Go to content
Průvod královny Johanky

Buďte v obraze

Velké ženy středních Čech: znáte jejich příběhy?

6. 3. 2023

Za vším hledej ženu! Vydejte se do středních Čech a porozhlédněte se po stopách významných místních dam, které se proslavily v oblasti umění, sportu, českého jazyka, politiky i gastronomie.

Kdy jindy si osudy slavných středočeských žen připomenout než teď, kdy slavíme mezinárodní den žen. Vydejte se na výlet do dělnického Kladna, které výrazně ovlivnilo uměleckou tvorbu sester Válových. V Černošicích budete obdivovat místní vily a zavzpomínáte na gymnastku Věru Čáslavskou. Spolu s Bohuslavou Rajskou vzdáte hold českému jazyku v Rožmitále pod Třemšínem, na zdraví všech žen si připijete ve městě svaté Ludmily a stylově mezinárodní den žen oslavíte také ve Všeradicích, odkud pochází i M. D. Rettigová.

Kladenské věžáky
i
Kladenské věžáky
Autor: Lukáš Hanes

1. Sestry Válovky a dělnické Kladno

Dvojčata Jitka a Květa Válovy neboli sestry Válovky, jak se jim říkalo, patří k nejvýraznějším osobnostem českého umění konce 50. let minulého století. Hluboce soucítily s údělem člověka a tak jejich tvorbu výrazně ovlivnilo dělnické Kladno: těžká lidská práce a dělnické prostředí jim bylo velkou inspirací. V Kladně nejprve žily v budově spořitelny, kde pracoval jejich otec, a poté v domě číslo 6 v Bendlově ulici. Tam spolu strávily celý život, tvořily a přijímaly návštěvy. Domluvit si návštěvu v Domě Válovek můžete i vy.

Vydat se za dílem dvojčat Válových je možné také do Kutné Hory, místní Galerie Středočeského kraje totiž vlastní pozůstalost obou sester. Až do 19. března je v GASKu k vidění výstava Cesta předurčena osudem, představující životní dílo těchto dvou významných žen u příležitosti stého výročí jejich narození. Kladenskou dělnickou atmosféru zase zažijete při prohlídce Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, kde jako by se čas zastavil a poslední dělníci si jen po směně odskočili domů.

Skalní vyhlídky, Svatojánské proudy
i
Skalní vyhlídky, Svatojánské proudy
Autor: Dan Řežábek

2. Věra Čáslavská a kouzlo černošických vil

Označována je jako gymnastická královna i jako největší československá gymnastka. Věra Čáslavská je držitelkou 140 medailí včetně zlatých a olympijských. Byla jednou z největších světových sportovních hvězd své doby, zároveň se nebála vyjadřovat své občanské názory a stala se tak i morálním vzorem. Narodila se v Praze, jezdila po světě a v posledních letech svého života se usadila ve středočeských Černošicích, kde je i na hřbitově poblíž svého domku pohřbena.

Hřbitov se nachází u barokního kostela Nanebevzetí panny Marie, který je bezesporu nejvýraznější památkou obce ležící na dobré adrese v údolí řeky Berounky. Skutečným místním pokladem jsou ovšem letní vily z počátku 20. století, rozeseté po celých Černošicích. Věhlasní architekti je navrhli nejen pro známé osobnosti. Poznejte jejich kouzlo díky naučné stezce pojmenované příznačně Černošické vily a osobnosti. Chcete si dát trochu víc do těla a dopřát si krásné výhledy? Vyšlápněte si z Černošic k pozůstatkům hradiště Kazín, kde podle legendy sídlila Kazi, nejstarší dcera knížete Kroka. Lesní cesty ve skalách nad řekou vás dovedou na řadu pěkných skalních vyhlídek. Věra Čáslavská tu bezesporu trávila nejednu volnou chvilku.

Rožmitál pod Třemšínem
i
Rožmitál pod Třemšínem
Autor: Kamila Kohoutová

3. Bohuslava Rajská a oslava českého jazyka

Česká vlastenka, pedagožka a básnířka Bohuslava Rajská v Praze založila první dívčí ústav vyučující v českém jazyce. Odvážná a ambiciózní žena zároveň proslula jako krasavice. Byla blízkou přítelkyní Boženy Němcové a druhou manželkou Františka Ladislava Čelakovského. Hodně cestovala, její životní dráha přitom začala ve středočeském Rožmitále pod Třemšínem, kde jedna z ulic nese na její počest jméno Čelakovské-Rajské. Že by tu pociťovala ducha další slavné ženy a místní rodačky, královny Johany z Rožmitálu, manželky Jiřího z Poděbrad?

Už teď se můžete těšit na slavnosti královny Johanky, které se letos v historickém centru města odehrají 24. června. Rožmitál pod Třemšínem není jen ideální výchozí místo k pěšímu výletu na Třemšín, nejvyšší vrchol jižních Brd, ale také místem, kde můžete navštívit unikátní Cvokařské muzeum. Cvokaři byli drobní kováři, kteří se specializovali na výrobu mnoha druhů hřebíků a cvočků. Ve Starém Rožmitále se bouchání kladivem kdysi ozývalo snad z každého druhého stavení. Za pomyslným boucháním se dnes vydejte do muzea, které nikde jinde v Evropě a nejspíš ani na světě nenajdete.

Mělnické vinné sklepy
i
Vinné sklepy Mělník
Autor: Shutterstock/ACOBA

4. Svatá Ludmila a její Mělník

Svatá Ludmila, s níž jsou spojovány počátky našich dějin, byla manželkou přemyslovského knížete Bořivoje a světicí, která se zasloužila o šíření křesťanství. S tím ostatně souvisí i mělnická tradice pěstování vinné révy. Spojení Ludmily s Mělníkem, kde pobývala, je dodnes mimořádně silné. Její jméno tu nesou kromě vinice pod zámkem také mnohé vinařské a restaurační podniky. Ludmile je zasvěcen kostel na historickém předměstí Mělníka a připomíná ji sakrální umění v dalších mělnických svatostáncích. Sochu svaté Ludmily uvidíte i na věži kostela sv. Petra a Pavla, odkud se naskýtá nejhezčí výhled na soutok Labe s Vltavou. Na zámku je jí věnována celá kaple.

Jméno známé české světice nese také historická vinice pod zámkem. Jak by ne, když proslulé mělnické vinice vděčí za svůj vznik právě svaté Ludmile a její zbožnosti. Mnohé vinice byly zakládány k produkci mešního vína, jehož domácí produkce byla pro rozšiřující se křesťanskou liturgii klíčová. Ludmila společně se svým manželem přijala křesťanství a spolu tak nasměřovali vývoj české státnosti vstříc evropskému křesťanství, písemné kultuře a středověkému státu. Vydejte se na Mělník a vzdejte mimořádné ženě hold třeba nad sklenkou dobrého místního vína.

Muzeum M. D. Rettigové ve Všeradicích
i
Muzeum M. D. Rettigové ve Všeradicích
Autor: David Vančišin

5. Magdalena Dobromila Rettigová a pokračování gastronomické tradice

Nejslavnější česká kuchařka a spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová, autorka ojedinělé kuchařské knihy, je rodačkou ze středočeských Všeradic. Ve vesničce pod Brdy navštivte Dvůr Všerad, ve kterém v budově špýcharu vznikla expozice M. D. Rettigové, pojednávající o jejím životě a díle. Výstava je interaktivní a bude vás bavit. Dozvíte se spoustu zajímavostí o dobovém stolování i bontonu, budete plnit zapeklité úkoly a rozšiřovat své obzory v oblasti gastronomie.

Sbíhají se vám sliny a začíná vám kručet v žaludku? Nemusíte chodit daleko. Součástí Zámeckého dvora Všerad je kromě galerie a muzea, věnujícího se také životu na vesnici či umělcům z celého světa, dále divadélko, knihovna, penzion, restaurace a vlastní pivovar. Tak na zdraví!


Podobné články