Go to content
Pivovarský výčep v Pivovaru Lobeč

Počasí

Čtvrtek 13.06.

18 ° C

Pátek 14.06.

17 ° C

Sobota 15.06.

15 ° C

Parostrojní pivovar Lobeč

Prozkoumejte parostrojní pivovar s příběhem půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nedávno zachráněný a obnovený pivovar je jedinečnou technickou památkou. Provede vás sám majitel.

Prohlídka pivovaru z konce 16. století začíná u studny a pokračuje v renesančním jádru pivovaru, které je tím nejzajímavějším a nejcennějším, čím se pivovar hrdě chlubí. Ocitnete se na humně a v síni někdejšího ležatého hvozdu. V patře si prohlédnete interiér kanceláře pana sládka a na někdejší sladové půdě na vás čeká stálá výstava o historii pivovaru ve zlatých časech českého piva na přelomu 19. a 20. století. Nechte se zasvětit do technologie parního stroje a vstupte do chladných sklepů. Prohlídka končí návštěvou současné řemeslné provozovny s novou varnou, provozní halou a ležáckým sklepem v historických interiérech. Ochutnávky se konají přímo v ležáckém sklepě.

Původní řemeslný vrchnostenský pivovárek rodu Věžníků byl na parostrojní provoz přestavěn na konci 19. století proslulým pivovarským inženýrem Josefe Rosenbergem. Zlatá léta zažíval počátkem 20. století. Proslulé tehdy byly především tmavé lobečské speciály jako 18° Porter či bavorský ležák. K zastavení výroby v pivovaru došlo ve válečném roce 1943.

Areál parostrojního pivovaru dále využíval obchod s ovocem a zeleninou a následně dlouhá léta státní statek. Jeho zkázu dokonali těžkou devastací a vandalskou demolicí částí budov opuštěného areálu polistopadoví vlastníci. Díky manželům Prouzovým, současným majitelům, doslova vstal z popela a od roku 2015 je staronovou atrakcí Kokořínska. Záchrana, obnova a zprovoznění pivovaru byly oceněny mimo jiné prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro.

Zajímavost

Pivovar jako by vstal z mrtvých díky jeho odkoupení současnými majiteli, manželi Prouzovými. Do chátrající budovy se zamilovali při svém výletu na Kokořínsko. Pan architekt Pavel Prouza osobně vám v pivovaru při jeho návštěvě bude průvodcem.

Parkovat můžete na některé ze tří odstavných ploch přímo u pivovaru.
Parkoviště

Parkoviště

Výčep a kuchyně jsou tu samozřejmostí.
Občerstvení

Občerstvení

Stojany na kola jsou k dispozici.
Cyklisté

Cyklisté