Go to content
Marmelády Šafránka

Inspirace

Lidé ze středních Čech: tradice a odkaz budoucnosti

7. 11. 2023

Představujeme vám několik významných podnikatelů ze středních Čech, kteří u nás navazují na tradici, obnovují památky, zakládají nové zahrady i výrobny a tvoří odkazy budoucnosti. Kam se za jejich díly vydat?

Tvrz Malešov
i
Tvrz Malešov
Autor: Malešov camp

Ondřej Slačálek a živý Malešov

Už jste prozkoumali Malešov? Místní zajímavost středověká tvrz – patří nadšenému Ondřeji Slačálkovi, který se do ní na první pohled zamiloval ještě v době, kdy památka chátrala. Z manažera několika nadnárodních firem se tak stal budovatel. Obnovil tvrz, rozjel zde muzeum, krčmu a také pivovar a středověký kemp.

Rekonstrukce trvala 15 let až do roku 2017 a nutno dodat, že nápady rozhodně nedocházejí. Celoročně to v Malešově žije v místním Přátelském pivovaru, jehož obnova – ať už budovy samotné či výroby piva – navázala na obnovu tvrze. Pod tvrzí byl také vybudován jedinečný glamping, ve kterém se můžete ubytovat v luxusních a plně moderně vybavených stanech se středověkou atmosférou.

Malešov leží nedaleko královského a stříbrného města Kutná Hora, v údolí říčky Vrchlice. Dá se odsud vyrážet na nepřeberné množství výletů. Ovšem i pobyt v samotném Malešově díky Ondřeji Slačálkovi dnes rozhodně stojí za to.

Zahrady Myšlín
i
Zahrady Myšlín na jaře
Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Zahrady Myšlín – oáza klidu díky Janě Moravové

Není vám lhostejný vztah k přírodě a hledáte v ní hlubší smysl? Stejně tak to má Jana Moravová, která po 26 letech opustila největšího českého prodejce zahradní techniky, kde se propracovala až na nejvyšší post generální ředitelky. Založila Zahrady Myšlín – oázu klidu a odpočinku nedaleko Prahy. Zpustlé území objevila v roce 2017 a nápady přicházely. Spolu se svou rodinou tu založili sad, obnovili polní cesty, aleje i rybníky. Budují se tu také naučné zážitkové stezky. Pěstují se tu bylinky, ovoce i zelenina. Na svou obnovu čeká i místní statek, jehož součástí bude malý penzion a prostory pro cvičení, meditaci a tvoření.

Hledáte-li místo, kde byste si mohli parádně odpočinout a dát si něco dobrého na zub, jste v Myšlíně poblíž Mnichovic správně! Nová energie se tu čerpá jedna radost, navíc se v objektu pořádá celá řada akcí všeho druhu.

Bedřich Smetana na zámku Loučeň
i
Zámek Loučeň, kostýmované prohlídky
Autor: Dan Ŕežábek

Bílá paní z Loučeně Kateřina Šrámková

Hrdou majitelkou a ředitelkou celého zámeckého resortu v Loučeni je paní Kateřina Šrámková. Osud ji sem zavál na konci 90. let minulého století a dodnes ji můžete potkat například coby Bílou paní při zdejších komentovaných prohlídkách. Zámek se jí podařilo zrekonstruovat do dnešní podoby, stejně tak jako další související okolní budovy a přilehlý park s unikátním a velmi vyhledávaným labyrintáriem. Při úpravách zvítězila klasická interiérová expozice, kterou mají návštěvníci rádi. Kdo by to byl na začátku řekl, že se celoročně otevřený zámek Loučeň na Nymbursku stane jedním z nejnavštěvovanějších zámků u nás?

Ať už se sem vypravíte kdykoliv, těšte se na kostýmované prohlídky včetně speciálních prohlídek pro děti, celou řadu výstav a akcí, i nekonečné možnosti zdejšího parku. Všude budete nevědomky vnímat také veškerou starost a úsilí, které za obnovou zámku stojí.

Romana Šafránková v marmeládovně
i
Romana Šafránková v marmeládovně
Autor: Archiv Šafránka

Romana Šafránková a sladké marmelády

Vydejte se na výlet, při kterém se vám budou sbíhat sliny – zvlášť pokud máte rádi české tradice a sladké marmelády. Marmelády Šafránka je rodinná manufaktura založená roku 2014, která v srdci Čech v malebné krajině Posázaví s láskou vyrábí ovocné bio džemy, marmelády a čatní. Vše ručně, bez chemie a přidaného pektinu s velmi malým množstvím cukru.

Výrobnu najdete ve Čtyřkolech nedaleko Prahy, ovoce používané k výrobě roste v nejbližším okolí. S láskou k tradici se tu vaří v malých dávkách v měděných mísách. Za vším přitom stojí paní Romana Šafránková, ovlivněná rodinnými předky. Dědeček z matčiny strany byl například prvorepublikový hoteliér, který miloval kuchyni a vaření a jeho šarm při vytváření pokrmů zanechal v paní Šafránkové hluboké stopy.

Broušení skla ve sklárně Ruckl
i
Broušení skla ve sklárně Ruckl
Autor: Sklárna Ruckl

Sestry Rücklovy aneb jak se navazuje na staleté tradice?

Když se řekne Rükl, jedním dechem se dodává prvotřídní české broušené sklo. Za založením sklárny v Nižboru nedaleko Berouna stojí rodina Rücklů, která do Čech přišla pravděpodobně z oblasti současného Švýcarska. Její členové tu založili několik prosperujících skláren, poslední a nejmodernější z nich byla roku 1903 právě sklárna nižborská. Drží se dodnes.

Za první republiky velmi prosperovala, v meziválečném období produkovaly závody patřící firmě prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. Po znárodnění roku 1945 výroba neustala, ovšem k dalšímu uměleckému rozvoji a zlepšování došlo opět až po privatizaci roku 1992. Od té doby sklárna opět patří rodině Rücklových. V dnešní době prosperující a žádanou sklárnu, ve které se vyrábějí i prvotřídní designové kousky, vedou dcery Jiřího Rückla. Simona Prokopová je jejich generální ředitelkou a předsedkyní představenstva, Markéta Rücklová zase ředitelkou pro prodejny a turistiku.

Turisty nižborská sklárna láká jako magnet. Jak by také ne, když tu můžete nejen nahlédnout šikovným mistrům pod ruce při komentovaných prohlídkách, ale také si například sami vybrousit skleničku a práci brusičů si tak vyzkoušet na vlastní kůži!

Pivovar Lobeč, piva na čepu
i
Pivovar Lobeč, piva na čepu
Autor: Dagmar Malinová

Manželé Prouzovi – architekti z pivovaru

Znáte parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku? Za jeho vzkříšením stojí manželé ­­– architekti Jana a Pavel Prouzovi. S pivovarem, do kterého se zamilovali, spojili svůj život i práci. Že jejich dlouhá a úmorná cesta měla a má smysl dokládá i fakt, že v roce 2023 dostal pivovar mimořádné evropské ocenění – cenu Evropského kulturního dědictví Europa Nostra.

Spoustu zajímavostí o pivovaru se dozvíte přímo na místě od samotného majitele, který vede i komentované prohlídky. Nezůstalo se přitom jen u opravy celého areálu, manželé Prouzovi přistoupili také ke zprovoznění pivovaru. Dnes se tu vaří šest druhů piv – ležák i speciály. Snahou je přilákat do obce také kulturu, proto se na místní půdě pořádají různé výstavy, divadelní či hudební vystoupení a další zajímavé akce.

Šibeniční Vrch v zimě
i
Pohled na areál od silnice
Autor: archiv SCCR

Jan Zenkl a (nejen) lyžování ve středních Čechách

Nad Šibeničním vrchem v Mnichovicích se vznáší jedinečná atmosféra spojená nejen s majitelem a provozovatelem Janem Zenklem. Jeho cesta k úspěchu nebyla vždy snadná, po nedokončeném studiu dopravní techniky ve slovenské Žilině našel své místo na železnici, kde začínal jako výpravčí a postupně se vypracoval na přednostu stanice. Tím však jeho touha po vzdělání nekončila, a tak v roce 1995 úspěšně dokončil studium na právnické fakultě. Jeho doktorská práce se věnovala postavení českých zemí v habsburské monarchii, a k tomu všemu mu dopomohl i švabach, který plynně ovládá.

Během zimy nabízí Šibeniční vrch tři sjezdovky, z nichž každá se poeticky jmenuje po Ladovských postavách – Bobeš, Pašík a Mikeš. K tomu tu funguje občerstvení, půjčovna snowboardů a lyží a dokonce i lyžařská škola. Horský areál disponuje krytou tenisovou halou, kurtem na squash, bowlingovou dráhou, plážovým volejbalovým hřištěm, kozí farmou a dětským hřištěm pro nejmenší. A pro ty, kteří by se zde chtěli zdržet déle, je připraveno ubytování v soukromých roubenkách nebo v pohodlí hotelu. Dokonce i milovníci kempování zde najdou svůj ráj – až deset kempových stání.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články