Go to content
Výletníci s mapou na zřícenině Zvířetice

Počasí

Středa 12.06.

18 ° C

Čtvrtek 13.06.

15 ° C

Pátek 14.06.

17 ° C

Pěší výlety

Romantické zříceniny na řece Jizeře

Údolím řeky Jizery se příjemnou nenáročnou trasou dostanete k romantickým zříceninám hradů i k zajímavostem a kultuře města.

Pohodlná cesta po proudu Jizery vás provede romantickým říčním údolím, kde jediným převýšením budou jen krátká stoupání na zříceniny Zvířetice a Michalovice. Výlet ale není jen o přírodních krásách, Mladá Boleslav nabízí i spoustu kulturních zážitků. Za návštěvu určitě stojí nové Letecké muzeum Metoděje Vlacha a ve městě automobilů nelze vynechat Škoda muzeum 

Ze zastávky Bakov nad Jizerou to na zříceninu zámku Zvířetice máte, co by kamenem dohodil. Pokud vás nudí běžné prohlídky s průvodcem, tady se vám to určitě nestane. Prohlídka skutečných rozvalin je tu totiž doplněná virtuálním 3D videem. V infocentru v Podhradí díky tomu uvidíte zámek v době jeho největšího rozkvětu. Něco na zub, ale i suvenýr z výletu zakoupíte v nedalekém Hrnčířském dvoře Zvířetice. Pak už jen sejděte zpátky k řece a za mostem romantickou cestou podél Jizery dojdete po červené turistické značce až na zříceninu hradu Michalovice. Opravdu vás neklame zrak – velká obranná věž zvaná Putna je skutečně šikmá a směle může nakloněním konkurovat té v italské Pise. Ale žádné strachy, věž je stabilní a vystoupat se dá až na její vrchol. Odsud máte jako na dlani údolí řeky Jizery, kosmonoskou Loretu i část Mladé Boleslavi.  

  • Zajímavost: Jako téměř každý hrad, mají i Michalovice svou legendu o pokladu. Ten měl být ukryt v jeho zdivu a po staletí jej tady hledali různí dobrodruzi a alchymisté. Hrad podkopávali a pomáhali si i střelným prachem, který při jednom výbuchu roztrhl a naklonil věž a hledače zasypal. Jejich přízraky se od té doby procházejí po zřícenině a odrazují další odvážlivce od hledání. A poklad byl nakonec také objeven – v roce 1935 se tu při opravě našel váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války. 

Jakmile dorazíte po červené značce do Mladé Boleslavi, můžete se proskleným veřejným výtahem vyvézt na skalní ostroh, na kterém se nachází historické centrum města. Aby vám nic neuniklo, následujte Metalovou cestu – naučnou stezku propojující všechny mladoboleslavské památky a zajímavosti. Poznáte ji snadno, interaktivní kovové panely jsou zpracované uměleckým kovářem.  

  • Tip pro vás: Škoda – slovo, které ve městě potkáte na každém kroku, třeba i když si půjdete dát něco k jídlu: ve Škoda muzeu zajděte do Café Restaurat Václav, na náměstí v kavárně „…škoda nezajít“ si kromě výborné kávy a domácích dortíků dáte i snídani nebo malý oběd. Českou klasiku pak najdete opodál v restauraci Jihočeská Hostěnice. Milovníci piva by neměli vynechat řemeslný pivovar Garp v Bakově nad Jizerou. 

Řeku, která vás provázela celou cestu, potkáte na závěr ještě jednou, a to na Staroměstském náměstí jako neobvyklou interaktivní fontánu v podobě řeky Jizery. Zpátky do výchozího místa se snadno dostanete veřejnou dopravou. 

Začátek trasy:

Bakov nad Jizerou, zastávka

Délka trasy:

14 km

Časová náročnost:

4,5 hodiny

Konec trasy:

Mladá Boleslav

Převýšení:

+19 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat