Go to content
Kouřim

Počasí

Neděle 21.07.

27 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Úterý 23.07.

26 ° C

Pěší výlety

Okolo Kouřimi po stopách prvních Slovanů

Trasa, kterou zvládnou i vaši nejmenší, vede starověkým slovanským hradištěm i kdysi významným královským městem.

V Kouřimi skutečně projdete staletími. Od dávného slovanského hradiště se tu křivolakými uličkami dostanete k vzácnému románsko-gotickému chrámu sv. Štěpána, jedinečné středověké opevnění vás zavede k barokní kapli od Santiniho a náměstí s prvorepublikovou atmosférou doplní dotek lidových tradic veskanzenu.  

Začněte na kouřimském náměstí s dominantou chrámu sv. Štěpána a samostatně stojící zvonicí. Ta je jednou ze dvou v Česku, kde jsou zvony zavěšené opačně – srdcem vzhůru a zvoní se na ně pomocí pedálů. Od kostela vás nostalgické uličky dovedou k bývalému Panskému mlýnu, kde začíná naučná stezka Stará Kouřim. Nepřehlédnutelný Lechův kámen, kde se podle pověsti usadil bratr praotce Čecha, malebná kaplička sv. Víta či Libušino jezírko tvoří část dávného hradiště, jehož valy jsou stále patrné. Také jsou odsud krásné výhledy na královské město Kouřim i jeho okolí.    

  • Zajímavost: Na náměstí si všimněte drátěné zeměkoule s rovnoběžkami a poledníky. Je to památník astronomického středu Evropy, který je průsečíkem 50. rovnoběžky a 15. poledníku. Používá se k určení přesného času a dalších astronomických výpočtů, třeba času východu a západu Slunce či Měsíce. Vlastně to znamená, že středoevropský čas je přesný pouze a jen v tomto bodě, všude jinde už se trošku liší. Tak například na nejzápadnějším místě České republiky je oproti Kouřimi o 12 minut méně, na východě země pak o celých 15 minut více. Na náměstí je však jen památník, skutečný bod leží v poli kousek za Lechovým kamenem. 

Cestou zpět do města půjdete kolem středověkého opevnění, které obklopuje celý střed města. Nejlépe jej uvidíte, když od kostela odbočíte uličkou do parku Na Hradbách nebo poté, co z náměstí projdete jedinou dochovanou bránou, Pražskou, a vydáte se stezkou podél vrcholu hradební zdi. Na jejím konci pak můžete obdivovat kapli Panny Marie Pomocné vystavěnou podle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Opevnění je mimořádně zachovalé a jako jediné u nás je národní kulturní památkou. 

Na jižním okraji města leží Muzeum lidových staveb, které rozhodně stojí za návštěvu. Stavení ve skanzenu totiž v průběhu roku ožívají. Při národopisných pořadech se tu předvádějí stará řemesla, pečou buchty i chleba a v chalupách zastihnete jejich dávné obyvatele v dobovém oblečení při různých tradičních činnostech a zvycích. Že jsou vám některá stavení povědomá? Pravděpodobně jste je viděli v jedné z mnoha českých pohádek. Centrum města zas můžete znát díky oblíbenému seriálu Bylo nás pět.  

  • Tip pro vás: Občerstvení v Kouřimi najdete na náměstí. Najíst se můžete v restauraci Steak & Salad či v restauraci a kavárně Jenom tak. Máte-li chuť na kávu, VOTOM Kafe vás nezklame, víno si pak dejte ve Vinotéce čp. 47, kde si třeba můžete i zamuzicírovat s majitelem. Originální suvenýr zakoupíte v LIKERII, která chutné alkoholické nápoje nejen prodává, ale také vyrábí. Před návštěvou města doporučujeme ověřit otevírací dobu, některé podniky mají otevřeno jen sezónně. 

Na náměstí nepřehlédněte budovu Staré radnice, kde nyní sídlí Muzeum Kouřimska. V zajímavé expozici vyzkoušíte interaktivní 3D model středověké Kouřimi, prohlédnete si mnoho archeologických a historických artefaktů z dějin města a v měšťanském pokoji poznáte, jak žili a oblékali se měšťané v 19. století. Muzeum vám také zajistí prohlídku chrámu sv. Štěpána. 

Začátek trasy:

Kouřim

Délka trasy:

4,6 km

Časová náročnost:

1,5 hodiny

Konec trasy:

Kouřim

Převýšení:

+56 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat