Go to content
Velký Blaník - léto

Počasí

Neděle 21.07.

25 ° C

Pondělí 22.07.

24 ° C

Úterý 23.07.

24 ° C

Pěší výlety

Na bájný Blaník

Výlet na bájnou horu Blaník má své kouzlo v každém ročním období. A z ikonické rozhledny na vrcholu máte jako na dlani skoro polovinu Čech.

Na bájemi opředenou horu Velký Blaník můžete vystoupat z různých stran. Tato okružní trasa začíná nad Louňovicemi pod Blaníkem a není příliš náročná, dá se zvládnout i s dětmi. Navíc velká část cesty vede po naučné stezce S rytířem na Blaník, o zábavu nejen pro ně tak máte postaráno. 

Z parkoviště Pod Velkým Blaníkem se vydáte po červené turistické značce. Stoupání je zpočátku mírné, ale od místa, kde na vás ze země vykukuje obrovská kamenná hlava blanického rytíře, už se při výšlapu zadýcháte. Tím námaha nekončí, budete-li se chtít dostat až na vrchol ikonické rozhledny ve tvaru husitské hlásky, čeká vás ještě 107 schodů. Jejich zdolání vyžaduje trochu odvahy, žebříkové stupně vedoucí nahoru jsou dost příkré. Výhled je ale impozantní – lze odsud vidět téměř polovinu Čech. Rozhledna je otevřena celoročně, mimo sezonu však jen o víkendech.  

  • Zajímavost: Pověst o blanických rytířích má mnoho podob. V té nejznámější spí v nitru hory Blaník rytíři sv. Václava a až bude českému národu nejhůře, vyjedou mu na pomoc. Není však jedinou, která se k hoře váže. Uvnitř hory prý plyne čas jinak. Zatímco tam uběhne jen jeden den, venku je to celý rok. 

Výstupem na rozhlednu zajímavosti Velkého Blaníku nekončí. Pokračujte dál po červené značce a naučné stezce až ke kopii základního kamene Národního divadla, který byl vylámán ze Slepičí skály opodál.  

  • Tip pro vás: Protáhněte si výlet z Blaníku po červené až směrem ke Kondraci, najdete tu Dům přírody Blaníku. Expozice o přírodě a geologii Blaníku s interaktivní 3D mapou okolí, spousta hravých prvků pro děti i občerstvení s posezením uvnitř či venku potěší nejednoho poutníka. A nejen děti pobaví i zdejší atrakce – když u brnění blanického rytíře nahlédnete pod poklop do skály, uslyšíte oddechování a hlasy rytířů. V nedaleké Kondraci si pak můžete zajít na zmrzlinu nebo si dát oběd v oblíbené restauraci U Matoušků 

Zvolíte-li kratší okružní trasu, nesmíte cestou zpátky minout Veřejovou skálu – místo, kudy se prý podle legend vchází do hory za rytíři. Od rozcestníku nad Slepičí skálou vás k ní dovede zelená značka. Dál už cesta jen klesá až zpátky k výchozímu parkovišti. 

Zbývají-li vám síly a čas, vyjděte si ještě na sousední Malý Blaník. Společně s Velkým Blaníkem tvoří naši nejmenší chráněnou krajinou oblast. Výšlapu nebudete litovat. Kromě výhledu na Velký Blaník tady objevíte zříceninu kaple sv. Máří Magdaleny, v jejímž středu roste památný strom – mohutný smrk. A jako odkaz na dávnou keltskou minulost najdete na dohled od kaple do skály zaseknuté Thorovo kladivo a o kus dál dřevěnou sochu keltského válečníka.  

Začátek trasy:

Parkoviště, Louňovice pod Blaníkem

Délka trasy:

3,7 km

Časová náročnost:

1,5 hodiny

Konec trasy:

Parkoviště, Louňovice pod Blaníkem

Převýšení:

+178 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat