Známé turistické cíle jsou plné dalších návštěvníků, čekání ve frontách dokáže nepříjemně otrávit den a profláknutá místa jednoduše nejsou pro vás? Propadněte kouzlu míst, která rozhodně nejsou davovou záležitostí a všechna vás mile překvapí.
Nepatří mezi nejnavštěvovanější turistické mety, ale mají toho tolik co nabídnout. Pokud patříte mezi turisty, kteří rádi prozkoumávají neobjevená místa, čtěte dál. Máme pro vás 10 tipů na málo frekventovaná kouzelná místa ve středních Čechách, ať už vás to táhne na hrady a zámky, za lidovou kulturou, za technikou, do muzeí a galerií, na pietní místa, sakrální památky nebo třeba za slavnými osobnostmi.
Hrady a zámky – anebo přímo šlechtické ubytování?
Znáte Berchtold nedaleko Prahy? Víceúčelový areál se nachází nedaleko Prahy v obci Kunice – Vidovice, v malebném Ladově kraji. Nabízí jak krásné prostory historického zámku, který můžete poznat při komentovaných prohlídkách, tak také restauraci, hotelové ubytování, privátní wellness i Dětský ráj s pohádkovou zemí a stálou výstavou miniatur českých hradů, dětským a dopravním hřištěm. Během roku se tu pořádají rodinné akce, koncerty a divadla v zámku i pod širým nebem.
Co takhle zavítat na zámek Žleby? Ve velkolepém romantickém sídle rodu Auerspergů objevíte rozsáhlé sbírky zbraní, nábytku i originálních předmětů denní potřeby. Na koláčku si tam občas pochutnáte v zámecké kuchyni a na procházku si můžete zajít do přilehlého parku. Parkem dojdete až do obory s bílými jeleny, kteří jsou u nás raritou.
Točník a Žebrák tvoří největší české souhradí. Přijměte pozvání k výletu – kde jinde navštívíte hned dva hrady tak blízko u sebe? Točník býval původně pouze malým loveckým hrádkem, ale poté, co Žebrák poničil požár, ho nechal král Václav IV. přestavět na své nové sídlo. Na Žebráku rozhodně vystoupejte na hradní věž, která slouží jako rozhledna.
Lidová kultura, která neumírá
Za lidovou architekturou se nemusí jezdit jen do skanzenů. Vydejte se na Slánsko. Řada hodnotných vesnických staveb tu sice byla zdevastována v období socialismu, výjimkou v regionu je ovšem vesnice Třebíz. Zachráněn tu byl Cífkův statek s barokním štítem a klenutou bránou, který dal základ Národopisnému muzeu Slánska v Třebízi. Ta dnes patří k vesnicím, kde se úspěšně podařilo zapojit muzeum v přírodě do prostředí živé vesnice s výjimečně dochovanou historicky hodnotnou zástavbou. Na vlastní oči uvidíte několik památkově chráněných staveb dokládajících tradiční uspořádání české návsi, kostelík sv. Martina, kapličku s kašnou, Šubrtův statek, ševcovnu, výměnkovou chalupu i rodinný dům spisovatele a buditele Václava Beneše Třebízského.
Na Kokořínsku žili ti nejchudší z obce ve skalních obydlích. Jak se jim tam žilo? To zjistíte ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka, které pochází nejspíš z poloviny 19. století a je nejdéle obývaným kokořínským skalním obydlím – poslední obyvatelka se zde narodila a žila až do svých 82 let do roku 1982. Unikátní obydlí je zpřístupněno, a tak se sem můžete těšit na celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi.
Pietní místa a sakrální památky
Vydejte se do Všetat u Mělníka za osobností Jana Palacha. Přeměnou původního vesnického domu rodiny Palachových tu vznikl Památník Jana Palacha, jehož součástí je nová expozice představující dobu a činy této osobnosti v kontextu událostí 20. století. To vše v architektonicky zdařilé budově, která vypráví příběh sama o sobě.
Kolínu se někdy přezdívá Jeruzalém na Labi díky unikátnímu souboru židovských památek. Kolínská synagoga je největší synagogou postavenou u nás do 18. století. Nachází se v prostoru bývalého židovského ghetta a svoji současnou podobu získala na konci 17. století. Původnímu účelu sloužila do roku 1953, kdy kolínská židovská obec zanikla. Dnes se v ní pořádá mnoho slavnostních akcí a je skvostnou památkou, ve které nebudete vědět, co z jejího vybavení obdivovat dřív.
Co takhle vyrazit na místo spojené se svatou Ludmilou? Zavítejte na přemyslovské hradiště z 9. století jménem Budeč – je součástí obce Zákolany jen pár kilometrů od Prahy. Podle svatováclavských legend je místem, kde byl vyučován mladý kníže Václav. Část českých historiků se proto přiklání k názoru, že i zde kněžna Ludmila pobývala. Budeč je navíc nejstarším doposud stojícím kostelem v Čechách. Každý rok se tu konají oblíbené svatováclavské slavnosti. Budečskou rotundu sv. Petra a Pavla si můžete prohlédnout také díky průvodcovské službě, kterou zajišťuje Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Obdivuhodná technika a lidská zručnost
Škodovky se prohánějí všude a jejich rychlá kola už leccos dokázala. Zajeďte se podívat tam, kde je vystavena největší ucelená sbírka originálních závodních a okruhových speciálů. Svět Škodovek nedaleko Čerčan vítá velké i malé návštěvníky a jako bonus v něm uvidíte také autoškolové trenažery z minulého století.
Poznejte také krásu a pevnou tradici českého skla i její moderní podobu. Z chátrající historické technické památky, Huti František v Sázavě, kterou v roce 1882 nechal nedaleko místního kláštera postavit Josef Kavalír, se stalo Centrum sklářského umění. Užasněte v něm nad největší sbírkou moderního skla na světě anebo se rovnou zapište do některého z pořádaných sklářských kurzů a tradiční řemeslo si osahejte vlastnímu rukama.
Protože inspirace není nikdy dost…
Vskutku mimo davy turistů si užijete poučnou prohlídku Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Expozice Zločin a trest s tematikou druhé světové války není v místním horním zámku umístěna náhodně – během protektorátu se v něm usídlil tajemník říšského protektora Karl Hermann Frank. Ve stejné době se do dolního zámku stěhoval Reinhard Heydrich s rodinou.
Do Panenských Břežan se ovšem vyplatí nejen za poznáváním naší temné historie, ale také za jedinečnou architekturou – v parku u památníku stojí barokní skvost v podobě kaple od světoznámého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí si letos připomínáme třísté výročí.