Go to content
Chrám sv. Barbory a GASK v Kutné Hoře na podzim

Buďte v obraze

Tradiční svatomartinské hodování – užijte si ho i s výletem!

7. 11. 2022

Listopad odpradávna patří svatomartinským hodům a ochutnávání prvních vín letošního ročníku. A co takhle vyrazit i na svatomartinské trhy nebo se zúčastnit lampionových průvodů?

Menu pro začátek listopadu je dané: svatomartinská husa, nadýchané koláče a svatomartinské víno. Pozvolna pečenou husou se ukončoval zemědělský rok, ve vinařských oblastech se právě na svatého Martina ochutnávalo první víno. A ochutnává se dodnes. Lahve se otevírají 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Že by to přinášelo štěstí? Buďte věrni tradici a nechte se inspirovat nejen ke gastronomickému zážitku, ale také k výletům po středních Čechách se svatomartinskou tematikou.

Pochutnejte si na vínu i huse

Svatomartinská husa
i
Svatomartinská husa
Autor: Pixabay, ivabalk

Svatomartinská vína coby první vína nového ročníku jsou příjemně svěží a mají ovocnou chuť danou krátkým zráním. Na mnoha místech ve středních Čechách se jejich ochutnávka pojí s oslavami. Letos na ně láká mimo jiné město Králův Dvůr na Berounsku. Zámecký svatomartinský košt tam pořádá město spolu s Tak trochu jinou vinotékou AjeTO!, letošní ročník se uskuteční ve stanu v areálu zámku v sobotu 19. 11. Nejen milovníci vína se mohou těšit na volnou degustaci s možností zakoupení vzorků i na cimbálovou muziku. Součástí programu bude sabráž i bohatá tombola.

Na vína z Vinných sklepů Kutná Hora budou zaměřeny svatomartinské hody, které se v Kutné Hoře uskuteční v krásném prostředí bývalého voršilského kláštera. V sobotu 12. 11. tam ochutnáte nejen svatomartinská vína, ale také další typické pokrmy spojené se svatomartinským obdobím.

Chcete hodování proložit sportem? Na zámku Berhtold 12. 11. startuje Svatomartinský běh.

Kam (nejen) na svatomartinskou husu? Třeba na zámek Lobeč nedaleko Mělníka, srdce středočeské vinařské oblasti, které celoročně láká k pěkným výletům nejen za vínem. Na zámku Lobeč nedaleko místního unikátního parostrojního pivovaru se svatomartinské víno a pečená husa budou podávat při Svatomartinském posvícení 12. 11. přímo v zámeckém sále. Vína a další speciality si navíc večer užijete i v místním vinném sklepě při cimbálové muzice. V pátek 11. 11. se na zámku pořádá speciální Svatomartinská večeře. Nezapomeňte si rezervovat místo, kapacita je omezená.

Na zámku Liblice se Svatomartinské husí hody uskuteční ve dnech 11.-13. 11., v sobotu 12. 11. navíc proběhne Raut s cimbálovou muzikou. Kromě gastronomického zážitku si užijete také barokní architekturu zámku i přilehlou slatinnou louku, která je ideálním místem pro procházky za jakéhokoliv listopadového počasí.

Na svatomartinské hodování je třeba se pořádně zásobit. Udělejte si výlet do královského města Kolín, omrkněte místní Bartolomějské návrší a prohlédněte si jedinečné historické Karlovo náměstí, kde pořídíte nejen tradiční gastronomické speciality, ale také keramické výrobky, šperky a další ručně vyráběné předměty. Martinský trh se v Kolíně uskuteční ve čtvrtek 10. 11. po celý den.

Prozářete listopad aneb lampionové průvody

Lampiony, dýně, podzim
i
Lampiony, dýně, podzim
Autor: Pixabay, barloon

Máte rádi světýlka? Vezměte si lampion a vydejte se s ním na průvod. Lampiony různých tvarů velikostí i konstrukcí umějí listopadové počasí oslnivě rozzářit. V Kutné Hoře se tradiční Svatomartinský lampionový průvod uskuteční v pátek 11. 11. a v jeho čele pojede Martin na bílém koni. Vyrážet se bude od kostela svatého Jakuba a dojde se k chrámu svaté Barbory, kde bude na účastníky čekat nejen tradiční odměna v podobě perníčku, ale i divadelní představení na chrámových schodech.

Ve stejný den se Svatomartinský lampionový průvod koná také v Týnci nad Sázavou. I tam přijede Martin na bílém koni, který se ujme vedení. Vycházet se bude od MC Motýlek Týnec nad Sázavou a postupovat se dále bude až do zahrady Společenského centra, kde se účastníci seznámí s legendou o svatém Martinovi. Kromě toho si užijí také šermířskou show, uslyší dobové a dětské písně a ochutnají tradiční svatomartinské rohlíčky.

V sobotu 12. 11. projede svatý Martin na koni se svou družinou také Zelčínem. Přineste si s sebou lampion a připojte se do průvodu Zooparkem Zelčín. Ještě před lampionovým průvodem se v zooparku můžete zúčastnit komentovaného krmení v 11, 13 či 15 hodin, zajezdit si na koních nebo se projít po areálu se zvířátkem na vodítku.


Podobné články