Za založením sklárny v Nižboru nedaleko Berouna stojí rodina Rücklů, která do Čech přišla pravděpodobně z oblasti současného Švýcarska. Její členové tu založili několik prosperujících skláren, poslední a nejmodernější z nich byla roku 1903 právě sklárna nižborská. Drží se dodnes.

Za první republiky velmi prosperovala, v meziválečném období produkovaly závody patřící firmě prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. Po znárodnění roku 1945 výroba neustala, ovšem k dalšímu uměleckému rozvoji a zlepšování došlo opět až po privatizaci roku 1992. Od té doby sklárna opět patří rodině Rücklových. V dnešní době prosperující a žádanou sklárnu, ve které se vyrábějí i prvotřídní designové kousky, vedou dcery Jiřího Rückla. Simona Prokopová je jejich generální ředitelkou a předsedkyní představenstva, Markéta Rücklová zase ředitelkou pro prodejny a turistiku.

Turisty nižborská sklárna láká jako magnet. Jak by také ne, když tu můžete nejen nahlédnout šikovným mistrům pod ruce při komentovaných prohlídkách, ale také si například sami vybrousit skleničku a práci brusičů si tak vyzkoušet na vlastní kůži!

Pivovar Lobeč, piva na čepu
i
Pivovar Lobeč, piva na čepu
Autor: Dagmar Malinová

Manželé Prouzovi – architekti z pivovaru

Znáte parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku? Za jeho vzkříšením stojí manželé ­­– architekti Jana a Pavel Prouzovi. S pivovarem, do kterého se zamilovali, spojili svůj život i práci. Že jejich dlouhá a úmorná cesta měla a má smysl dokládá i fakt, že v roce 2023 dostal pivovar mimořádné evropské ocenění – cenu Evropského kulturního dědictví Europa Nostra.

Spoustu zajímavostí o pivovaru se dozvíte přímo na místě od samotného majitele, který vede i komentované prohlídky. Nezůstalo se přitom jen u opravy celého areálu, manželé Prouzovi přistoupili také ke zprovoznění pivovaru. Dnes se tu vaří šest druhů piv – ležák i speciály. Snahou je přilákat do obce také kulturu, proto se na místní půdě pořádají různé výstavy, divadelní či hudební vystoupení a další zajímavé akce.

Šibeniční Vrch v zimě
i
Pohled na areál od silnice
Autor: archiv SCCR

Jan Zenkl a (nejen) lyžování ve středních Čechách

Nad Šibeničním vrchem v Mnichovicích se vznáší jedinečná atmosféra spojená nejen s majitelem a provozovatelem Janem Zenklem. Jeho cesta k úspěchu nebyla vždy snadná, po nedokončeném studiu dopravní techniky ve slovenské Žilině našel své místo na železnici, kde začínal jako výpravčí a postupně se vypracoval na přednostu stanice. Tím však jeho touha po vzdělání nekončila, a tak v roce 1995 úspěšně dokončil studium na právnické fakultě. Jeho doktorská práce se věnovala postavení českých zemí v habsburské monarchii, a k tomu všemu mu dopomohl i švabach, který plynně ovládá.

Během zimy nabízí Šibeniční vrch tři sjezdovky, z nichž každá se poeticky jmenuje po Ladovských postavách – Bobeš, Pašík a Mikeš. K tomu tu funguje občerstvení, půjčovna snowboardů a lyží a dokonce i lyžařská škola. Horský areál disponuje krytou tenisovou halou, kurtem na squash, bowlingovou dráhou, plážovým volejbalovým hřištěm, kozí farmou a dětským hřištěm pro nejmenší. A pro ty, kteří by se zde chtěli zdržet déle, je připraveno ubytování v soukromých roubenkách nebo v pohodlí hotelu. Dokonce i milovníci kempování zde najdou svůj ráj – až deset kempových stání.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články

Skanzen v Kouřimi

Turistické novinky roku 2025 – nová inspirace pro vaše výlety

Turistická sezona už je za dveřmi, tedy nejlepší čas na plánování budoucích výletů a aktivit. A letos to bude jízda – čeká nás několik významných výročí a s nimi spojených kulturních akcí, muzea lákají na nové expozice, přírodou se projdete po nových naučných stezkách a cyklisty potěší vylepšené úseky Labské cyklostezky. A zkrátka nepřijdou ani vodomilové – na Labi přibude několik nových veřejných přístavišt. Prostě novinky, kam se podíváte. Tak honem zapisujte do diářů, ať vám nic neunikne.

Prozkoumat

Kolín, advent

Až se stromy rozzáří aneb Advent ve středních Čechách

V nejtemnějším období roku se najednou rozzáří okna domů i celá města, ulicemi se šíří vůně svařeného vína a cukroví, na náměstích už se chystají vánoční stromy. Advent se prostě nezadržitelně blíží. Pojďte s námi načerpat trochu vánoční atmosféry a užít si Středočeský advent. Zážitků se po celém kraji nabízí plno, pro inspiraci vám přinášíme několik tipů.

Prozkoumat