Go to content
Svatostánek zvaný aron hakodeš v Synagoze v Kolíně

Počasí

Úterý 23.04.

8 ° C

Středa 24.04.

7 ° C

Čtvrtek 25.04.

5 ° C

Kolínská synagoga

Synagoga v Kolíně je největší synagogou postavenou u nás do 18. století a patří mezi nejstarší a nejcennější památky svého druhu v Čechách.

Areál kolínské synagogy se nachází v prostoru bývalého židovského ghetta. Svoji současnou podobu získala v rámci barokní přestavby probíhající v letech 1693–1696. Její stavba – na místě starší dřevěné modlitebny – započala v polovině 17. století a dokončena byla roku 1696. Nyní slouží k pořádání slavnostních akcí a je hojně navštěvovanou a obdivovanou kolínskou pamětihodností.

Svému účelu sloužila do roku 1953, kdy kolínská židovská obec zanikla. Poté celý objekt získalo město Kolín, které ho nejprve využívalo jako depozitář muzea, poté jako sklad kulturního střediska. Nezbytná rekonstrukce byla provedena v letech 1990–2000.

Vzácnou součástí vybavení synagogy je původní raně barokní schránka na svitek Tóry nazývaná aron ha-kodeš pocházející z konce sedmnáctého století. Z původního vybavení se dále dochovaly jedna řada lavic u zadní stěny a bohatě zdobená zábradlí almemoru (vyvýšené místo k předčítání Tóry) a ochozů v prvním patře. V roce 2010 byla na jižní galerii otevřena stálá výstava „Žili tu s námi“ věnovaná dějinám židovských obyvatel v Kolíně. V přízemí je umístěna pamětní deska připomínající židovské oběti první světové války.

Pohled z balkónu na interiér synagogy v Kolíně

Kontakty

Adresa:

Na Hradbách 157, Kolín, 280 02

E-mail:

[email protected]

Telefon:

+420 321 712 021

Přejít na web

K dispozici jsou placená parkoviště v blízkosti synagogy. Pro autobusy s turisty je rezervováno parkovací místo na nádraží.
Parkoviště

Parkoviště

Pro cyklisty jsou připraveny stojany na odložení kol na nádvoří objektu.
Cyklisté

Cyklisté

Nabíjecí stanice pro elektrokola jsou umístěné na nádvoří objektu.
Nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice

Pro návštěvníky jsou k dispozici toalety přímo v synagoze.
WC

WC

Mohlo by vás zajímat