Go to content
Labe, město Nymburk

Počasí

Neděle 04.06.

9 ° C

Pondělí 05.06.

20 ° C

Úterý 06.06.

16 ° C

Cyklovýlety

Z Kolína do Nymburka podél Labe a Cidliny

Nasedněte na kolo, čeká vás krátké svezení po naprosté rovince podél Labe a Cidliny. Královský Nymburk, o jehož věhlas se postaral i Bohumil Hrabal, bude třešničkou na dortu.

Výlet začíná v Kolíně a kromě krátkého počátečního úseku povede celý po pravém břehu Labe. Z vlakového nádraží se vydejte kolem obchodního centra do centra města, kde si můžete prohlédnout gotický chrám sv. Bartoloměje, Karlovo náměstí s historickou zástavbou či někdejší židovské ghetto při ulici Na Hradbách. Sjedete zpátky k Labi, zdoláte Kmochův ostrov a na pravém břehu se dáte vlevo po Labské stezce.

Za lesem si v horkém dni můžete mírně zajet k nedaleké pískovně u Hradišťka a osvěžit se koupelí. Za Klavarským jezem narazíte na přírodní rezervaci Veltrubský luh, kterou tvoří komplex lužních lesů a mokřadů kolem původního toku Labe. Podél řeky pokračujte až k přívozu Oseček a pak se dejte vpravo. Uprostřed lesa potkáte červenou značku, po níž se můžete alternativně vydat vlevo rozlehlým Libickým luhem. Podjedete dálnici a dostanete se do Libice nad Cidlinou. Prohlédnete si památník připomínající hradiště významného rodu Slavníkovců, které v roce 995 vyplenili Přemyslovci.

Labská stezka vás odtud přivede k Cidlině a jejímu soutoku s Labem. Na malebném místě stojí známá výletní restaurace, takže se můžete na chvilku zdržet. K další zastávce lákají Poděbrady. U mostu nahlédněte na náměstí Jiřího z Poděbrad, které zdobí králův jezdecký pomník a barokně upravený zámek, původně gotický hrad, kde se pozdější král narodil.

Nábřežní cyklostezka směřuje neomylně do Nymburka. Město vás přivítá zajímavým zdymadlem, které před sto lety navrhl slavný architekt František Roith. Prohlédněte si hradby a gotický kostel sv. Jiljí, který dokresluje jejich panorama. V ulici Na Přístavě stojí unikátní Turecká věž z 16. století, někdejší vodárna. Novou vodárnu, kterou v secesním stylu navrhl Osvald Polívka, uvidíte u vodního příkopu Malé Valy. A pokud jste skutečnými milovníky architektonické moderny, nenechte si ujít návštěvu zdejšího hřbitova, kde stojí strohé, tzv. puristické krematorium od Bedřicha Feuersteina a Bohumila Slámy z let 1922–⁠1924. V Nymburce cyklovýlet končí, zpět se můžete dostat buď stejnou cestou, nebo přímým vlakem.

Začátek trasy:

Kolín

Délka trasy:

34 km

Časová náročnost:

4-5 hodin

Konec trasy:

Nymburk

Převýšení:

stoupání 8m, klesání 22 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy