Go to content
Cyklovýlet

Počasí

Čtvrtek 13.06.

19 ° C

Pátek 14.06.

16 ° C

Sobota 15.06.

18 ° C

Cyklovýlety

Za historií jižního Mladoboleslavska

Krajina jižně od Mladé Boleslavi skrývá mnoho zajímavých cílů v podobě technických památek, zámků i moderně pojatých muzeí.

Projeďte se krásnou krajinou Mladoboleslavska, poznejte středočeské památky i zdejší automobilovou a cukrovarnickou historii.   

Svou cestu tentokrát začněte od vlakové zastávky Zdětín u Chotětova, kde se napojíte na cyklostezku, která vás bezpečně dovede do města Benátky nad Jizerou. Zdejší renesanční zámek má fasádu zdobenou sgrafity a sídlí v něm třeba Muzeum Benátecka, Muzeum hraček i informační centrum. Odsud se pak chvíli projedete po známé Greenway Jizera, a to do nedalekých Dražic. Cestu vám budou zpříjemňovat výhledy nejen do širokého okolí, ale i na zříceninu hradu Dražice. 

  • Zajímavost: Zámek Benátky nad Jizerou býval v minulosti centrem kulturního dění a navštěvovala jej řada významných osobností. Skladatel Bedřich Smetana působil v rodině Thunů, jimž zámek v 19. století patřil, jako učitel hudby, a slavný astronom Tycho Brahe při svém ročním pobytu jej dokonce nechal přebudovat, aby lépe vyhovoval pozorování oblohy. Jemu je dnes v benáteckém muzeu věnována část expozice s mnoha astronomickými přístroji, které si můžete i vyzkoušet 

Pokračujte Svatojiřským lesem přes Struhy, Čachovice a dále po cyklostezce Taxis, pojmenované podle rodu Thurn-Taxisů, který sídlil na nedalekém zámku Loučeň. Tady prozkoumejte nejen místní prohlídkové okruhy, ale v zámeckém parku také netradiční Labyrintárium s dvanácti rozličnými labyrinty a bludišti. Lesní cestou, po červené turistické značce,  dojedete do Jabkenic sPamátníkem Bedřicha Smetany a kostelem s mohutnou dřevěnou zvonicí. Dále vás trasa zavede do Dobrovic, kde se opět vyplatí sesednout z kola – tentokrát k návštěvě Dobrovických muzeí, ve kterých se ponoříte do tajů cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství.  

  • Tip pro vás:  Hned ze začátku cesty se v kavárně la hlína v Benátkách nad Jizerou můžete nakopnout kávou z regionální pražírny a k tomu i přikousnout něco malého. V Loučeni si na zámku zajděte na českou klasiku do známé Vtipné kaše. V centru Mladé Boleslavi se najíte například ve stylové, do skály vytesané restauraci Graal ve skále. Za návštěvu stojí i podniky jako Jihočeská Hostěnice či Restaurant & Bar No10. 

Přes Sýčinu, Nepřevázku, přírodní park Chlum a údolí Klenice se dostanete do Mladé Boleslavi. Přivítá vás majestátní mladoboleslavský hrad a palác Templ s multimediální expozicí. Fanoušky technických památek nadchne Škoda muzeum nebo moderní Letecké muzeum Metoděje Vlacha 

Začátek trasy:

Zdětín u Chotětova

Délka trasy:

52 km

Časová náročnost:

3,5 hodiny

Konec trasy:

Mladá Boleslav

Převýšení:

+80 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat