Go to content
Zámek Mnichovo Hradiště v létě

Počasí

Úterý 23.04.

11 ° C

Středa 24.04.

8 ° C

Čtvrtek 25.04.

6 ° C

TOP

Zámek Mnichovo Hradiště

Žádný jiný zámek není s osobností Albrechta z Valdštejna spjat tak silně, jako Mnichovo Hradiště. Seznamte se s tímto skvostem vrcholně barokní architektury.

Při prohlídce vzácně dochovaného zámku v Mnichově Hradišti nahlédnete do rodového sídla Valdštejnů, do zámeckého divadla s původními kulisami i do knihovny, kterou spravoval legendární svůdník Casanova.  

Rozsáhlé sídlo Valdštejnů nedaleko Mladé Boleslavi bylo do dnešní podoby upraveno na konci 17. století a dosud neztratilo nic ze svého kouzla. Spíš naopak! V zámeckých komnatách a sálech budete mít pocit, jako by tu Valdštejnové byli stále doma. Prohlédněte si jejich bohatě zdobené rodové sídlo, divadlo s funkční mašinérií, kostel sv. Tří králů a kapli sv. Anny, ve které je umístěna hrobka slavného vojevůdce třicetileté války Albrechta z Valdštejna. Učaruje vám i zahrada s vrcholně barokní salou terrenou – zahradním pavilonem, který sloužil jako pokoj k odpočinku i k příležitostným setkáváním.  

  • Zajímavost: Jeden z návštěvnických okruhů je věnovaný schůzce Svaté aliance, která se na zámku uskutečnila. K diplomatické schůzce se sešli rakouský císař František I., ruský car Mikuláš a pruský korunní princ Bedřich Vilém, aby uzavřeli protidemokratický pakt.  

Nahlédněte také do zdejší rozsáhlé knihovny. Obsahuje na 22 tisíc svazků, které sem byly převezeny z dalšího valdštejnského síla – ze zámku Duchcov. Právě tam o knihovnu pečoval legendární svůdník žen italského původu Giacomo Casanova. 

  • Tip pro vás: Ve druhém patře zámku sídlí Muzeum města Mnichovo Hradiště. Jeho atrakcí je velký sádrový model Drábských světniček – skalních světniček po zaniklé husitské pevnosti, nacházejících se jen pár kilometrů od města.  

Původně renesanční zámek přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna a jeho rodu po bitvě na Bílé hoře. Barokní výstavba byla motivována zejména potřebou vytvořit reprezentativní sídlo rodu. 

K zámku přibyly sousední objekty jako konírna, jízdárna či kočárovna a vznikl tak mimořádně cenný komplex.  

Kam dál?

Spojte návštěvu zámku se sladkým gastronomickým zážitkem. Zámek se nachází sotva deset minut pěší chůze od Masarykova náměstí. Než k němu dojdete, nechte se nalákat do podniku Holka s buchtou. Ale pozor: otevřeno je pouze ve středu, v pátek a v sobotu. Anebo zajděte do Kafé Ořech, kde si kávu, sladkosti i lehčí jídla vychutnáte v architektonicky zdařilém moderním prostoru.

Socha sv. Anny před kostelem Tří králů

Kontakty

Adresa:

V lipách 148, 295 01 Mnichovo Hradiště

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 326 773 098

Přejít na web

Parkoviště je k dispozici cca 400 m od zámku.
Parkoviště

Parkoviště

Exteriér zámeckého areálu je přístupný z parkoviště podle směru šipek. Prohlídky interiéru nejsou bezbariérově přístupné.
Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup

Vstup s vašimi zvířecími mazlíčky je povolený pouze do areálu zámecké zahrady a to výhradně na vodítku.
Mazlíčci

Mazlíčci

Do zámeckého parku je zakázán vjezd jízdních kol. Svá kola můžete uzamknout u stojanů, které jsou k dispozici před vstupem do pokladny.
Cyklisté

Cyklisté

Přímo v areálu zámku máte možnost lehkého občerstvení. Pokud by vás přepadl větší hlad, do Podzámecké restaurace je to od zámku pouhých 5 minut chůze.
Občerstvení

Občerstvení

Mohlo by vás zajímat