Go to content
Konopišťský rybník

Počasí

Středa 12.06.

12 ° C

Čtvrtek 13.06.

16 ° C

Pátek 14.06.

17 ° C

Pěší výlety

Bezbariérově okolo zámku Konopiště

Konopiště, to není jen zámek. Nádherný park vás uchvátí svou krásou i rozlehlostí. Vhodnou trasu si tu najde každý, třeba i s vozíkem.

„Tak nám zabili Ferdinanda.“ I tahle věta možná kdysi zazněla v honosných sálech zámku Konopiště, který právě arcivévoda František Ferdinand d´Este nechal přestavět do dnešní podoby. V okolním krásném parku můžete obdivovat staleté stromy, kašny, sochy i Růžovou zahradu. A od nedalekého bývalého hradiště Chvojen se vám naskytne úžasný výhled do okolní krajiny. 

Výlet konopišťským parkem je nenáročná trasa, jejíž délku si můžete lehce přizpůsobit svým možnostem. Z města se k zámku dostanete po žluté turistické trase. Vstupů do parku je několik, vhodné pro vozíky jsou ty blíž k centrálnímu parkovišti. A kousek odsud je také oficiální tovární muzeum značky JAWA, kde kromě více než 200 motocyklů vystavují i závodní trofeje a historické dokumenty. Pak už je na vás, zda zvolíte i prohlídku zámku nebo se rovnou vydáte pohodlnou cestou kolem rybníka k bývalému hradišti Chvojen, místu s úžasným výhledem do kraje a pozitivní energií. Cesta sem vede krásnou lipovou alejí, začátkem léta vás tak bude doprovázet i nádherná vůně.  

  • Zajímavost: Kostel sv. Jakuba a Filipa na Chvojně stojí v místě dávného přemyslovského hradiště, možná i dřívějšího keltského opida. Uvnitř narazíte na zvláštnost, v kostele neobvyklou – na zdi vymalovaný Ptolemaiův model sluneční soustavy, kde Země je středem vesmíru, a fresku představující Peklo jako obří tlamu příšery Leviatan. Kdo a proč je zde namaloval, zůstává dodnes záhadou. Tyto i další fresky máte možnost vidět třeba při různých kulturních akcích, které se zde občas konají, nebo si předem domluvit návštěvu. 

Cestou zpátky najdete u Žofiina mostu odpočinkové místo jako stvořené pro piknik. Za ním pak začíná zámecký park protkaný spoustou cest a pěšin, je na vás, která vám bude vyhovovat nejvíce. Určitě ale nesmíte minout Růžovou zahradu, kterou také založil arcivévoda František Ferdinand, a v níž bylo vysazeno více než 200 druhů růží. Součástí zahrady jsou i subtropické a tropické skleníky, v nichž naleznete palmy, orchideje i třeba alpinum s jezírkem.  

  • Tip pro vás: Zdejší anglický park býval plný stád divoké zvěře. Dnes uvidíte muflony, daňky či jeleny sika v Obůrce, poblíž restaurace Stará myslivna, kde si můžete dát některou z pochoutek staročeské kuchyně a přitom obdivovat lovecký styl a výzdobu navazující na interiéry zámku. Další možnosti občerstvení jsou v Zámecké restauraci na nádvoří či v kavárně v Růžové zahradě. Přímo v Benešově stojí za návštěvu kavárna, cukrárna, bistro Cukr & bič – najdete ji hned na začátku pěší zóny od nádraží k náměstí. A určitě nebudete litovat, když zajdete přímo naproti nádraží do místa zvaného Búda Benešov, inspirovaného slováckými tradicemi. Designová kavárna, vinotéka, obchod s moravskými dobrotami i kulturní dění vás dostane nejen svojí atmosférou.  

V zámeckém příkopu, ve velkém výběhu medvědína, lze vidět medvěda ušatého. Chov medvědů je na Konopišti tradiční již od 19. století, kdy jej založili tehdejší majitelé – Lobkowiczové. Medvěd Jiří, který tu žije od roku 2011, tuto tradici uzavře.  

Pro romantické duše nabízí Konopiště v létě ještě jeden, a to gastronomický zážitek – Vídeňskou snídani servírovanou na zámeckém balkónu, jak si ji nechával připravovat arcivévoda František Ferdinand se svojí rodinou. Součástí je i prohlídka soukromé jídelny. 

Konopiště je prostě místem, kde nikdy nemáte dost času, abyste si prohlédli vše, co nabízí.  

Začátek trasy:

Benešov u Prahy

Délka trasy:

12,9 km

Časová náročnost:

4 hodiny

Konec trasy:

Benešov u Prahy

Převýšení:

+75 m

Exportovat trasu do gpx

Výškový profil trasy

Mohlo by vás zajímat