Go to content
Jelen na zámku Konopiště, obora Stará Myslivna

Buďte v obraze

Světový den zvířat stylově: podzimní výlet za zvířátky ve středních Čechách

4. 10. 2022

Na 4. října byl stanoven Světový den zvířat. Co takhle oslavit ho podzimní návštěvou zvířat, která žijí ve středočeských zoologických zahradách, zooparcích, oborách a medvědáriích?

Milovníci zvířat, zbystřete – tenhle výlet bude pro vás! Světový den zvířat se každoročně připomíná 4. října – v den svátku svatého Františka z Assisi, který o opuštěná, nemocná a týraná zvířata pečoval a stal se jejich ochráncem. Většina zvířecích příbytků má své brány pro návštěvníky otevřené celoročně, udělejte si výlet!

Pospěšte si, než zavřou

Krmení pštrosa emu ve Farmparku Soběhrdy
i
Pštros emu ve Farmparku Soběhrdy
Autor: Farmpark Soběhrdy

Vydejte se na pomyslnou cestu kolem světa ve Farmparku Soběhrdy, kde se s láskou starají o zvířata z celého světa. Mnohá z nich jsou tak ochočena, že je v přítomnosti chovatele můžete nakrmit – samozřejmě podle pravidel.

Potkáte lamu krotkou z Jižní Ameriky, africké watusi, australské pštrosy emu i klokánky Bennetovi. V asijské části potkáte jaka domácího, velblouda drabaře i vodní buvoly, v evropské části pak prasátka kudrnatá i nutrie. Potkáte i spoustu dalších zvířecích kamarádů, ale pospěšte si, Farmpark Soběhrdy má své brány pro návštěvníky letos otevřeny jen do konce října.

Až do konce listopadu máte možnost na vlastní oči vidět, jak se žije zvířatům s handicapaem, a to v paraZoo poblíž vlašimského zámku. Ne všechna zvířata měla to štěstí, že jsou zdravá a mohou žít ve volné přírodě. Na čtyři desítky těch trvale handicapovaných žije právě zde. V blízkém rozlehlém parku si nezapomeňte zahrát hru, která vás rázem přenese do pohádkového světa. Jmenuje se DUPY-DUP, aneb dupeme po parku s ježkem Kubou. Projděte se po parku, zastavte se na místech s QR kódy, odpovězte správně na otázky a získejte za to drobnou odměnu v Podblanickém infocentru.

Netradiční zážitek na vás čeká v přírodním parku Povodí Kačáku na farmě s příhodným názvem Oslí stezka. Umožní vám vyzkoušet si výlety s oslíkem, oslí trekking, asinoterapii a mnoho dalšího. Zaručen je zážitek pro všechny věkové kategorie: menší děti se mohou na oslíkovi svézt a dospělí si v jeho přítomnosti krásně odpočinou. Všichni si navíc rozšíří povědomí o tom, jak se tato zvířata chovají a přemýšlejí. Stihnete výlet ještě letos na podzim? Od prosince a v průběhu zimy budou totiž možné pouze individuální programy.

Zelčín, Zájezd, Zoo Chleby… nabídka je pestrá celoročně

Lemuři v Zooparku Zájezd
i
Lemuři
Autor: Eva Sotkovská

Přímý kontakt, to je oč tu běží. A tak si zajeďte do Zooparku Zelčínnejvětšího kontaktního zooparku u nás. Leží nedaleko Mělníka a jeho chloubou jsou fjordští koně, připomínající tak trochu hřebce z doby ledové. Vyzkoušejte si krmení, procházku s kozou na vodítku, a aby byl zážitek opravdu kontaktní, ubytujte se přímo na statku v apartmánech, chatkách anebo týpí.

Těšte se na zážitek v podobě krmení zvířat v Zooparku Zájezd, jen co by kamenem dohodil od zříceniny hradu Okoř. V expozici s terárii uvidíte největší veřejně přístupnou kolekci chameleonů na světě. V zooparku se můžete zúčastnit krmení zvířat anebo se sami stát ošetřovatelem a v doprovodu odborníka si vyzkoušet, co vše za pět hodin musí takový ošetřovatel zvládnout – od úklidu a přípravy žrádla až po samotné krmení a mazlení se zvířaty.

Láká vás exotika? Prohlédněte si atraktivní exotické druhy zvířat ve vůbec první porevoluční nestátní oficiální zoologické zahradě v České republice. Stala se jí v roce 1997 Zoo Chleby poblíž Nymburka. Poznáte takové pány zvířat jako jsou amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, dvojzoborožec indický anebo tukan pestrý. Dohromady je tu k vidění přes 420 zvířat ve zhruba 120 druzích. Zastoupeny jsou všechny skupiny od nejpočetnějších savců a ptáků, přes plazy a obojživelníky až po ryby a bezobratlé ze všech kontinentů kromě Antarktidy. Nenechte si ujít komentované prohlídky, výukové programy a další akce, které se tu hojně pořádají. Po celý rok je z čeho vybírat.

Jeleni a medvědi – kam za nimi?

Medvěd
i
Medvědárium Beroun
Autor: Jan Valečka

Brum, brum, brum… zamiřte z přírody do města. Takřka v srdci královského města Beroun na Městské hoře je volně přístupné medvědárium. Vydejte se pozdravit medvěda Kubu, kterého znáte z večerníčku Méďové. Budete koukat, jak krásný a rozlehlý výběh v Berouně má.

A kam dál za medvědy ve středních Čechách? Třeba do Kladna. V zámeckém parku v medvědáriu našly bezpečný domov medvědice Míša a její matka Marta poté, co byl na hřebík pověšen jejich pohnutý cirkusový život.

Další večerníčkoví medvědi Agáta a Martin žijí na hradě Točník, otevřeném letos do konce října. Čeká tu na vás také Medvědí naučná stezka. Není dlouhá, ale najisto vás k medvědínu a medvědům zavede. Na trase je umístěno sedm tabulí se zajímavými informacemi o medvědech i jejich spojitosti s místním hradem.

V hradním příkopu zámku Konopiště žije medvěd ušatý pojmenovaný Jiří. Řadí se k medvědům himalájským pocházejícím z vysokých kopců v Asii. Patří mezi obratné stromolezce a až na drobný hmyz je stoprocentním vegetariánem.

A kam za jeleny? Na podzim také k habsburskému zámku Konopiště. Pro bohatá stáda divé zvěře v okolních lesích si ho kdysi oblíbil František Ferdinand d’Este. V malé obůrce Stará Myslivna spatříte daňky, jeleny sika i muflony. V říjnu zvládnete návštěvu Zooparku jeleni Homole poblíž Dobříše, v krásném a klidném přírodním prostředí středního Povltaví. Uvidíte daňky, jeleny, muflony, skot, bažanty, krocany, kamerunské kozičky i prasata. Hrdě tu vedle nich žije také místní páv. Od listopadu bude otevřeno podle počasí.

Dopřejte si zážitek, na který se nezapomíná

Lama, Vrchbělá
i
Lama, Vrchbělá
Autor: Vladimír Kiva Novotný

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá si zamilují malí i velcí, a to nejen proto, že se tu dá krásně relaxovat, poznávat okolí, jezdit na kole i na bruslích, hrát si na dětském hřišti anebo si dopřávat trochu adrenalinu v lanovém centru.

Magnetem jsou také roztomilá zvířata ve zdejší minizoo. Obdivovat můžete klid a vyrovnanost ovcí, pyšnou eleganci pávů i exotický vzhled emu hnědých. Na vlastní oči uvidíte kozu kamerunskou, holandskou i českou krátkosrstou. Budete zírat, jaké kousky předvádějí, blíží-li se chovatel s krmením. Otevřeno je celoročně, vstupné se neplatí.


Podobné články