Go to content
Advent v Příbrami

Buďte v obraze

Středočeský advent v našich muzeích a galeriích 2023

21. 11. 2023

Pod jednotným názvem Středočeský advent zaštítil Středočeský kraj program adventních koncertů, výstav, řemeslných trhů či tvořivých dílen, které si krajská muzea a galerie připravily na období adventu.

Nechte se i letos inspirovat, kam ve středních Čechách vyrazit za tou pravou vánoční atmosférou. V muzeích a galeriích rozhodně není nuda!

Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě je připravena čertovská výstava i několik koncertů s vánočními písněmi a rozjímání s hudbou a poezií. V Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše se zase můžete těšit na Advent na Strži – koncert skupiny Gutta s doprovodným programem.

Regionální muzeum v Kolíně si pro návštěvníky chtivé vánoční atmosféry nachystalo tradiční výstavu Vánoce v měšťanském domě přímo v Kolíně. Na adventní program se těšte také do Muzea lidových staveb v Kouřimi, kde se uskuteční i Svatomikulášská obchůzka nebo akce s názvem Adventní neděle. Kromě nepopsatelné atmosféry zimního skanzenu a hřejících kamen v chalupách na vás čekají i řemeslné dílny.

Muzea jako hřejivá předvánoční útočiště

A jede se dál, třeba do Rakovníka, kde se v Rabasově galerii uskuteční adventní koncert. V Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna nemůžou chybět Čertoviny na Mayrovce a divadelní představení, ve kterém přijede bílý kůň.

Velmi pestrý program připravilo Muzeum Mladoboleslavska, a to nejen na místním hradě a na náměstí. K vidění bude výstava o vánočních tradicích a zvyklostech, přijde Mikuláš, bude se zpívat u Betlému, stát tu bude Strom přání i Ježíškova schránka.

Ústav archeologické památkové péče středních Čech nachystal adventní koncert v kostele Povýšení sv. Kříže na zámku Nižbor.

Regionálně a v duchu tradice

Přijedete-li v předvánočním období do Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem, užijete si zdejší skanzen oděný do sváteční atmosféry. Uvidíte tradiční vánoční výstavu Lidové Vánoce v Polabí a děti si užijí Mikulášský průvod. Naladí vás i hudební vystoupení s pásmem svátečních písní.

Regionálním muzeum v Mělníce má přichystanou výstavu betlémů i s komentovanými prohlídkami, řemeslnický jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami pro děti, koncerty i dětská vystoupení. Těšte se také na perníkovou dílničku.

Bohatý program si užijete také ve Středočeském muzeum v Roztokách u Prahy.

Workshopy i Vánoce horníků

Na Berounsku nebudete vědět, kam za předvánoční atmosférou skočit dřív. Co takhle adventní jarmark v Geoparku Barrandien? Anebo výstava Retro Vánoce v Muzeu Hořovicka? Expozice věnující se vánočním zvykům a tradicím je připravena také v Městském muzeu v Žebráku, kde se uskuteční i workshop na výrobu dekoračního pečiva. Workshop plný korálkování se uskuteční rovněž v Hořovicích. Do Muzea Českého krasu přijde Mikuláš a vyrobíte si vizovické pečivo i perníčky. Za betlémskou hvězdou se putuje v evangelickém kostele v Hořovicích, kde se na Starém zámku zpívají i koledy.

Jak Vánoce slavili horníci? To se dozvíte v Hornickém muzeu Příbram a jeho pobočkách. Uvidíte novoknínské betlémy, příbramské betlémy i to, jak se Vánoce slavily v hornickém domku. Chystá se Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, adventní koncert i adventní program ve skanzenu ve Vysokém Chlumci.

Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy je připraven Adventní koncert operní pěvkyně Andrey Kalivodové.

Koncerty i předvánoční design

Muzeu T. G. M. Rakovník a jeho pobočkách probíhají adventní akce, koncerty vánoční a barokní hudby i adventní prodejní výstava. Zasoutěžit se dá o nejkrásnější a nejchutnější vánočku.

Celou řadu adventních akcí připravilo také České muzeum stříbra v Kutné Hoře na Hrádku. Do kutnohorského GASKu se těšte nejen na oblíbený tradiční design market s živou hudbou, divadlem pro děti a výtvarnými workshopy, ale také na vyšívací workshop nebo do výtvarné dílny Čekání na Ježíška pro nejmenší děti.

Zámek ve Vlašimi oživí výstava České Vánoce i předvánoční koncert.

V unikátní Santiniho kapli v Panenských Břežanech v předvánočním období proběhne koncert při příležitosti výročí 300 let od úmrtí tohoto génia. V Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny v Hrusicích se předvánoční program odehrává v místní výtvarné dílně.

Ať už se pro předvánoční ladění rozhodnete kdekoliv, věříme, že čas strávený ve středních Čechách si v klidu a pohodě užijete. Zážitky jsou k nezaplacení.


Podobné články

Výroba ve sklárně Ruckl v Nižboru

Náš výběr únorových akcí ve středních Čechách

Má sice jen 29 dní, o to intenzivnější zážitky nabízí! Měsíc (nejen) zamilovaných s sebou totiž přináší také masopust. Rozjasněte mrazivé dny masopustním veselím, zabijačkou a hodováním. Oslavte mezinárodní den průvodců, vyrazte na některou ze stálých nebo krátkodobých výstav. Bohatý program si užijí se svými ratolestmi i rodiče školou povinných dětí během jarních prázdnin ve středních Čechách.

Prozkoumat