Go to content
Toušické prahy

Počasí

Neděle 21.07.

17 ° C

Pondělí 22.07.

27 ° C

Úterý 23.07.

22 ° C

Pěší výlety

Vlčím dolem přes kaskády Vavřineckého potoka

Pohodová trasa vás provede od barokních mostů až k divokým peřejím. A možnost brouzdání v potoce, podél kterého údolím půjdete, nadchne v teplých dnech nejen děti.

Příjemná procházka romantickým údolím podél pomalu plynoucího potoka vám přinese do duše klid. Cesta navíc skrývá nejedno překvapení. V zeleni ukryté dva barokní mosty a na závěr i zurčící peřeje Toušických prahů. Říčka Výrovka, které se na Zásmucku říká Vavřinecký potok, vás prostě okouzlí. 

Krátká nenáročná trasa začíná v Zásmukách na náměstí, kde hned za zastávkou vykukuje zajímavá neogotická trafostanice. Pak se ještě zajděte podívat do přilehlého zámeckého parku, zdejší grotta je jednou z nejlépe zachovaných u nás, a můžete vyrazit po žluté turistické značce směrem k historickéBažantnici. Když ji budete procházet středem po naučné stezce, povšimněte si Leopoldova dubu – roste tu už 400 let. Jen kousek za ním se rázem ocitnete v pohádce Nesmrtelná teta – tady, na barokním mostě, který se klene přes Vavřinecký potok, se totiž natáčela.  

  • Zajímavost: I když voda korytem jen líně plyne, stává se z Vavřince občas sjízdná divoká řeka, na které se konají i oblíbené vodácké závody. Děje se tak vždy na podzim při vypouštění Vavřineckého rybníka.  

Kousek za mostem začínají údolí lemovat skály, které jsou vhodné i pro sportovní lezení. Dnes je zde oáza klidu, v minulosti to však byla živá obchodní cesta ze Zásmuk do Kouřimi. Stál zde dokonce mlýn, cihelna, hájovna i hospoda.  

V závěru trasy vás čeká další zajímavost – druhý barokní kamenný most, pod nímž začínají tzv. Toušické prahy. Jedná se o 5 metrů vysokou skalní kaskádu Vavřineckého potoka. Zpět do Zásmuk lze dojít pěšky po neznačené stezce na druhé straně dolu. 

Začátek trasy:

Zásmuky

Délka trasy:

5,5 km

Časová náročnost:

1,5 hodiny

Konec trasy:

Toušice

Převýšení:

+88 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat