Go to content
Výlet lodí

Buďte v obraze

Výletní plavby: ideální volba pro letní cestování

3. 7. 2023

Probrouzdejte vody Vltavy i Labe na palubě výletních lodí. Vyjížďka parníkem je zážitek, z výhledů do okolní přírody oči přecházejí, pohoda zaručena. Dopřejte si výlety po okolí a užívejte léto!

Oblečte námořnické tričko, chytněte se kormidla, vyplouváme! Užijte si parádní letní zážitek na palubě výletní lodi a v okolí středočeských řek. Lodě Král Jiří, Korkorán, Kralupy, Fidelio, Florentina a mnohé další už jsou na nadšené turisty připraveny.

Cyklisté v Poděbradech a loď Král Jiří
i
Cyklisté v Poděbradech a loď Král Jiří
Autor: MCU Libor Sváček

Poděbradům kraluje Král Jiří

Dopřejte si nezapomenutelný výlet do Polabí. Vodami řeky Labe mezi Poděbrady, Nymburkem a také soutokem Labe a Cidliny brouzdá výletní loď Král Jiří. Kotví v Poděbradech, odkud se přes léto pětkrát denně vydává na působivé vyhlídkové plavby. Třikrát denně tu jezdí také výletní loď Blanice, spuštěna poprvé již v roce 1927. Na své pravidelné lince spojuje Mělník a Nymburk. K soutoku i do Nymburka se z Poděbrad můžete svézt také výletní lodí Kapitán Korkorán. Ve čtvrtek a v pátek nabízí přes léto i večerní plavby.

Poděbrady nikdy nezklamou nejen coby přístaviště výletních lodí. Prozkoumejte toto lázeňské město a nalaďte se na vlnu letní pohody. K městu, kde se narodil slavný český král Jiří z Poděbrad, neodmyslitelně patří lázně a upravená lázeňská kolonáda s proslulými květinovými hodinami, minerální prameny a Poděbradka, křupavé lázeňské oplatky i nepřeberné možnosti kulturního vyžití. Velkým lákadlem zdejšího kulturního života je například letní Soundtrack Poděbrady, mezinárodní festival filmové hudby. V budově zámku přímo nad přístavištěm je umístěn Památník krále Jiřího z Poděbrad. Lákavé jsou zdejší četné podniky s jedinečnou gastronomií, sklárna pořádající exkurze, zdymadlo a prvorepubliková vodní elektrárna i nedaleké Jezero Poděbrady, které zve k radovánkám u vody. Jako magnet Poděbrady lákají cyklisty i in-line bruslaře, kteří se mohou do Nymburka nebo třeba do Libice nad Cidlinou vydat po cyklostezce po obou stranách řeky.

Výlet parníkem na Slapy
i
Výlet parníkem na Slapy
Autor: Pražská paroplavební společnost

Na Slapy parníkem all inclusive

Vyplujte na celý den na jednu z nejtradičnějších plaveb, jejíž historie sahá až do konce 19. století. V Praze se naloďte na historický parník Vltava, který byl slavnostně zapsán i mezi kulturní památky České republiky. Poveze vás po Vltavě malebnou přírodou, proplujete částí Vltavské kaskády, kudy před splavněním protékaly Svatojánské proudy, uvidíte ostrov svatého Kiliána s pozůstatky bývalého Ostrovského kláštera a do posledního úseku plavby vás vyzdvihne plavební komora Štěchovice s neuvěřitelným rozdílem hladin téměř dvacet metrů.

Při dvouhodinové přestávce na Slapech budete mít možnost koupání nebo krátkého výletu po okolí. Můžete se projít po přehradní hrázi, pod níž objevíte sochu sv. Jana Nepomuckého. Právě podle této sochy dostaly Svatojánské proudy své jméno. Ferdinandův sloup zase připomíná splavnění nejtěžšího úseku Vltavy v roce 1643. Nechcete-li se vracet zpět lodí, vezměte to po své ose: v Třebenicích staví autobus směřující na pražské Smíchovské nádraží. Pokračovat lze také do některého z letovisek na slapské přehradě, kde může krasojízda pokračovat. Parník mezi slapskými letovisky má rovněž své kouzlo.

plavba, loď
i
Račte se nalodit, Nelahozeves
Autor: Ondřej Soukup

Výhled na Nelahozeves: ten se neokouká

Vyhlídková loď Kralupy vás při hodinové vyjížďce sveze po Vltavě, ze které se budete kochat neuvěřitelnými výhledy na okolní přírodu i zámek Nelahozeves. V létě se pluje denně od středy do neděle a zajistit lze i přívoz z protějšího břehu Mariny Vltava, kde loď kotví, nebo do Kralup.

Marina Vltava se nachází v Nelahozevsi, rodišti slavného mistra Antonína Dvořáka. Ten miloval přiměřeně dlouhé procházky plné inspirace – vydejte se po jeho stopách i vy. Začněte na dohled od renesančního zámku u Dvořákova památníku v jeho rodném domě. V protějším kostele sv. Ondřeje malý Antonín odehrál své první houslové sólo. Odtud už se vydejte na příjemnou procházku po Dvořákově cestě podél Vltavy, kudy chodíval za příbuznými do Kralup. Cesta je dlouhá asi 3 km, a tak můžete směle pokračovat po modré trase až do Veltrus. V dětství si tam Dvořák hrával v parku, v dospělosti na místním zámku koncertoval. Z nejbližší vlakové stanice Nelahozeves můžete vlakem popojet do Nových Ouholic, kde se opět napojíte na Dvořákovu stezku. Vydejte se po ní zpět k domu, kde se 8. září 1841 umělec narodil. Celkem ujdete přibližně 18 km.

Hold slavnému hudebnímu skladateli vzdává Dvořákův festival na Florentině, pořádaný od 12. do 19. 8. přímo na naší první a jediné hotelové lodi. Umělecký zážitek vás čeká každý večer přímo na palubě anebo v místě kotvení.

Výletní loď na Mělníce
i
Výletní loď na Mělníce
Autor: Pražská paroplavební společnost

Kam dál? Na Mělník!

Vody kolem Mělníka brázdí vyhlídková loď jménem Fidelio. V minulosti bývala součástí výsadkové flotily nasazené do vojenských operací, dnes je výletní lodí se sluneční palubou. Při okružní plavbě vás doveze až na soutok Labe a Vltavy a výhled z její paluby na mělnický zámek patří k těm vůbec nejpodmanivějším. Čeká vás i proplutí historickými plavebními komorami v Hoříně a Obříství.

Na Mělník vás z Prahy doveze také některá z lodí Pražské paroplavební společnosti. Celodenní plavba all inclusive zaručuje jedinečný zážitek, korunovnaný přestávkou na Mělníce, díky níž budete mít možnost si město dokonale užít. Kam se vydat?

Město bývalo věnným majetkem českých královen a princezen. Zámek tu byl postaven přímo nad pěkně rostlou vinicí a naskýtá se z něj krásný pohled na posvátnou horu Říp. Od roku 1753 je v majetku Lobkowiczů, stejně tak jako některé gotické vinné sklepy pod zámkem, kde se pořádají degustace – Mělník je totiž zároveň jedním z našich nejproslulejších vinařských měst. Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do regionálního muzea, které sídlí v bývalém kapucínském klášteře na náměstí. Skutečným skvostem podzemí je také středověká studna ze 14. století, která je zároveň nejširší studnou v České republice. V těsném sousedství zámku stojí kostel sv. Petra a Pavla, založený patrně už kolem roku 1000. Právě na vysokou kostelní se vyplatí vystoupat, zatoužíte-li po tom nejhezčím výhledu na soutok Labe s Vltavou.


Podobné články