Go to content
Jesenický viklan

Počasí

Neděle 21.07.

21 ° C

Pondělí 22.07.

25 ° C

Úterý 23.07.

24 ° C

Pěší výlety

Jesenickem ke Krtským skalám

Obří viklan, opuštěné zatopené lomy, husté lesy a rybníky. Tak vypadá nejzápadnější cíp středních Čech.

Pohodová okružní trasa magickou krajinou plnou skal, balvanů, krásných lesů a rybníků, jako stvořenou pro trpaslíky. Ti tu dle legend před dávnými časy žili společně s lidmi, dokud je zvuk nového zvonu z nedalekých Krt nevyhnal do Krkonoš. Cesta se vlní bez větších převýšení, takže se dá absolvovat i s dětmi. Ty také určitě nadchne jesenická vesnička U Houbiček. 

Výlet začněte na náměstí v Jesenici u Rakovníka, kde se ve Vlastivědném muzeu v nové interaktivní expozici dozvíte o pokladech středověkých hrádků a tvrzí, prohlédnete si dávnou lékárnu, měšťanský pokoj i chalupu statkáře. Na dvoře se pěstují a suší bylinky, děti potěší zvířátka i vystavené zemědělské stroje. 

Naučná stezka Jesenicko vás pak kolem Velkého rybníka s krásnou písečnou pláží dovede až k místní atrakci – Jesenickému viklanu, oblému balvanu, který se více než 70 let neviklal. Cestou sem se zastavte ve skutečné šmoulí vesničce U Houbiček. Děti se tu vydovádí na pěkném hřišti a v restauraci si můžete dát třeba oběd. 

  • Zajímavost: Jesenická žula má modrošedou barvu, která je dána složením z křemene, slídy, živce a amfibolu. Vyniká svými vlastnostmi, a proto byla hojně používaná na významné stavby. V Praze z ní byl postaven most Legií u Národního divadla, uvidíte ji na kašně Pražského hradu i v podchodech na Václavském náměstí. Najdete ji i ve Vídni – v interiérech Vídeňské univerzity či jako čtrnáct metrů vysoký podstavec pomníku Marie Terezie 

Trasu lesní oázou klidu ozvláštňují žulové balvany, jakoby volně poházené v krajině. Skály, které vidíte všude kolem, jsou pozůstatky lomů – největší z nich, Horní, je nyní romantickým jezírkem. U Prostředního lomu si pak můžete udělat malou odbočku k legendami opředenému Božímu kameni. Cestou zpět minete několik rybníků, potkáte mnoho balvanů a na hrázi na začátku Jesenice se můžete projít krásnou dubovou alejí.  

Kam dál?

Nejen pivní nadšenci ocení zacházku do nedalekého Pivovaru Kokeš v Drahouši. Ve stodole malebného stavení se tu skrývá moderní minipivovar a pivo si tu vychutnáte třeba i s výkladem sládka a majitele v jedné osobě. Hlad zaženete v Hotelu Jesenice či v restauraci La Mija, kde mlsalové najdou i cukrárnu s kavárnou.

Začátek trasy:

Jesenice u Rakovníka

Délka trasy:

16,5 km

Časová náročnost:

5 hodin

Konec trasy:

Jesenice u Rakovníka

Převýšení:

+88 m

Exportovat trasu do gpx

Mohlo by vás zajímat