Go to content
Chrám sv. Barbory a GASK v Kutné Hoře na podzim

Počasí

Čtvrtek 13.06.

13 ° C

Pátek 14.06.

15 ° C

Sobota 15.06.

17 ° C

Pěší výlety

Z Kutné Hory do údolí Vrchlice

Okružní naučná stezka z Kutné Hory vás zavede do míst, která inspirovala spisovatele Jaroslava Vrchlického.

Tak jako je krásné centrum Kutné Hory, je malebné i jeho okolí. Vyrazit na průzkum můžete všemi směry. Tentokrát se však vydejte na jih od města zapsaného na seznam UNESCO. 

Začít můžete přímo v centru města nebo se popovézt vlakem na zastávku Kutná Hora, předměstí. Sice si trasu krapítek zkrátíte, ochudíte se tak ale o nádherné a neotřelé výhledy na chrám sv. Barbory. Od mostku v kutnohorské čtvrti V Hutích následujte červené značení, které vás provede malebným údolím s mnoha přírodními zajímavostmi, romantickými zříceninami starých mlýnů i pozůstatky po starém dolování stříbra. 

  • Zajímavost: Rozkvetlé jarní údolí říčky Vrchlice si při svých procházkách zamiloval Emil Frýda. Ten byl místními přírodními krásami natolik okouzlen, že se přejmenoval na Jaroslava Vrchlického a pod tímto pseudonymem vstoupil do české literatury 19. století. Spisovatelův reliéf je vytesán do pískovce na začátku údolí (viditelný od chrámu sv. Barbory). Další ze známých osobností, které si toto údolí oblíbily, byl kutnohorský rodák Josef Kajetán Tyl. Podle některých zdrojů jej právě tato místa se zurčící vodou a šumícími bory na skalinách roku 1834 inspirovala k napsání textu písně „Kde domov můj“, která se pro krásu svých slov stala českou národní hymnou. 

Poté, co dojdete až pod hráz Velkého rybníka, vás čeká jedinečný pohled na dva vodopády vysoké 3,5 a 7 metrů. Od hráze následujte modrou značku, která vás zavede do Bylan. Malou odbočkou se dostanete ke kamennému akvaduktu z 15. století nebo ke štole Bylanka. 

Výlet můžete ukončit opět na vlakové zastávce, ze které jste vycházeli, nebo dojít zpět do centra města pěšky, kde uspokojí vaše chuťové buňky kvalitní lokální gastronomie. Zavítejte například k Dačickému, do restaurace V Ruthardce nebo se posilněte ve Factory – Bistro Cafe Bar.

  • Tip pro vás: Celou trasu lze projít pěšky, projet na kole, pro dobrodružnější maminky je sjízdná i s kočárkem. Není však bezbariérová, je třeba občas počítat s náročnějšími terénními překážkami, například se skalními stupni či výmoly.

Začátek trasy:

Kutná Hora

Délka trasy:

14 km

Časová náročnost:

4,5 hodiny

Konec trasy:

Kutná Hora

Převýšení:

+100 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat