Go to content
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Počasí

Středa 04.10.

18 ° C

Čtvrtek 05.10.

15 ° C

Pátek 06.10.

15 ° C

Chrám sv. Barbory

Na kutnohorském chrámu svaté Barbory, klenotu pozdní gotiky zapsaném na seznamu UNESCO, pracovalo po staletí mnoho stavitelů a umělců. I proto je uměleckou galerií několika epoch.

Stavba kostela byla zahájena v druhé polovině 14. století a již od svých počátků byla spojována s horníky, kteří se o vznik a o rozkvět středověké Kutné Hory zasloužili. Také pojmenování stavby souvisí s havíři – chrám je zasvěcený panně Barboře, křesťanské mučednici a patronce těch, kdo se živí nebezpečným povoláním, což hornictví bez pochyby je.

Monumentálnost stavby je důkazem slávy a bohatství Kutné Hory v dobách, kdy se zde těžilo stříbro a město patřilo mezi nejvýznamnější v říši a bylo finančním centrem království, jelikož se zde razil pražský groš. Velkolepé architektonické dílo ale nebylo hned tak dokončeno. V polovině 16. století těžba stagnovala, peněžních prostředků se nedostávalo a stavitelské práce musely být přerušeny. V průběhu následujících staletí pak byla provedena řada rekonstrukcí, přičemž současná podoba chrámu pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace.

Na vzhledu interiéru zanechalo svoji jedinečnou stopu vícero epoch a svůj um zde prokázalo mnoho geniálních umělců a stavitelů ­– v chrámových lodích se nacházejí vzácné gotické fresky a kamenická díla, dále barokní oltáře, sochy a malby a lodi hlavní vévodí renesanční kazatelna s barokním obložením. Mezi nejproslulejší stavitele a architekty, jejichž odkazy a vize jsou na výsledné podobě patrné, patří Matěj Rejsek, který věnoval velkou pozornost dekorativním prvkům, a Benedikt Ried, jenž kladl značný důraz naopak na celkové architektonické vyznění.

Kutná Hora, Chrám sv. Barbory, exteriér

Kontakty

Adresa:

Barborská, Kutná Hora, 284 01

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 327 515 796

Přejít na web

Zaparkovat můžete na parkovišti Kouřimská, vzdálené 800 metrů od chrámu nebo na parkovišti u kláštera Sv. Voršily, vzdálené 1,3 km od chrámu. Parkování je zde možné pro osobní automobily, minibusy i autobusy.
Parkoviště

Parkoviště

Turistické informační centrum v těsné blízkosti chrámu nabízí i jednoduché občerstvení. Další možnosti stravování v centu Kutné Hory.
Občerstvení

Občerstvení

WC (i bezbariérové) najdete v infocentru v těsné blízkosti chrámu.
WC

WC

Bezbariérový přístup je zajištěn pouze do přízemí chrámu; schodiště na emporu nedisponuje bezbariérovým opatřením.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Mohlo by vás zajímat