Go to content
Koncert vážné hudby

Buďte v obraze

Za hudební tradicí do středních Čech

31. 7. 2023

Co mají společného Kolín, Beroun, Vysoká u Příbrami, Nelahozeves a Jabkenice? Tato místa poctili svými pobyty géniové zvučných jmen. Nechte se jimi inspirovat k výletu.

Vydejte se za Antonínem Dvořákem, Bedřichem Smetanou, jubilantem Václavem Talichem, který by letos oslavil 140. narozeniny, i za Františkem Kmochem, od jehož narození ve středočeských Zásmukách letos 1. srpna uplyne přesně 175 let. Poznáte místa, kde hudební skladatelé pobývali, která je inspirovala a jejichž atmosféra se promítla do slavných hudebních děl.

Kolín
i
Kolín
Autor: Roman Šulc

Jubilant Kmoch a jeho Kolín

Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině… tak se zpívá v písni, kterou z původní lidové písničky upravil František Kmoch. Díky němu je Kolín městem hudby a každoročně se v něm pořádá slavný mezinárodní festival dechových hudeb Kmochův Kolín. Muž, který založil první dechovou kapelu profesionální úrovně, se narodil ve středočeských Zásmukách, působil v Suchdole a v Červených Pečkách, a v roce 1873 se natrvalo přestěhoval do Kolína, kde měl již vybudováno výtečné renomé. Dům s číslem 50 v Kutnohorské ulici, ve kterém bydlel, zdobí pamětní deska. Vzdát hold mu můžete také na městském hřbitově na Zálabí. Anebo se vydejte na Kmochův ostrov, pojmenovaný… po kom asi?

V Kolíně si nezapomeňte prohlédnout zdejší historické náměstí a upravené Bartolomějské návrší, rozprostírající se kolem skvostné dominanty města – chrámu svatého Bartoloměje. Poblíž v Nové farní škole je umístěno Dvořákovo muzeum pravěku, jedna ze součástí Regionálního muzea v Kolíně, které ukrývá poklady. V samém centru města ve Veigertovském domě například seznamuje návštěvníky s historickým vývojem tohoto skvostného domu, v Červinkovském domě představuje trendy v bydlení a stylu života měšťanských vrstev 19. století, Kolín ve středověku i expozici věnující se hygieně a péči o tělo v průběhu staletí. Všechny jsou nominovány i v soutěži Muzeum roku 2023 – dáte jim svůj hlas?

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
i
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami
Autor: Kamila Kohoutová

Procházet se jako Antonín Dvořák

Mistr Antonín Dvořák přiměřeně dlouhé procházky miloval a nejspíš právě na nich čerpal inspiraci ke své tvorbě. Křížem krážem to měl prochozeno v okolí Nelahozevsi, odkud podél Vltavy chodíval k příbuzným do Kralup. Značená stezka tu dnes nese jeho jméno. Navštivte Dvořákův památník v jeho rodném domě v Nelahozevsi, co by kamenem dohodil od místního renesančního zámku, a podívejte se také do Veltrus, kde v parku a poté v zámku Dvořák koncertoval.

Poté se vydejte do Vysoké u Příbrami, kde mistr trávil letní měsíce: ocitnete se takřka v Rusalce, a to díky atmosféře zdejších hlubokých lesů a luk, kde mohly tančit vodní žínky ze slavné opery. Od Dvořákova památníku vede značená trasa k Rusalčinu jezírku. Se svými sousedy Dvořák také často a rád chodíval na nedalekou Svatou Horu. Budete-li se toulat po okolí, měli byste vědět, že mistr na začátku své hudební kariéry hrával i v mnoha vesnicích okolo Zlonic v kostelích či na místních zábavách.

Do Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami se vydejte za kulturou – nejen tou spojenou s mistrem Dvořákem. V jeho prostorách totiž letos opět probíhá Středočeské kulturní léto s pestrým programem.

Kde se vzala česká hymna? Josef Kajetán Tyl do písně Kde domov můj zakomponoval své dojmy z putování kolem říčky Vrchlice. Vydejte se v jeho šlépějích po značené Naučné stezce údolím Vrchlice z Kutné Hory k Vrchlického vodopádům a Velkému rybníku.

Procházka Svatojánskými proudy
i
Procházka Svatojánskými proudy
Autor: Filip Jakubský

Divoká inspirace Bedřicha Smetany

Za Bedřichem Smetanou se vydejte do Jabkenic poblíž Mladé Boleslavi. V domě, kde slavný hudební skladatel žil a tvořil, je dnes možné navštívit jeho památník. Dům stojící na okraji rozsáhlé obory s krásnými přírodními scenériemi, která mistra inspirovala, býval původně myslivnou. Dnes v něm prostřednictvím autentické expozice nahlédnete do života rodiny Smetanových.

A kam dál za Smetanou? Smetanova vyhlídka na Vltavu u Třebsína zůstává pro návštěvníky uzavřena, ale nic vám nebrání zadívat se odjinud do bývalých Svatojánských proudů v místě současné štěchovické přehrady, které pomyslně znějí v jeho symfonické básni Vltava z cyklu Má vlast. Hluboké údolí Vltavy se skalnatými srázy jen kousek na jih od Prahy je jako stvořené pro milovníky romantického putování krajinou. Za úchvatnými výhledy se vydejte na Naučnou stezku Svatojánské proudy, která začíná ve Štěchovicích poblíž soutoku Vltavy se zlatonosnou říčkou Kocábou. Devítikilometrová trasa vede po levém zalesněném břehu řeky až do Třebenic a prochází i nad známou trampskou osadou Ztracenka. Je dobře značená, nepodceňte však pevnou obuv a své síly – trasa patří k těm náročnějším.

Festival Talichův Beroun
i
Festival Talichův Beroun
Autor: Talichův Beroun

Prozkoumejte dílo a osudy „Berouňana“ Talicha

Umělecký i osobní život jednoho z nejvýznačnějších dirigentů 20. století Václava Talicha poznáte v berounské Pamětní síni Václava TalichaMuzeu Českého krasu. Proč právě v Berouně? Věhlasný dirigent tam v rodinné vile strávil poslední část svého života. Klidné útočiště tu v údolí Brdatky, jehož část dnes nese umělcovo jméno, našel poté, co ho již značně unavovala zahraniční angažmá a rozhodl se působit především v Československu. Vilu v těsném kontaktu s přírodou si tu pořídil roku 1936. V Pamětní síni jeho život a slávu dokumentují fotografie, vysvědčení, rukopisné poznámky, partitury, divadelní programy, dopisy přátel i obdivovatelů, vyznamenání, diplomy a čestná uznání.

Rok 2023 město Beroun vyhlásilo rokem Václava Talicha. Letošní 41. ročník slavného mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun, který propukne na konci září, tak oslavuje výročí dirigentova narození – letos v květnu od něho uplynulo rovných 140 let.


Podobné články