Go to content
Zámek Mnichovo Hradiště

Počasí

Neděle 21.07.

27 ° C

Pondělí 22.07.

26 ° C

Úterý 23.07.

25 ° C

Pěší výlety

Z Mnichova Hradiště ke zřícenině Zásadka

Přes třetihorní sopku k romantické zřícenině a dál širokým údolím Jizery až ke známému pivovaru.

Co takhle výšlap na sopku? Žádné strachy, je třetihorní a zůstal z ní jen zkamenělý čedičový komín, vrch Káčov. A z něj si užijete nádherné výhledy, třeba až na Ještěd. O kousek dál se rázem ocitnete v renesanci. Zřícenina zámečku Zásadka, to je romantika sama, umocněná malebným údolím Jizery. V závěru výletu pak v Klášteru Hradiště nad Jizerou najdete nejen známý pivovar, ale třeba i pivní lázně.  

Středně náročná trasa vás povede nejprve přes vrch Káčov, který v třetihorách býval sopkou. Dnes je to přírodní památka a místo dalekých rozhledů. Z Mnichova Hradiště se sem dostanete po zelené turistické značce, a půjdete-li o kousek dál, i ke zřícenině Zásadka. Tady se bude líbit i dětem – hledáním zdejších domečků pro skřítky se zabaví a vy si tak můžete odpočinout na některém z mnoha romantických posezení.  

  • Zajímavost: Zřícenina Zásadka se nachází na soukromém pozemku, ale vstup je sem volný. Ba co víc, majitele tu často i potkáte, protože celý areál stále udržují a s láskou vylepšují.   

Pod zříceninou, na druhé straně řeky Jizery vás už zdálky upoutá románský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Významné změny na něm začátkem minulého století provedl architekt Josef Mocker, jež stojí i za současnou podobou hradu Karlštejn či dostavbou katedrály sv. Víta v Praze. 

Odsud se dejte po modré turistické značce až do Kláštera Hradiště nad Jizerou. Mniši cisterciáckého kláštera, podle nějž získala obec jméno, tady už od 12. století vytesávali do skály chodby a sály, a prý tady někde ukryli i poklad. V následujících stoletích se z kláštera stal zámek a pivovar, a z tajných chodeb pivovarské sklepy a sladovny. V části sklepů dnes najdete i ikonickou restauraci Skála. Přes bránu pivovaru pak můžete vidět gotický portál dávného kláštera. Lze nahlédnout i do klášterní krypty, klíče si po předchozí domluvě půjčíte na obecním úřadě. 

  • Tip pro vás: Historické památky nejsou jedinou atrakcí Kláštera Hradiště nad Jizerou. V nově zrekonstruovaném Hotelu Malý pivovar si užijete pivní lázně a příjemný wellness, své chuťové pohárky uspokojíte ve známé, do skály vytesané restauraci Skála. V Mnichově Hradišti vás potěší kavárna a cukrárna Kafé Ořech, kde si dáte i malé odpolední jídlo či výbornou snídani. O kus dál pro vás sladké i slané dobroty peče Holka s buchtou, jen si předem ověřte otevírací dobu – obvykle sem můžete na chvíli zajít jen od středy do soboty.    

Výlet končí i začíná v Mnichově Hradišti. Určitě nevynechejte návštěvu zdejšího zámku s nádhernou zahradou a barokní sala terrenou. Víte, že sem byla převezena slavná knihovna ze zámku Duchcov, kterou tam spravoval známý svůdník Giacomo Casanova? Uvidíte tu ale i zámecké divadlo s původními kulisami, a také je zde hrobka šlechtice, válečníka a politika Albrechta z Valdštejna, bývalého majitele zámku. Sídlí zde i městské muzeum – v jeho expozici najdete třeba obří model nedalekého skalního města Drábské světničky 

Začátek trasy:

Mnichovo Hradiště

Délka trasy:

17,3 km

Časová náročnost:

5 hodin

Konec trasy:

Mnichovo Hradiště

Převýšení:

+117 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat