Go to content
Cyklovýlet, podzim, Veltrusy

Inspirace

Cyklovýlety plné podzimních barev

25. 9. 2023

Nechte se unášet podzimem! Počasí je tak akorát, stromy se začínají zabarvovat a vytvářet nádherné scenérie, příroda voní a láká k cyklovýletům. Kam to bude? Nechte se inspirovat, přinášíme hned tři podzimní tipy.

Vlašimské aleje, podzim
i
Vlašimské aleje, podzim
Autor: František Ortmann

Vlašimské aleje aneb síla stromů

Listí na stromech hraje všemi barvami – pokochejte se ze sedla kola při okružním výletě kouzelnou přírodou Jinošovského a Vorlinského údolí. Vlašimské aleje vás nadchnou. Po trase vedené většinou mimo silnice s provozem motorových vozidel navštívíte nejen poutní místa Podblanicka, ale i jednu z nejmladších rozhleden v republice a romantický bývalý panský dvůr Skalkov.

Z Vlašimi se zámkem a krásným parkem cyklotrasa vede téměř horským terénem přes městský les Březina, kolem řeky Blanice přes Měsíční údolí se skautskou základnou. Dojedete do Hrádku u Vlašimi – hlavnímu mariánskému poutnímu místu celé oblasti. Z rozhledny Kalamajka na Javornické hůře si prohlédnete takřka celé Podblanicko. S orientací vám pomohou kvalitní a podrobné popisy s fotografiemi. Neminete ani Polánku s panskou hutí na železnou rudu, která se v oblasti v 18. století těžila. Líbit se vám budou pohledné meandry Poláneckého potoka i romantické údolí řeky Blanice.

Dobřichovice cyklovýlet
i
Dobřichovice cyklovýlet
Autor: MCU, Libor Sváček

Po stopách českých králů

Nenáročná cyklostezka vede malebným údolím Berounky v okolí Berouna. Svezete se po stopách českých králů od zámku Nižbor po Tetín a dále až do Karlštejna. Putování si klidně můžete rozdělit do několika kratších úseků – méně frekventovaného z Nižboru do Berouna, vhodného i pro menší děti, a náročnějšího z Berouna do Karlštejna. Do výchozího místa nebo domů se pak můžete klidně i s kolem vrátit vlakem, celá trasa je totiž vedena podél železnice.

Kde se posilnit před cestou? V nádražní hospodě Zastávka Nižbor. Pokochejte se výhledem na místní zámek s expozicí věnovanou keltské kultuře a pak už se napojte na cyklotrasu Po stopách českých králů. Dovede vás do Stradonic, kde bývalo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid u nás. V Hýskově se můžete občerstvit i vykoupat, v Berouně si dopřejte dostatek času na jeho prohlídku. Navštívit tam můžete i Muzeum Českého krasu nebo Geopark Barrandien.

U berounského nádraží se napojíte na cyklotrasu Stezka svaté Ludmily a vystoupáte na Tetín. Za trochu námahy to stojí: z hradiště bájné kněžky Tety se otevírá nádherný výhled. Pokračujte do Srbska a dále opět po cyklotrase Po stopách českých králů až k lákavému hradu Karlštejn. Poslední část trasy vás zavede kolem pivovaru Bobrpivovaru Řevnice. Malebnost cílových Dobřichovic dotváří místní zámek.

Zřícenina Zvířetice
i
Zřícenina Zvířetice
Autor: MCU Libor Sváček

Panoramatický výlet pod zříceninami až do Mladé Boleslavi

Výlet nabitý krásnými podzimními barevnými výhledy začíná v Krnsku pod unikátním viaduktem a znovuožívajícím zámkem Stránov. Těšte se na mnoho dalších hradů a hradních zřícenin, kulturu v podobě návštěv města a muzeí i na to, že se pěkně svezete a získáte nezapomenutelný zážitek.

Po Greenway Jizera se vydejte do Vince s dominantním románským kostelíkem. Pak už začněte vyhlížet majestátní mladoboleslavský hrad na ostrohu – sílo Muzea Mladoboleslavska. Tok řeky Jizery vás dovede pod zříceninu hradu Michalovice a dále do Podhradí, nad kterým se tyčí pohádková zřícenina hradu a zámku Zvířetice. Odbočte směr Bakov nad Jizerou, Dolní Strakory, Valy a Plazy a přes Řepov se vraťte do Mladé Boleslavi. Pokud vás kolo ještě neomrzelo, projeďte se po městských cyklostezkách historickým centrem města. Po třídě Ludvíka Kalmy a Volkharda Kohlera také můžete dojet přímo do ŠKODA Muzea, kde „přesedláte na vlnu motorů“ a svůj výlet tak stylově zakončíte.


Podobné články