Go to content
Letecké muzeum Metoděje Vlacha, letadlo

Počasí

Úterý 28.05.

22 ° C

Středa 29.05.

17 ° C

Čtvrtek 30.05.

19 ° C

Příspěvkové organizace

Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Kdo byl Metoděj Vlach? První Čech, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce, poháněné automobilovým motorem, a sám na něm vzlétl. Zjistěte víc o letectví v muzeu v Mladé Boleslavi.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi představuje exponáty letadel z první poloviny dvacátého století, a to přímo u letiště. Letadla jsou chronologicky řazena až po ta, která létala za druhé světové války. Zaujme vás trenažér simulující přelet nad Prahou a jako zlatý hřeb letadlo, které dalo muzeu své jméno – letadlo Metoděje Vlacha. Ten ho postavil v Mladé Boleslavi v roce 1912, muzeum následně po devadesáti letech postavilo jeho velice věrnou repliku. I ta je poháněna motorem z automobilu, stejně tak jako původní letadlo. Teprve když se s ním kdysi v roce 1912 začalo létat, zjistilo se, že se jedná o první české letadlo původní první české konstrukce.

Jednotlivé exponáty mladoboleslavského leteckého muzea představují létající letadla, statické exponáty i rozestavěná letadla. Jeho posláním je přiblížit divákům historii letectví i prakticky ukazovat, jak letadla dříve létala.

Vznik muzea navazuje na činnost Nadačního fondu Metoděje Vlacha, založeného městem Mladá Boleslav v roce 2001, jemuž mladoboleslavský Aeroklub pro jeho stále se rozrůstající flotilu letadel zapůjčil místo v hangárech.

Zajímavá je i samotná budova, ve které muzeum sídlí. Je tvůrčím počinem Ing. Arch. Michala Hlaváčka, který se při zrodu projektu nechal inspirovat tvarem „neviditelného/stealth“ letadla F-117 Nighthawk. Vnitřní prostor hangáru je maximálně využit pro expozice, instalaci leteckých trenažérů a dalších interaktivních prvků spojených s letectvím. Budova návštěvníkům zároveň umožňuje sledovat pohyb na leteké ploše z tribuny i širšího okolí vyhlídkové věže. V moderním a vzdušném objektu nechybějí prostory pro posezení a odpočinek, stejně tak jako zázemí pro piloty a personál muzea anebo k pořádání konferencí.

Upozornění

Vyhlídková věž a seskokový simulátor mohou být v době nepříznivého počasí uzavřeny.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha, letadlo

Kontakty

Adresa:

Regnerova 114, 293 01 Mladá Boleslav

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 326 211 080

Přejít na web

Před vstupem do budovy muzea je k dispozici parkoviště.
Parkoviště

Parkoviště

Cyklisté vítáni! Muzeum je součástí cyklostezky Greenway Jizera. Před muzeem se nachází i stojany na kola.
Cyklisté

Cyklisté

Toalety jsou pro návštěvníky k dispozici.
WC

WC

V prostorách muzea je příjemná kavárna.
Občerstvení

Občerstvení

U muzea je dětské hřiště, přebalovací koutek je k dispozici.
Zázemí pro děti

Zázemí pro děti

Mohlo by vás zajímat