Go to content
Cyklostezka Po stopách Českých králů

Počasí

Úterý 06.06.

19 ° C

Středa 07.06.

19 ° C

Čtvrtek 08.06.

18 ° C

Cyklovýlety

Po stopách českých králů

Malebným údolí Berounky v okolí Berouna vede nenáročná cyklostezka. Pojedete po stopách českých králů od zámku Nižbor do Tetína a dále údolím řeky Berounky až do Karlštejna.

Putování po stopách českých králů si můžete rozdělit do několika kratších úseků – méně frekventovaný z Nižboru do Berouna, vhodný i pro menší děti (10 km), a náročnější z Berouna do Karlštejna (16 km). Do výchozího místa či domů se můžeme i s kolem vrátit vlakem. Celá trasa je totiž vedena podél železnice.

Cyklovýlet začíná u nádraží v Nižboru, kde můžete navštívit architektonicky zdařilou nádražní hospodu Zastávka Nižbor. Přejedete most přes řeku Berounku do centra obce, nad níž se tyčí zámek, nabízející zajímavou expozici věnovanou keltské kultuře. Za mostem se vydáte vpravo, čímž se napojíte na cyklotrasu „Po stopách českých králů“, kolem dráhy BMX a dětského hřiště, kde uvidíte cyklostezku vedoucí zpět pod most (možnost koupání). Povede vás po pravém břehu řeky až k lávce ve Stradonicích, kde na vrchu nad obcí bývalo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid u nás.

Dále pokračujte po místních komunikacích. Na pátém kilometru trasy můžete přejet přes lávku do Hýskova, kde se můžete občerstvit i vykoupat, a poté se vrátit zpět na pravý břeh Berounky. Pojedete dále po zmíněné cyklotrase údolím a lesním úsekem nad řekou a podél chat až k lávce, přes kterou se dostanete na druhý břeh. Za lávkou podle značení odbočte vpravo a až minete domky na předměstí Berouna, podjeďte silniční most za hřištěm. Projedete okolo válečného bunkru a hned za ním se dáte po lávce do centra Berouna. Jen pozor – na lávce platí zákaz jízdy na kole, takže musíte své kolo vést. Přes berounský ostrov, kde se nachází aquapark a zimní stadion, se dostanete k Pražské bráně, kterou vstoupíte na Husovo náměstí v centru města. Můžete zde navštívit Muzeum Českého krasu, Geopark Barrandien nebo navštívit některé z restauračních zařízení. Pokud chcete město poznat blíže, za návštěvu stojí Městská hora (asi 300 metrů západně), kde kromě rozhledny naleznete lesopark s dětským hřištěm a medvědáriem.

Jakmile budete připraveni pokračovat dále, dejte se na jih po cyklotrase 0052 až k berounskému nádraží, kde se napojíte na cyklotrasu „Stezka svaté Ludmily“. Alternativou by zde za normálních okolností bylo pokračování po cyklotrase „Po stopách českých králů“ po levém břehu Berounky, ale bohužel kvůli padajícímu kamení z okolních skal je tato část uzavřena.

Vás tedy čeká stoupání do obce Tetín. Ale nebojte, fyzicky namáhavější trasa se vám patřičně odmění. Z hradiště bájné kněžky Tety se otevírá nádherný výhled na líně se vinoucí řeku Berounku, která protíná Český kras. Místo je památné díky sv. Ludmile, babičce sv. Václava, která právě na Tetíně zemřela mučednickou smrtí. Až si místo prohlédnete, pokračujte zmíněnou cyklotrasou dolů do údolí, kudy se podél řeky dostanete do Srbska. Ze Srbska pokračujte po levém břehu Berounky (opět) po cyklotrase „Po stopách českých králů“, až dojedete do Karlštejna. Největší klenot mezi hrady u nás – zmíněný Karlštejn, postavený  Karlem IV. roku 1348 – není potřeba zdlouhavě představovat. Cestu k němu si pomalu vychutnáte i díky pěší zóně, kde budete muset sesednout z kola.

Poslední část cyklotrasy vás zavede přes Hlásnou a Zadní Třebaň do Řevnic. Cestou potkáte několik místních pivovarů – pivovar Bobr a pivovar Řevnice. Pokud se již zde rozhodnete nějaké pivo ochutnat, klidně můžete, zpět domů vás poté odveze vlak. Můžete si ale nechat pivo natočit s sebou a pokračovat do poslední štace vašeho výletu – do Dobřichovic. U jezu v Dobřichovicích se nachází místní zámek, který dotváří malebnost místa. Dopřejte si zde u řeky poslední relax a jakmile budete připraveni, stačí jen přejet lávku k dobřichovickému nádraží a vlakem se vrátit na výchozí místo výletu či domů.

Začátek trasy:

Nižbor

Délka trasy:

37 km

Časová náročnost:

5-7 hodin

Konec trasy:

Dobřichovice

Převýšení:

stoupání 243 m, klesání 268 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat