Go to content
Plavba kajutovou lodiamoci

Buďte v obraze

Léto na jachtě: ve středních Čechách žádný problém!

14. 8. 2023

Dovolená na jachtě dávno není výsadou milionářů, vyplout dnes může každý – a dokonce k tomu ani nepotřebujete řidičské oprávnění, stačí rychlé zaškolení. Kam se vydat na krásnou dovolenou na lodi ve středních Čechách?

Za skvělou dovolenou na lodi nemusíte jezdit až k moři. Střední Čechy nabízejí rozsáhlou síť vodních cest s krásnými přírodními scenériemi i dvě rozlehlé přehrady. Naplánujte si vícedenní plavbu, vezměte partu přátel nebo rodinu a užijte si jedinečné dobrodružství a relax na vodě.

Plánování lodní trasy
i
Plánování lodní trasy
Autor: Ondřej Soukup

Opravdu pro každého? A bez papírů?

Až na pár výjimek si motorovou loď může půjčit skutečně každý plnoletý člověk. V půjčovně se ptejte po takzvaném malém plavidlu, kterým je motorová loď nepřesahující délku 20 metrů a kapacitu 12 osob, které má omezení rychlosti plavidla na maximálně 15 km/h. Personál půjčovny vás odborně zaškolí a můžete vyplout.

Pro řízení výkonnější a rychlejší lodi byste museli mít průkaz vůdce malého plavidla, který vydává Státní plavební správa. Ať tak či onak, řídit loď je zodpovědné a je dobré mít při ruce pomocníka – Plavebního průvodce po Labi a Vltavě.

Kajutová loď a zdymadlo Hořín
i
Kajutová loď a zdymadlo Hořín
Autor: Ondřej Soukup

Střední Labe – krajina jako v Holandsku

Od hranic s Pardubickým krajem až po Mělník nabízí Labe na 100 km vodní cesty, a díky tomu, že byla řeka v minulosti kanalizovaná, je plně splavná motorovou plavbou. Přidejte si k tomu okolní rovinatou krajinu, která přitahuje i cyklisty, a budete se cítit skoro jako v Holandsku. Pokračovat se dá i dále do Ústeckého kraje nebo až do Německa, v Mělníku je také možné odbočit proti proudu Vltavy.

Kde začít? Třeba v marině Týnec nad Labem. Půjčovna Kroměřížská plavební vám tu půjčí kajutovou loď na týdenní dovolenou. O zázemí se bát nemusíte, kajutová loď nabízí dostatek prostoru, místa na spaní v kajutách, kuchyňku, zásuvky na elektřinu, WC i sprchu. Při týdenní plavbě budete mít dostatek času poznat krásy středního Polabí: královská města s bohatou historií, jako je Kolín, Nymburk, Brandýs nad Labem či Mělník s vinařskou tradicí. Prozkoumáte lázeňské město Poděbrady, Hrabalovo Kersko nebo Čelákovice se zcela novým veřejným vývazištěm, kterých bude na středním Labi díky státním investicím v dohledné době přibývat jako hub po dešti.

Celou cestu až do Mělníka vás bude doprovázet i cyklotrasa Labská stezka – plavbu tak můžete krásně zkombinovat s cyklistikou či jiným kondičním sportem.

U Týnce nad Labem poznáte zajímavou raritu. Ve Veletově se nachází jediné námořní muzeum u nás, které dokumentuje historii Československé námořní plavby. Kudy k němu? Na říčním kilometru 927,9 odbočte do nenápadné Veletovské zátoky, kde vás uvítá skromná, ale hezká marina.

Další dobře vybavené kajutové lodě nabízí Ráj u vody v Čelákovicích, který má i vlastní vývaziště a relaxační zónu na břehu. Pokud si na velkou loď nevěříte nebo se chcete projet jen na pár hodin, můžete si tu půjčit i malý motorový člun. O kus dál je půjčovna Brandýské lodě, která půjčuje i kajutovou loď holandského typu. V prostoru mělnického přístavu si v Půjčovně plavidel Mělník můžete zapůjčit jak kajutové lodě, tak menší motorové čluny.

Marina Nelahozeves, kajutové lodě
i
Marina Nelahozeves, kajutové lodě
Autor: Ondřej Soukup

Dolní Vltava – to není jen Praha!

Vltava je nejdelší řekou u nás, protéká hlavním městem i úchvatnými přírodními scenériemi s hlubokými skalními údolími.

Vyplout můžete z Mělníka proti proudu Vltavy směrem do Vraňansko-hořínského plavebního kanálu – ve své době největšího technického díla v celé habsburské monarchii. Dnes je zapsaný jako kulturní památka, stejně jako secesní zdymadlo Hořín. Zastavte se v Zelčíně s lákavým zooparkem, kde zajišťují i splutí starého koryta řeky Vltavy na raftech.

V Nelahozevsi najdete jednu z nejhezčích marin u nás – Marinu Vltava s kompletním zázemím, ležící mezi dvěma zámky Nelahozeves a Veltrusy. Směrem ku Praze potkáte další půjčovny kajutových lodí: Napalubu.eu v Kralupech nad Vltavou a SP Praha, sídlící v Praze v zátoce holešovického přístavu.

Proplutí centrem Prahy je vzhledem k provozu velkých parníků a přetížení smíchovské plavební komory spíše pro zkušenější kapitány.

Na jih od Prahy se může hodit půjčovna Davle marina. Půjčuje ovšem pouze rychlejší čluny, na které potřebujete průkaz vůdce malého plavidla. Marina se soustřeďuje na vodní sporty jako vodní lyžování či wakeboarding, půjčit si tu můžete dokonce i vodní skútr.

Hezká plavba vás čeká z Davle směrem do Štěchovic, kolem soutoku Vltavy s vodáckou Sázavou a okolo ostrova sv. Kiliána s pozůstatky Ostrovského kláštera – ty uvidí jen ten, kdo připluje lodí. Ve Štěchovicích vás nejvyšší plavební komora u nás vyzdvihne přibližně o 20 metrů. Po zbytek plavby si vychutnáte úchvatnou krajinu s vysokými skalními stěnami a božským klidem.

Doplujete k hrázi Slapské přehrady, kde se většina lodí otáčí, protože chybí další plavební komora či lodní výtah. Pro menší lodě ale existuje řešení: Povodí Vltavy zajišťuje jejich převoz prostřednictvím podvalníku za traktorem. Nezapomeňte na včasnou objednávku.

Vltava učarovala i Bedřichu Smetanovi. Jeho dílo Vltava vzpomíná na Svatojánské proudy – původní koryto řeky, zaplavené Štěchovickou přehradou kvůli splavnění. Dnes tvoří součást plně splavné Vltavské kaskády.

Radovánky na Slapech, paddleboard
i
Radovánky na Slapech, paddleboard
Autor: Ondřej Soukup

Přehrada Slapy: lepší než u moře

Velmi oblíbená vodní nádrž nabízí místa pro koupání s písečnými plážemi, plně vybavená turistická letoviska a spoustu zábavy. Co byste řekli na to se právě tady trochu předvést a ukázat se na jachtě či motorovém člunu? Kajutové lodě půjčuje v Nebřichu půjčovna Napalubu.eu. Proplujete klidně celou přehradu od hráze až po Kamýk nad Vltavou.

Cestou se vyplatí udělat si zastávku ve dvou velkých marinách Modrá loděnice na Ždáni a v marině Hotelu Atlantida na Staré Živohošti. Obě lokality nabízejí výborné podmínky pro koupání a vyplatí se ubytovat se tu a užít si místní sportovní, společenské i kulturní vyžití. Pobavíte se při hraní tenisu a návštěvě zábavního parku TEPfactor. Najdete tu i další půjčovny, díky kterým si vyzkoušíte různé vodní sporty a radovánky jako šlapadla, paddleboardy či kánoe. V Kamýku nad Vltavou je veřejné vývaziště, tak jej využijte a vyšlápněte si na rozhlednu a zříceninu Vrškamýk.

Máte rádi více prostoru na lodi? Hausbóty, které si půjčíte v Častoboři nebo v Hřimeždicích budou přesně pro vás. Na Slapské přehradě se můžete projet i na motorovém člunu: vyzkoušejte například Půjčovnu Slapy, která má pobočku ve Ždáni i na Nové Živohošti. Tam se nachází také půjčovna Bongo Bongo. Slapy marine ve Skalici půjčuje jak pomalejší, tak rychlejší motorový člun.

Na přehradě panuje čilý provoz, dbejte proto maximální opatrnosti – do cesty se vám může dostat nejen jiná loď, ale i paddleboardista nebo plavec. I proto je tu rychlá plavba regulována.

Plachetnice, Orlík
i
Plachetnice, Orlík
Autor: Ondřej Soukup

Když na plachetnici, tak na Orlík!

Orlická přehrada má skvělé podmínky pro plachtění. Vodní plocha je dostatečně široká a dobře tu chytnete potřebný vítr. Pro trénink, než se vydáte na široké a nebezpečné moře, je přehrada ideální.

Plachetnice pro začátečníky i pokročilé vám půjčí například BWS Yacht v Trhovkách, Ajeto Yacht v Podskalí nebo Sporteli v zátoce Lavičky. Tam najdete i půjčovnu s malými motorovými loděmi Lodě na řece.

Na přehradě Orlík najdete mnoho zajímavých míst, kam vyplout. Začít se dá třeba u přehradní hráze a doplout až do jižních Čech k zámku Orlík nebo hradu Zvíkov. Přes noc můžete zakotvit v marině Popelíky, Hřebeny, Salaš nebo v jižních Čechách v Radavě či v Barrandovské zátoce u Velkého Víru. Nikde tam není nouze o místa ke koupání, restaurace i možnosti ubytování v kempech či penzionech.

Spát můžete i přímo na lodi – to pravé dobrodružství je zaručeno. S výběrem vhodných míst v zátokách vám rádi poradí přímo v půjčovně.

Tohle stojí za to navštívit


Podobné články