Go to content
Vodáci na Sázavě

Inspirace

Dovolená na vodě aneb Berounka, Sázava i Jizera volají AHOJ!

19. 6. 2023

Můžou být střední Čechy vodáckým rájem? Díky Berounce, Sázavě i Jizeře jednoznačně ano! Užijte si pohyb v přírodě i krásné výhledy na okolní scenérie, díky nesčetným památkám v okolí objevte bohatou historii.

Vyjet si na vodu je vždy dobrá volba už proto, že cestou potkáte spoustu pohodových lidí. Zahrajte si na trampy a zazpívejte pár písniček u táboráku. Stan určitě vezměte s sebou – abyste si vodácký výlet pořádně užili, chce to vyrazit aspoň na prodloužený víkend. Připraveni? Vyplouváme!

Vodáci ve Zruči nad Sázavou
i
Vodáci ve Zruči nad Sázavou
Autor: Vít Švajcr

Řeka Sázava: Zlatá a nejen trampům zasvěcená

Sázava u nás ve středních Čechách nabízí přes 100 km vodáckých zážitků. A co víc? S dopravou na start ani z cíle si nemusíte složitě lámat hlavu, o tu se postará po celé délce řeky legendární Posázavský pacifik. Jméno dali železnici trampové, kteří si řeku a její okolí velmi oblíbili.

Na vodácký výlet po Zlaté řece, jak se Sázavě přezdívá, se vydejte ze Zruče nad Sázavou. Když se ve stanu nebo v chatce ubytujete už o den dřív, třeba v kempu Rákosí u řeky, získáte čas i na tematickou prohlídku Vodáckého muzea poblíž místního zámku. Uvidíte historické i moderní kajaky, model řeky s bezpečným a nebezpečným jezem, historické vodácké tábořiště a mnoho dalšího. Přímo v zámku vás jako vodáky potěší interaktivní expozice Příběh řeky Sázavy. Nádherný rozhled na kraj, kterým budete plout, získáte z nedaleké rozhledny Babka.

A teď už hurá do lodi. Vyplujte směrem do Kácova. Tento úsek je na rozjezd jako dělaný, vhodný je i pro začátečníky a děti. Po cestě vás čekají tři jezy. U toho jménem Posadovský mlýn si v Tábořišti Omaha udělejte zaslouženou přestávku na občerstvení. V klidu pak doplujte do Kácova, kde se můžete utábořit buď kousek pod jezem v tábořišti U Kouzelníka, anebo ve vodácké ubytovně u vlakového nádraží. Přímo od kempu se pokocháte výhledem na kácovský zámek i pivovar. Historie obou staveb sahá až do 15. století, což z pivovaru dělá jeden z nejstarších u nás. Taky už máte chuť na pivo?

Pohoda na vodě
i
Pohoda na vodě
Autor: Dan Řežábek

Magická krajina, magické památky a pohoda

Další den doplujete k magickému Českému Šternberku. Cestu opět zpestřují tři jezy, sjízdné při dobrém stavu vody. Jen si je před každým splutím vždy dobře prohlédněte. Hned u prvního jezu Pelíškův Most natrefíte na občerstvení. Menší kiosek bývá i za třetím jezem v Soběšíně. Ještě před prohlídkou hradu doplujte na konec stejnojmenné obce do některého z kempů. Pokud nejste zkušení vodáci, kolem jezu za mostem raději lodě přeneste. A kde přenocovat? Na výběr je mezi klasickým tábořištěm U Karla a originálními mongolskými stany v Mongolian Yurt Camp.

Další den poplujete krásnou posázavskou krajinou bez jezů až do Ratají nad Sázavou. V tábořišti Na Břečkárně za jedinečným obloukovým železničním mostem anebo o kus dál před jezem vytáhněte loď a vyšlápněte si k hradu Pirkštejn. Plavba, tentokrát s několika jezy, pokračuje až do Sázavy s úchvatným klášterem, jehož historie sahá do 11. století. Dlouhou tradici má v Sázavě také výroba skla: poznejte ji v Centru sklářského umění, které vzniklo z chátrající technické památky, Huti František.

U Mloka, Plzeňský kraj
i
Vodáci na Berounce
Autor: Kamila Kohoutova

Řeka Berounka a všechny krásy světa

Berounka protéká územím středních Čech v délce 80 km a její údolí láká na malebnou krajinu, kde louky přecházejí v lesy a dramatické skalní stěny. V okolí se ukrývají významné památky. Řeka vybízí k rybaření i vodním radovánkám. Přesně tyto krásy obdivoval spisovatel Ota Pavel a učarují jistě i vám.

Vodáckou pouť začněte ve Skryjích. Můžete přijet o den dříve a ubytovat se v místním tábořišti AHOJ ­– získáte tak dostatek času třeba na procházku k úchvatným skryjským jezírkům a ke zřícenině hradu Týřov. Ve Skryjích navštivte také Památník Joachima Barranda – muzeum zaměřené na významného přírodovědce, jenž zkoumal trilobity a další zkameněliny českých prvohor. Splouvání řeky můžete začít také o kus dál proti proudu ve Zvíkovci, kde působí více kempů i půjčoven.

Nasedněte do lodi a vyplujte přímo do srdce CHKO Křivoklátsko. Za hradní zříceninou Týřov se rozprostírají dechberoucí Týřovické skály a Čertova skála. Proplouvat budete i okolo Kouřimecké rybárny – venkovské roubené usedlost, kterou obýval převozník. Právě tato krajina okouzlila českého literáta Otu Pavla. Jeho životu a dílu je věnována expozice v pamětní síni v Luhu pod Branovem. Ještě před jeho návštěvou se zastavte na oběd na levém břehu v Nezabudicích v Hostinci U Rozvědčíka. Dále vás čeká první jez Nezabudický Mlýn, který se zpravidla přenáší. Hned z několika kempů na přespání si můžete vybírat v lokalitě Višňová nedaleko královského hradu Křivoklát.

Vodáci u táboráku
i
Vodáci u táboráku
Autor: Ondřej Soukup

Kde si zastavit dřív? U královských hradů, Keltů nebo na dobré jídlo?

Další den se nechte unášet směrem do Roztok u Křivoklátu. Nesjízdný jez se slalomovým kanálem určitě přeneste. Učarují vám meandry řeky, kterými se proplouvá, i zastávka ve Zbečně. Kemp Riviéra Zbečno nabízí příjemné občerstvení. Anebo se na oběd zastavte v některé z restaurací v centru obce poblíž silničního mostu. Tam si nenechte ujít ani návštěvu Hamousova statku, ve kterém nahlédnete do způsobu života dřívějších obyvatel. Sobotní prohlídky ozvláštňuje tradiční pečení chleba. Pokud se nebojíte výškového převýšení a trochy fyzické námahy, vyšlápněte si po pěšině za statkem až k vyhlídkové plošině Pěnčina u Sýkořice. Nabídne vám úchvatný výhled do krajiny, kterou protíná řeka Berounka.

Na závěr etapy doplujte do Račic přes jez Valentův mlýn. Ten sjíždějte po pravé straně, kde je nižší a s lodí vás tak čeká menší skok. O kousek dál natrefíte na Kemp Račice – Tábořiště U Jezu s příjemnými podmínkami pro přenocování.

Poslední den je jako stvořený pro pohodovou plavbu – bez jediného jezu doplujete do Nižboru. Vyloďte se na louce před silničním mostem a vydejte se prozkoumat dávnou keltskou historii díky naučné stezce vedoucí ke keltskému oppidu Stradonice a expozici na místním zámku. Dobrý oběd si dáte třeba v nádražní restauraci herce Tomáše Hanáka. I tady poznáte sklářskou tradici, a to v rodinné sklárně Rückl.

Trasa vede dál přes dva nesjízdné jezy do Berouna. Tam odevzdejte loď a oslavte zdařilou výpravu – třeba dobrou gastronomickou tečkou v samém srdci města na Husově náměstí. Beroun má ve znaku medvěda – už proto byste neměli vynechat návštěvu zdejšího medvědária.

Zámek Mnichovo Hradiště
i
Zámek Mnichovo Hradiště
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Jizera: pohoda a pořádná podívaná

Historické a kulturní památky i přírodní krásy nabývají z řeky úplně jiného rozměru. A vlastně i to občerstvení chutná po sportovním vodáckém výkonu tak nějak jinak. Zjistěte to na vlastní kůži při jednodenním vodáckém výletu: zdolejte Jizeru!

Výlet může začít třeba v Mnichově Hradišti s úchvatným barokním zámkem. Modrá turistická trasa, která vás město ukáže, vás dovede až k řece, kde může vodácké dobrodružství začít. Nachází se tu i parkoviště, jako správní vodáci a trampové ovšem směle a pohodlně přijeďte vlakem. Máte dost času? Přijedet-li včas, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nedaleké obce Klášter Hradiště nad Jizerou se zbytky cisterciáckého kláštera Hradiště ze 12. století., později přebudovaného na pivovar Klášter. Nezapomenutelný zážitek čeká hned vedle v pivovarské restauraci s příznačným jménem Skála: je vytesaná do skály. I tady můžete vyplout, nezapomeňte si včas rezervovat loď. Většina půjčoven se nachází v sousedním Libereckém kraji, do středních Čech vám ale loď bez problémů ochotně dopraví.

Chcete si výlet prodloužit? Začněte už na Malé Skále a vychytejte si úchvatné přírodní scenérie Českého ráje. Přespat můžete v Příšovicích v některém z kempů mezi Malým a Velkým Písečákem.

Jizera je díky svým klidným vodám vhodná pro začátečníky i rodiny s dětmi. Žádné nepříjemné překvapení vás tu nečeká, žádný ze čtyř jezů v úseku mezi Mnichovým Hradištěm a Mladou Boleslavi se nesjíždí. Čeká vás přibližně pět hodin plavby, ale dopřejte si i dostatek času na poznávání okolních krás: pořád je kam zavítat.

Jednou z prvních zajímavostí na trase jsou Skalní sruby Jizery – působivý přírodní útvar vzniklý erozí. Další v radě je jez Ptýrov, vedle něhož vám přijde vhod občerstvení v kiosku. Trasa vede také okolo pískovny Veselá, kde je i Wakepark Mnichovo Hradiště Veselý vlek. Vyznavači vodního lyžování a wakeboardingu si tu přijdou na své. Cestou dál do Bakova nad Jizerou nebudete vědět, kam se rozhlížet dřív.

Výletníci s mapou na zřícenině Zvířetice
i
Výletníci s mapou na zřícenině Zvířetice
Autor: MCU Libor Sváček

Zažijte vodu i tradice

Při příjezdu do Bakova uvidíte na horizontu úchvatnou zříceninu zámku Zvířetice. Věřte, že taková podívaná jako z řeky se jinde nevidí! Jedním z básníků, kteří na něm hledali inspiraci, byl Karel Hynek Mácha. Buďte jako on, zamilujte si zdejší neutuchající energii i božské výhledy. Pro malé i velké hračičky je tu zahradní železnice přímo pod zámkem, keramickou tradici zase přiblíží nedaleký Hrnčířský dvůr s dobrou kavárnou a cukrárnou.  Vaší pozornosti by neměla ujít ani zřícenina hradu Michalovice. Pořádnou romantiku si užijete na její věži Putna.

V závěru cesty poblíž jezu Podlázky objevte pláž s občerstvením – oblíbené místo ke koupání. Takhle vypadá letní výlet značka ideál! Opečte si buřty na zdejším ohništi a vydejte se poznávat všechny taje Mladé Boleslavi, ať už je to místní hrad s Muzeem Mladoboleslavska, Škoda Muzeum nebo třeba Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

Tak AHOJ na vodě!


Podobné články